Logo Przewdonik Katolicki

Ani kupić, ani załatwić

ks. prof. Jan Kanty Pytel
Fot.

Niewątpliwie jednym z ważniejszych wydarzeń w życiu religijnym każdego człowieka jest przyjęcie po raz pierwszy Komunii św. To, co jedynie dotychczas mogliśmy obserwować, przypatrując się choćby naszym rodzicom we wczesnym dzieciństwie, teraz staje się naszym udziałem. Jak przekazują niemal wszystkie media, jest to czas żniw dla tych, którzy dbają o zewnętrzną oprawę tego wydarzenia....

Niewątpliwie jednym z ważniejszych wydarzeń w życiu religijnym każdego człowieka jest przyjęcie po raz pierwszy Komunii św. To, co jedynie dotychczas mogliśmy obserwować, przypatrując się choćby naszym rodzicom we wczesnym dzieciństwie, teraz staje się naszym udziałem. Jak przekazują niemal wszystkie media, jest to czas żniw dla tych, którzy dbają o zewnętrzną oprawę tego wydarzenia. Firmy telefonii komórkowej zacierają ręce, bowiem sprzedaż zwiększa się o ok. 30 proc. Rodzice nie wahają się nawet poddać dziecka operacjom plastycznym, co także jest dla niego jednym z wyszukanych prezentów. Tymczasem „Komunia św. jest spotkaniem z osobowym Bogiem pod postaciami Chleba i Wina. Gdybyśmy doceniali w pełni wartość tego spotkania to – jak pisała św. Teresa z Lisieux – «służby porządkowe musiałyby kierować ruchem u wejścia do kościołów»” (Wezwani na ucztę Baranka, M. Gryczyński). Tak wiele wartości wystawia się na sprzedaż, ale właściwego przeżycia uroczystości religijnych nie sposób kupić ani „załatwić”.

Powoli przesuwa się burza związana z „Ewangelią Judasza”. O niej i o samych apokryfach poucza nas ks. prof. Marek Starowieyski, niekwestionowany autorytet w tej dziedzinie.

Zbliżająca się wizyta Ojca Świętego Benedykta XVI w naszym kraju budzi coraz większe emocje. O wyzwaniach i nadziejach związanych z tą pielgrzymką rozmawialiśmy z jednym z jego najbliższych współpracowników, kard. Zenonem Grocholewskim.

Komentarze

Zostaw wiadomość

 Security code

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki