Logo Przewdonik Katolicki

W trosce o dobre sny

Magdalena Rak
Fot.

Na rynku dostępne są różne rodzaje materacy. O zakupie któregoś z nich nie powinna decydować jedynie cena i wygląd. Choć nie zawsze zdajemy sobie z tego sprawę, od materaca (jego właściwości) zależy, w jakim stanie obudzimy się rano. Nieodpowiedni materac to przyczyna niewyspania, złego samopoczucia, nawet rozdrażnienia, problemów z koncentracją oraz bólów kręgosłupa. Sprężystość...

Na rynku dostępne są różne rodzaje materacy. O zakupie któregoś z nich nie powinna decydować jedynie cena i wygląd. Choć nie zawsze zdajemy sobie z tego sprawę, od materaca (jego właściwości) zależy, w jakim stanie obudzimy się rano. Nieodpowiedni materac to przyczyna niewyspania, złego samopoczucia, nawet rozdrażnienia, problemów z koncentracją oraz bólów kręgosłupa.

Sprężystość i twardość
Na co więc zwracać uwagę, kupując materac? Dobry materac nie powinien być zbyt miękki ani zbyt twardy. Powinien za to przystosowywać się do kształtów ciała i dostosowywać do przybieranej pozycji. Przez wiele lat dominowała opinia, iż najlepiej spać na twardym łóżku. Tymczasem twardy materac powoduje ucisk naczyń krwionośnych, co prowadzi do skurczu i napięcia mięśni. W rezultacie osoba śpiąca na takim materacu obudzi się zdrętwiała i może mieć poważne problemy z krążeniem. Z kolei zbyt miękki materac zapada się pod wpływem ciężaru ciała, powodując zbytnie wygięcie kręgosłupa. Wtedy przewracanie się z boku na bok jest utrudnione, a noc kończy się dokuczliwym bólem kręgosłupa.

Materac powinien być elastyczny, tak by kręgosłup osoby leżącej na boku był prosty. Natomiast podczas leżenia na plecach kręgosłup powinien zachować naturalny kształt litery „S”. Można to łatwo sprawdzić samemu. Jak? Wystarczy położyć się na materacu na plecach i wsunąć dłoń pod odcinek lędźwiowy. Jeśli ręka nie dotknie pleców, oznacza to, iż materac jest zbyt twardy, jeśli zaś zabraknie jej miejsca – materac jest zbyt miękki. Przy odpowiednim materacu dłoń wejdzie pod plecy z lekkim oporem.

Nie za mały
Materac powinno się wymieniać co kilka lat. Należy zwrócić uwagę na gwarancję. Niektórzy producenci dają nawet 12 lat gwarancji na swoje wypełnienie.

Inny istotny czynnik to wielkość. Materac powinien być dłuższy o minimum 20 cm od wzrostu śpiącej osoby. Jeśli cierpisz na otyłość lub w ciągu nocy wiercisz się, przewracasz z boku na bok wiele razy – wybierz materac szeroki. Zwiększy to nie tylko twój komfort snu, ale także osoby śpiącej obok. Coraz bardziej popularnym rozwiązaniem w tego typu sytuacji jest zastosowanie dwóch pojedynczych materacy zamiast jednego podwójnego.

Dla alergików
Materac powinien wchłaniać wilgoć, ale pozwalając jej jednocześnie odparować. Ważna jest cyrkulacja powietrza wewnątrz materaca, dzięki czemu temperatura ciała utrzymywana jest na stałym poziomie bez względu na porę roku. Niektóre materace mają wzmocniony system wentylacji poprzez rozmieszczone po bokach kanaliki, które odprowadzają wilgoć na zewnątrz.

Wiele osób ma uczulenie na roztocza. Materac jest największym ich siedliskiem. Powinni mieć to na uwadze alergicy. Można już znaleźć materace, których powłoka zabezpieczona jest specjalną substancją, dzięki której nie osadzają się na niej roztocza, bakterie i grzyby. Powłoka ta dodatkowo zawiera włókna węglowe, które z kolei przeciwdziałają gromadzeniu się szkodliwej dla zdrowia elektryczności statycznej. Zapobiega jednocześnie gromadzeniu się kurzu, w którym jest największe stężenie roztoczy.

Tylko nowe

W żadnym wypadku nie kupujmy materaca używanego. Znajduje się w nim nie tylko skupisko bakterii i roztoczy, ale także np. naskórek poprzednich właścicieli! O higienie nie można zapomnieć także podczas transportu. Wybierając materac zapakowany oryginalnie przez producenta, mamy gwarancję czystości produktu.

Decyzja o wyborze materaca powinna być przemyślana i świadoma. Materac nie jest jedynie częścią umeblowania sypialni. Ma ogromny wpływ na nasze zdrowie. Dlatego ważne jest, by wybrać taki, którego właściwości zapewnią nam zdrowy sen.

Komentarze

Zostaw wiadomość

 Security code

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki