Logo Przewdonik Katolicki

W hołdzie Papieżowi

Błażej Tobolski
Fot.

W środę 26 kwietnia we wronieckiej farze bp Grzegorz Balcerek celebrował Mszę św. w intencji szybkiej beatyfikacji Sługi Bożego Jana Pawła II. Bezpośrednio po niej nastąpiło zasadzenie papieskiego dębu oraz odsłonięcie pomnika Ojca Świętego hołdu wronieckich leśników dla wielkiego Polaka. Sadzenie dębów papieskich jest ogólnopolską inicjatywą...

W środę 26 kwietnia we wronieckiej farze bp Grzegorz Balcerek celebrował Mszę św. w intencji szybkiej beatyfikacji Sługi Bożego Jana Pawła II. Bezpośrednio po niej nastąpiło zasadzenie „papieskiego” dębu oraz odsłonięcie pomnika Ojca Świętego – hołdu wronieckich leśników dla wielkiego Polaka.

Sadzenie dębów „papieskich” jest ogólnopolską inicjatywą braci leśnej i odbywa się na terenie całego kraju.

– My, leśnicy, wierzymy, że niektóre z tych drzew odziedziczą po swoim rodzicu długowieczność i dożyją IV tysiąclecia, niosąc pamięć o wielkim Papieżu Polaku i będą świadkami, że troska Jana Pawła II o zachowanie naszej ojczystej przyrody dla przyszłych pokoleń nie pozostała bez odpowiedzi – mówiła podczas uroczystości Justyna Brusiło, przedstawicielka Nadleśnictwa Wronki.

Ksiądz biskup, wyrażając w wygłoszonej homilii radość z podjęcia tej inicjatywy, wezwał do tego, aby nie poprzestawać tylko na znakach materialnych pamięci o Janie Pawle II: – Trzeba nam też włączyć się z całą mocą i potęgą wiary w budowanie na co dzień cywilizacji miłości.

Sadzonka dębu szypułkowego (dębu „papieskiego”) została wyhodowana w Szkółce Kontenerowej w Nędzy (Nadleśnictwo Rudy Raciborskie) z partii nasion zebranych w 2003 r. z najstarszego w Polsce, a trzeciego pod względem wieku w Europie Środkowo-Wschodniej, drzewa tego gatunku – „Dębu Chrobrego” (szacowany rok „narodzin”: ok. 1256). Żołędzie zebrane z tego dębu poświęcił Jan Paweł II 28 kwietnia 2004 r., podczas prywatnej audiencji udzielonej polskim leśnikom.

Komentarze

Zostaw wiadomość

 Security code

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki