Logo Przewdonik Katolicki

Przed papieską pielgrzymką

Renata Krzyszkowska
Fot.

Podczas konferencji prasowej w sekretariacie Episkopatu Polski w Warszawie omówiono przygotowania do pielgrzymki Benedykta XVI do Polski. Papieska wizyta odbędzie się w dniach 25-28 maja. Ojciec Święty odwiedzi sześć miast; w sumie spędzi w naszym kraju 81 godzin. Największym wyzwaniem logistycznym będzie Msza św. w Warszawie, w której może wziąć udział kilkaset tysięcy wiernych,...

Podczas konferencji prasowej w sekretariacie Episkopatu Polski w Warszawie omówiono przygotowania do pielgrzymki Benedykta XVI do Polski. Papieska wizyta odbędzie się w dniach 25-28 maja. Ojciec Święty odwiedzi sześć miast; w sumie spędzi w naszym kraju 81 godzin. Największym wyzwaniem logistycznym będzie Msza św. w Warszawie, w której może wziąć udział kilkaset tysięcy wiernych, oraz w Krakowie, gdzie spodziewanych jest ok. 1 mln wiernych.

Arcybiskup Józef Kowalczyk zwrócił uwagę, że będzie to pierwsza oficjalna podróż zagraniczna Benedykta XVI zorganizowana z jego inicjatywy. W czasie pielgrzymki do Polski Papież będzie chciał przede wszystkim oddać hołd Janowi Pawłowi II, stąd głównym celem jego podróży jest archidiecezja krakowska. Ojciec Święty zdecydował się jednak rozszerzyć program wizyty o Warszawę oraz o duchową stolicę Polski – Częstochowę. Szczególnym momentem papieskiej pielgrzymki będzie wizyta w Auschwitz – w ten sposób Benedykt XVI chce oddać hołd ofiarom zagłady.

Wicepremier Ludwik Dorn, przewodniczący Komisji Rady Ministrów ds. Wizyty Apostolskiej Ojca Świętego Benedykta XVI w Polsce podkreślił, że wszystkie przygotowania do pielgrzymki przebiegają zgodnie z harmonogramem. Dla pielgrzymów zza naszej wschodniej granicy wprowadzono specjalne ułatwienia w odprawie granicznej.

Program papieskiej wizyty w Polsce omówił sekretarz generalny Konferencji Episkopatu Polski bp Piotr Libera, który jest przewodniczącym Zespołu KEP ds. Wizyty Apostolskiej Ojca Świętego Benedykta XVI w Polsce.

Papież przyleci do Warszawy 25 maja o godz. 11. Z lotniska Okęcie przejedzie do bazyliki archikatedralnej pw. św. Jana Chrzciciela, gdzie spotka się z klerem; z katedry uda się na obiad do rezydencji Prymasa Polski. W tym dniu odbędzie też spotkanie w Pałacu Prezydenckim z prezydentem RP Lechem Kaczyńskim i jego rodziną oraz premierem, marszałkami Sejmu i Senatu, przedstawicielami władzy sądowniczej i korpusem dyplomatycznym.

Po wizycie w Pałacu Prezydenckim Benedykt XVI uda się na spotkanie ekumeniczne do luterańskiego kościoła pw. Świętej Trójcy.

W drugim dniu pobytu w Polsce, 26 maja, Ojciec Święty odprawi Mszę św. na placu Piłsudskiego w Warszawie. Na Eucharystii spodziewani są także pielgrzymi z Białorusi, Rosji i Ukrainy.

Po obiedzie przeleci helikopterem do Częstochowy. Tu nawiedzi sanktuarium Matki Bożej Częstochowskiej, gdzie w kaplicy Matki Bożej spotka się z przedstawicielami instytutów życia konsekrowanego, seminarzystów oraz ruchów katolickich. Na Wałach Jasnogórskich Ojciec Święty będzie przewodniczył nabożeństwu eucharystycznemu. Następnie uda się helikopterem do Krakowa.

W sobotę 27 maja odwiedzi Wadowice. Tu m.in. nawiedzi bazylikę Ofiarowania Najświętszej Maryi Panny, w której Karol Wojtyła przyjął chrzest, zwiedzi także dom rodzinny Jana Pawła II i spotka się z mieszkańcami miasta. Z Wadowic Benedykt XVI uda się do sanktuarium Matki Bożej w Kalwarii Zebrzydowskiej, a potem do sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Łagiewnikach; gdzie będzie się modlił przy relikwiach św. Faustyny i spotka się z chorymi i niepełnosprawnymi. W tym dniu nawiedzi też katedrę na Wawelu, a następnie przejedzie na krakowskie Błonia, by spotkać się z młodzieżą.

W ostatnim dniu pobytu w Polsce Benedykt XVI odprawi Mszę św. na krakowskich Błoniach. Po obiedzie przejedzie samochodem do obozu koncentracyjnego Auschwitz w Oświęcimiu, gdzie m.in. będzie się modlił za ofiary obozu przy Ścianie Śmierci i w celi św. Maksymiliana Kolbego.

Odwiedzi też Centrum Dialogu i Modlitwy. Spotka się z jego pracownikami oraz karmelitankami bosymi. Następnie uda się pod pomnik Ofiar Obozu w Birkenau, gdzie odbędzie się modlitwa z przedstawicielami ofiar obozu. Z Oświęcimia Papież uda się na lotnisko w Balicach, skąd ok. godz. 20 odleci do Rzymu.

Telewizja Polska oraz Polskie Radio będą transmitować wszystkie punkty programu pielgrzymki, a TVP 3 otworzy specjalne studio papieskie, które będzie pracować przez 24 godziny na dobę.

Komentarze

Zostaw wiadomość

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki