Logo Przewdonik Katolicki

Pani Skalmierzycka w koronach

Anna Płotek
Fot.

Od ponad pięciu wieków cudowny wizerunek i moc Matki Bożej dodają blasku maryjnemu sanktuarium w Skalmierzycach (dekanat ołobocki) i towarzyszą w codziennym życiu parafianom oraz licznym pielgrzymom. W tym roku obchodzona jest 40. rocznica koronacji obrazu. Od 11 do 16 sierpnia trwały uroczystości upamiętniające wielkie chwile sprzed 40 lat. Wierni skalmierzyckiej wspólnoty uczestniczyli...

Od ponad pięciu wieków cudowny wizerunek i moc Matki Bożej dodają blasku maryjnemu sanktuarium w Skalmierzycach (dekanat ołobocki) i towarzyszą w codziennym życiu parafianom oraz licznym pielgrzymom. W tym roku obchodzona jest 40. rocznica koronacji obrazu.

Od 11 do 16 sierpnia trwały uroczystości upamiętniające wielkie chwile sprzed 40 lat. Wierni skalmierzyckiej wspólnoty uczestniczyli w licznych nabożeństwach, procesji maryjnej, adorowali Najświętszy Sakrament, a prawie każdy dzień kończyli Apelem Jasnogórskim. Punktem kulminacyjnym uroczystości była Suma odpustowa, sprawowana 15 sierpnia przez bp. Stanisława Napierałę, który wygłosił również homilię.

Wieloletnie przygotowania
Inicjatorem koronacji słynącego cudami już od 1473 r. obrazu Matki Bożej był ówczesny proboszcz ks. Alfons Czwojda. Stało się tak za przyczyną cudownego uzdrowienia nieuleczalnie chorej na zapalenie opon mózgowych małej Maryli w 1945 roku, której życie dało świadectwo wielkiego wstawiennictwa Pani Skalmierzyckiej. Ks. Czwojda postanowił „z kaplicy Matki Bożej uczynić sanktuarium maryjne oraz doprowadzić do koronacji papieskiej obrazu Matki Bożej Skalmierzyckiej”.

Wierni przygotowywali się duchowo do tego wydarzenia wiele lat. Ks. proboszcz wprowadził trwające oktawę „Dni maryjne”, obchodzone trzy razy do roku: w sierpniu w związku z odpustem w uroczystość Wniebowzięcia NMP, w grudniu z racji odpustu Niepokalanego Poczęcia NMP oraz w lutym na Matkę Boską Gromniczną. Uroczystości odpustowe każdego roku gromadziły licznych pątników. Natomiast od stycznia 1965 roku z inicjatywy ks. proboszcza rozpoczęło się nawiedzenie obrazu MB Skalmierzyckiej w rodzinach na terenie parafii. Bezpośrednim przygotowaniem do koronacji wizerunku były misje parafialne prowadzone w Wielkim Poście oraz rekolekcje dla pielgrzymów w okresie sierpniowego odpustu. Jednocześnie trwały oficjalne starania u władz kościelnych o pozwolenie na koronację papieską.

Koronacja papieska
Życzeniem abp. Antoniego Baraniaka datę koronacji wyznaczono na 4 września 1966 roku, kiedy to przypadały obchody Tysiąclecia Chrztu Polski i 500-lecia kultu Matki Bożej Skalmierzyckiej. W uroczystościach obok Prymasa Stefana Wyszyńskiego i abp. Antoniego Baraniaka wzięło udział 10 biskupów, 200 kapłanów i 300 sióstr zakonnych; nie zabrakło także licznej rzeszy pątników z terenów dziś należących do diecezji kaliskiej oraz z archidiecezji poznańskiej, gnieźnieńskiej, wrocławskiej, włocławskiej, częstochowskiej i łódzkiej. Obraz niesiony procesyjnie przez kapłanów dekanatu ołobockiego umieszczono na ołtarzu koronacyjnym na zewnątrz kościoła. Papieski akt koronacyjny z 24 października 1965 roku odczytał ks. prałat Mizgalski. W imieniu Ojca Świętego korony nałożył ksiądz Prymas w asyście abp. Baraniaka i ordynariusza włocławskiego bp. Antoniego Pawłowskiego. Następnie rozpoczęła się Najświętsza Eucharystia celebrowana przez metropolitę poznańskiego, zaś homilię wygłosił Prymas Stefan Wyszyński, podkreślając w niej rolę Maryi Matki zarówno w życiu Kościoła, jak i każdego człowieka. Po Eucharystii, zwracając się do wiernych, bp Antoni Pawłowski wskazał na postać św. Józefa, który czczony jest w kaliskim sanktuarium. Zgromadzeni ponowili także akt oddania się archidiecezji poznańskiej w macierzyńską niewolę Matki Bożej. Uroczystość zakończyła się Apelem Jasnogórskim i procesją z ukoronowanym obrazem, który parafianie przenieśli do kościoła. Przez kolejne dni trwającej oktawy koronacyjnej do sanktuarium przybywały tysiące czcicieli Matki Bożej, by dziękować Bogu za koronację Jej wizerunku.

Komentarze

Zostaw wiadomość

 Security code

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki