Logo Przewdonik Katolicki

Poczuć, co to jest Kościół

Michał Chojnacki
Fot.

30 czerwca uczniowie i nauczyciele Gimnazjum nr 3 im. Papieża Jana Pawła II i Szkoły Podstawowej nr 2 w Kole udali się na pielgrzymkę do Rzymu. W 58-osobowym gronie były również osoby zaprzyjaźnione ze środowiskiem szkolnym wśród nich proboszczowie parafii Podwyższenia Krzyża Świętego w Kole i parafii Trójcy Świętej w Dobrowie: ks. kan. Józef Wronkiewicz i ks. kan. Andrzej...

30 czerwca uczniowie i nauczyciele Gimnazjum nr 3 im. Papieża Jana Pawła II i Szkoły Podstawowej nr 2 w Kole udali się na pielgrzymkę do Rzymu. W 58-osobowym gronie były również osoby zaprzyjaźnione ze środowiskiem szkolnym – wśród nich proboszczowie parafii Podwyższenia Krzyża Świętego w Kole i parafii Trójcy Świętej w Dobrowie: ks. kan. Józef Wronkiewicz i ks. kan. Andrzej Kaczmarek.

Pielgrzymka trwała do 8 lipca. Jej uczestnicy przedstawili wiele intencji przy grobach Apostołów Piotra i Pawła oraz podczas modlitwy przy grobie Sługi Bożego Jana Pawła II: osobistych, rodzinnych, a także powierzonych przez bliskich i znajomych. W środę 5 lipca wzięli udział w audiencji u Ojca Świętego Benedykta XVI na Placu św. Piotra. Zwiedzali też najważniejsze miejsca Wiecznego Miasta oraz Wenecji, Werony, Mediolanu, Genui, Sieny, Asyżu i Rawenny. – Wielkim przeżyciem było dla nas nawiedzenie grobu Jana Pawła II; atmosfera tego szczególnego miejsca i emocje były ogromne. Nie zapomnimy środowej audiencji i bliskości Benedykta XVI, którego widzieliśmy z niewielkiej odległości. Otrzymaliśmy błogosławieństwo Ojca Świętego, który prosił, abyśmy je zawieźli do wszystkich bliskich i znajomych, tam skąd przybyliśmy. W naszej pamięci pozostanie nawiedzenie Bazyliki św. Piotra w Rzymie i innych miejsc świętych, tak licznych i w stolicy chrześcijaństwa, i w innych miastach Italii. W Asyżu nawiedziliśmy Bazylikę św. Franciszka. Modliliśmy się w samym sercu tego sanktuarium: wykutej w kamieniu podziemnej kaplicy grobu św. Franciszka. Włoskie miasta urzekły nas, tak jak wszystkich chyba ludzi, którzy je widzieli, architekturą, zabytkami, rzeźbami i przyrodą – wspomina kierownik pielgrzymki Lech Brzeziński, dyrektor Gimnazjum im. Papieża Jana Pawła II w Kole.

Centralną częścią każdego dnia pielgrzymki była Eucharystia, odprawiana w różnych miejscach – po przybyciu do Italii, 2 lipca, ks. Wronkiewicz i ks. Kaczmarek odprawili Mszę św. polową. Dzięki księżom, jako przewodnikom duchowym, pielgrzymi mogli umacniać się w wierze i pogłębiać ją także podczas podróży. W ocenie duszpasterzy na właściwy przebieg i przeżycie pielgrzymki wpłynął każdy z uczestników, który przez modlitwę i realizację hasła: „Bądź przyczyną radości drugiego” sprawił, że grupa stała się jedną duchową rodziną.

Komentarze

Zostaw wiadomość

 Security code

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki