Logo Przewdonik Katolicki

Złączeni wspólnym dziedzictwem

Adam Gajewski
Fot.

II Pielgrzymka Diecezjalna, do której przygotowywaliśmy się duchowo przez kilka ostatnich miesięcy, jest już za nami. 30 kwietnia byliśmy w Dachau. Modlitwie na terenie byłego obozu koncentracyjnego, miejsca śmierci 10 tys. Polaków, w tym 858 duchownych, przewodniczył bp Jan Tyrawa, ordynariusz naszej diecezji. Dlaczego tutaj przybyliśmy? pytał w kazaniu bp Jan. ...

II Pielgrzymka Diecezjalna, do której przygotowywaliśmy się duchowo przez kilka ostatnich miesięcy, jest już za nami. 30 kwietnia byliśmy w Dachau.

Modlitwie na terenie byłego obozu koncentracyjnego, miejsca śmierci 10 tys. Polaków, w tym 858 duchownych, przewodniczył bp Jan Tyrawa, ordynariusz naszej diecezji. – Dlaczego tutaj przybyliśmy? – pytał w kazaniu bp Jan. – Nie chodzi nam o rozważanie okrucieństwa człowieka, który w podobnych miejscach odsłania miarę swojej wolności. Przybijając samego Boga do krzyża, człowiek dawno już bowiem pokazał tę miarę… Myśmy przyjechali do Dachau, aby poczuć Bożą potęgę! Wielu docieka: Gdzie był Bóg, gdy dymiły kominy Oświęcimia, innych obozów śmierci? Otóż On był w każdym człowieku, który w takich miejscach potrafił okazywać miłość i dobro napotkanemu bliźniemu, towarzyszowi niedoli! – stwierdzał kaznodzieja.

Cenne świadectwa
Znamy wielu ludzi, którzy w latach ostatniej wielkiej wojny, wznosząc się na wyżyny heroizmu, miłością pokonali nienawiść, ponosząc częstokroć najwyższą ofiarę. Naszej pielgrzymce towarzyszyły wspomnienia o tych, których życie zakończyło się właśnie w Dachau. Błogosławieni: biskup Michał Kozal, ks. Franciszek Dachtera, ks. Antoni Świadek, alumn Bronisław Kostkowski – to postaci związane z naszym regionem, wspominane w licznych opracowaniach. Podróż do Bawarii stała się przyczynkiem, aby na światło dzienne wydobywać również tragiczne losy naszych najbliższych, o których pamięć trwa głównie w rodzinach, wśród przyjaciół. W gronie pątników znaleźli się krewniacy prześladowanych, zamęczonych. Niektórzy o peregrynacji do Dachau marzyli od dziesiątków lat! W drodze dzielili się swoimi opowieściami, refleksjami. Wielu diecezjan czuje się dziś związanych wspólnym, wyjątkowym dziedzictwem. Dziedzictwem męczenników.

O pielgrzymce piszemy również na str. II „Przewodnika”. Za tydzień – fotoreportaż.
Autor dziękuje Biuru Pielgrzymkowo-Turystycznemu „Arcus” za pomoc w realizacji materiału.

Komentarze

Zostaw wiadomość

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki