Logo Przewdonik Katolicki

Ogród na balkonie

Magdalena Rak
Fot.

Balkon przestaje powoli być graciarnią, gdzie trzymamy latem rower, a zimą choinkę. Coraz częściej ustawiamy na nim skrzynki i doniczki pełne kwiatów, coraz bardziej popularne stają się konkursy na najpiękniejsze balkony. Przy ciepłej i słonecznej pogodzie rośliny posadzone w skrzynkach wymagają codziennego podlewania. Należy to robić rano, aby gleba zachowała wilgotność przez...

Balkon przestaje powoli być graciarnią, gdzie trzymamy latem rower, a zimą choinkę. Coraz częściej ustawiamy na nim skrzynki i doniczki pełne kwiatów, coraz bardziej popularne stają się konkursy na najpiękniejsze balkony.

Przy ciepłej i słonecznej pogodzie rośliny posadzone w skrzynkach wymagają codziennego podlewania. Należy to robić rano, aby gleba zachowała wilgotność przez cały dzień. Podczas wyjątkowo upalnych dni niektóre rośliny, na przykład surfinie i pelargonie, należy nawadniać nawet dwa razy dziennie – wczesnym rankiem i wieczorem. Do podlewania używamy odstanej wody – zimna z kranu może spowodować szok termiczny.

Nie przekarmić
Szczególnie ważne jest nawożenie, gdyż gleba w doniczkach szybko się wyjaławia. Kwiaty balkonowe potrzebują odpowiedniego zasilenia nawozami, w zależności od gatunku, co siedem lub co czternaście dni. Dobrze jest używać nawozu w płynie, stosując się ściśle do umieszczonych na opakowaniu wskazówek.

Niedożywione rośliny mają małe, blade liście, nie rosną, czasem usychają lub więdną.

Jeśli nie jesteśmy pewni, który ze specyfików najlepiej poradzi sobie z problemami naszego domowego ogródka, warto poprosić o pomoc sprzedawcę. Ten dobierze odpowiedni preparat. Pamiętajmy jednak, aby ściśle przestrzegać zamieszczonych na opakowaniach zaleceń producentów – „przekarmienie” rośliny jest dla niej równie szkodliwe, co niedobór składników mineralnych, a nieprawidłowe nawożenie może pozbawić ją kwiatów.

Przeciw szkodnikom
Czasem będziemy także musieli walczyć ze szkodnikami. – Jednym z najpoważniejszych zagrożeń dla kwiatów są mszyce. Lato jest okresem ich wzmożonego występowania. Szkodniki te są wyjątkowo niebezpieczne, ponieważ nie tylko wysysają soki roślin, ale również przenoszą wiele niebezpiecznych chorób wirusowych. Gdy nasz balkon zaatakują mszyce, należy użyć odpowiednich preparatów w formie aerozolu lub środków do rozrobienia – mówi Jarosław Szaszko, specjalista z działu Ogród Praktikera.

Trudnym do zwalczenia szkodnikiem jest też tarcznik. Insekt chroni się w skorupce ściśle przylegającej do łodygi rośliny. Dzięki temu jest odporny na preparaty stosowane w postaci oprysku. Jedyne środki, które skutecznie zwalczają szkodnika, to te pobierane wraz z pokarmem. Tabletki preparatu umieszcza się w podłożu, w pobliżu systemu korzeniowego.

Należy także pamiętać o usuwaniu przekwitłych kwiatostanów – pobudzi to rośliny do dłuższego i piękniejszego kwitnienia.

Komentarze

Zostaw wiadomość

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki