Logo Przewdonik Katolicki

Romański skarb

Jacek Nijak
Fot.

12 września parafia pw. Imienia NMP w Inowrocławiu przeżywać będzie niezwykłą uroczystość. Tego dnia podczas Sumy odpustowej o godzinie 18 bp Bogdan Wojtuś poświęci elementy nowej aranżacji prezbiterium romańskiego, na którą składają się: ołtarz, ambona, tabernakulum i mozaika. Poświęcone zostaną także nowe drzwi do zakrystii i wejścia na chór, wykonane w szkle hartowanym. Z...

12 września parafia pw. Imienia NMP w Inowrocławiu przeżywać będzie niezwykłą uroczystość. Tego dnia podczas Sumy odpustowej o godzinie 18 bp Bogdan Wojtuś poświęci elementy nowej aranżacji prezbiterium romańskiego, na którą składają się: ołtarz, ambona, tabernakulum i mozaika. Poświęcone zostaną także nowe drzwi do zakrystii i wejścia na chór, wykonane w szkle hartowanym.

Z okazji uroczystości odpustowych ku czci Imienia Najświętszej Maryi Panny pragniemy podziękować Panu Bogu i Madonnie Uśmiechniętej za otrzymane łaski – mówi ks. kan. Tadeusz Kościelny, proboszcz parafii. – Kiedy myślę o blasku naszej romańskiej świątyni, wierzę, że jest to cud. Kościół, który uległ w przeszłości spaleniu, po tak wielu latach odzyskał swoją dawną świetność. Zwieńczeniem renowacji naszego kościoła była koronacja Madonny Uśmiechniętej i Dzieciątka Jezus, której w 2000 roku dokonał abp Henryk Muszyński. Kultywujemy to wydarzenie w naszej pamięci, a kontynuacją tego dzieła jest nadanie nowego kształtu prezbiterium wykonanego według projektu mgr inż. arch. Ewy Pasoń z Bydgoszczy.

Kościół pw. Imienia NMP jako pierwszy kościół romański w Polsce został ozdobiony piękną mozaiką, która usytuowana jest na powierzchni konchy w absydzie świątyni. Twórcą imponującej kompozycji jest ks. Henryk Kaszycki, absolwent Wydziału Artystycznego UMK oraz Watykańskiej Szkoły Mozaiki. Mozaika została sprowadzona z włoskiej firmy Orsoni w Wenecji. Wykonana jest z ośmiu gatunków złota

o próbie 22,5 karata. Mozaika ukazuje łaciński krzyż o „belkach” wypełnionych elementem romańskiej plecionki, a na skrajach znajdują się symbole czterech ewangelistów. W miejscu skrzyżowania belek umieszczono christogram Chi-Rho wraz z literami Alfa i Omega.

Nowy ołtarz, ambonę i mensę tabernakulum wykonano w białym granicie (cristal bianca), sprowadzonym z Hiszpanii. Prace kamieniarskie wykonała firma Ryszarda Zamożniała z Gniewkowa. Natomiast miedziane tabernakulum romańskie wykonał Hieronim Marszał z Rudek k. Trzemeszna.

Liczne prace, w których wyjątkową rolę odegrał inż. Piotr Hopcia, od wielu lat pracujący przy renowacji romańskiej świątyni, wpisują się w tegoroczny jubileusz 30-lecia powojennych dziejów parafii pw. Imienia NMP, a tym samym w 30. rocznicę posługi proboszczowskiej ks. kan. Tadeusza Kościelnego.

W artykule "Romański skarb" (PK nr 35 z 27.08.2006) napisałem, że twórcą mozaiki w kościele Imienia NMP w Inowrocławiu jest ks. Henryk Kaszycki. Pragnę sprostować, że mozaika została wykonana przez ks. Henryka Kaszyckiego według projektu mgr inż. arch. Ewy Pasoń, która jest autorem nowej aranżacji prezbiterium romańskiego.

Komentarze

Zostaw wiadomość

 Security code

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki