Logo Przewdonik Katolicki

Diecezjalne spotkanie Akcji Katolickiej w Rogoźnie

Marcin Makohoński
Fot.

W sobotę 9 września członkowie Parafialnych Oddziałów Akcji Katolickiej z różnych zakątków archidiecezji gnieźnieńskiej spotkali się w Rogoźnie. Organizatorem zjazdu inaugurującego nowy rok działalności stowarzyszenia był miejscowy Oddział Akcji Katolickiej, który od dziesięciu lat działa przy parafii pw. św. Wita w Rogoźnie. Pomysł organizacji plenerowych spotkań członków...

W sobotę 9 września członkowie Parafialnych Oddziałów Akcji Katolickiej z różnych zakątków archidiecezji gnieźnieńskiej spotkali się w Rogoźnie. Organizatorem zjazdu inaugurującego nowy rok działalności stowarzyszenia był miejscowy Oddział Akcji Katolickiej, który od dziesięciu lat działa przy parafii pw. św. Wita w Rogoźnie.

Pomysł organizacji plenerowych spotkań członków Akcji Katolickiej Archidiecezji Gnieźnieńskiej i ich najbliższych rodzin zrodził się w ubiegłym roku, a miejscem pierwszej letniej wyprawy było Łekno. Wspaniała atmosfera ubiegłorocznego spotkania, ciekawy program, pozwalający odkryć niemały fragment lokalnej historii oraz zaangażowanie i gościnność gospodarzy sprawiły, iż postanowiono wówczas dopisać do rocznego programu działalności Akcji Katolickiej w naszej archidiecezji jeszcze jeden punkt – spotkanie integracyjno-rodzinne.

Znaki czasu
Tegoroczne spotkanie, zorganizowane w dniu 9 września, zostało włączone w bogaty program Parafialnego Kongresu Ruchów i Stowarzyszeń Katolickich Archidiecezji Gnieźnieńskiej, który we wrześniu odbywa się w parafii pw. św. Wita w Rogoźnie. Przypomniał o tym ks. Jan Kasztelan, proboszcz wspomnianej parafii, na początku Mszy św. inaugurującej spotkanie członków Akcji Katolickiej.

Eucharystii przewodniczył ks. Krzysztof Redlak, asystent diecezjalny Akcji Katolickiej Archidiecezji Gnieźnieńskiej. W wygłoszonym słowie Bożym rozwinął myśl dotyczącą świadectwa chrześcijańskiego życia w świecie o coraz bardziej „zsekularyzowanym obliczu”. – Jest niewątpliwym dramatem naszych czasów, że wiele środowisk nie kwestionując istnienia Boga, żyje tak, jak gdyby Bóg nie istniał. Prowadzi to do nowych form bałwochwalstwa, w których wszystko staje się bogiem z wyjątkiem Boga. W tym kontekście można nawet zaryzykować stwierdzenie, że religia przestaje być życiem, a staje się jego namiastką. Trzeba więc, aby Akcja Katolicka uczyła swoich członków stawiania sobie w życiu wysokich wymagań i konsekwentnego dążenia do jedności pomiędzy wiarą i życiem. Trzeba, aby Akcja Katolicka podejmowała jak najwięcej działań o charakterze ewangelizacyjnym, pomagała wzbudzać wiarę i budowała prawdziwie wspólnotowe więzi – mówił dalej asystent Akcji Katolickiej.

– To nic, że jesteśmy nieliczni, że nasze możliwości są ograniczone. Wobec Ewangelii bowiem groźne nie jest być nielicznym, ale pozostawać nieruchomym lub poruszać się zniedołężniałym krokiem.

Nowa forma
Po zakończeniu Mszy św. zebrani mieli możliwość zapoznania się z historią i zwiedzania liczącego sobie prawie 500 lat kościoła pw. św. Wita. O świątyni, jej historii i znajdujących się tam zabytkach opowiadał Bogdan Andrzej Jeran, członek Zarządu Parafialnego Oddziału Akcji Katolickiej w Rogoźnie oraz przewodniczący Zarządu Lokalnej Organizacji Turystycznej.

Kolejnym punktem spotkania była wizyta w Muzeum Regionalnym im. Wojciechy Dutkiewicz, gdzie wysłuchano wykładu Roberta Zimnego o ks. prof. Aleksym Klawku (1890-1969) – urodzonym w Rogoźnie, wybitnym bibliście, profesorze Uniwersytetu Lwowskiego i Jagiellońskiego oraz członku Polskiej Akademii Umiejętności, autorze ponad 320 prac naukowych. Po zwiedzeniu Muzeum uczestnicy spotkania udali się na strzelnicę Bractwa Kurkowego „Rogoża”. Tu na członków Akcji Katolickiej czekał posiłek, a po nim konkursy i długie wspólne rozmowy. – Ta prawdziwie wspólnotowa, a zarazem bardziej luźna w swoim charakterze forma spotkania członków Akcji Katolickiej z całej archidiecezji okazuje się być niezwykle cennym doświadczeniem, o czym zgodnie zapewniają jego uczestnicy – mówi Krystyna Wojtczak-Nowak, prezes Zarządu Parafialnego Oddziału Akcji Katolickiej w Rogoźnie. – Naszym kolegom i koleżankom z innych Parafialnych Oddziałów Akcji Katolickiej przedstawiliśmy nasze miasto, zabytki i to, czym możemy się jako mieszkańcy Rogoźna poszczycić. Było to rzeczywiście owocne doświadczenie wspólnoty, a jednocześnie dobrze przeżyty czas prawdziwego wypoczynku.

Na podstawie relacji Bogdana Jerana

Komentarze

Zostaw wiadomość

 Security code

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki