Logo Przewdonik Katolicki

E-mail z Lichenia: Na pomoc

Aneta Kwiatkowska
Fot.

4 kwietnia w sanktuarium Matki Bożej Licheńskiej gościł Felix Corley dziennikarz organizacji Forum 18, walczącej z występującymi na świecie przypadkami prześladowań za wiarę. Anglik rozmawiał z księżmi marianami, którzy pracowali na misjach na Wschodzie Ukrainie, Białorusi, Kazachstanie. Organizacja, którą reprezentuje Felix Corley, prowadzi forum internetowe ...

4 kwietnia w sanktuarium Matki Bożej Licheńskiej gościł Felix Corley – dziennikarz organizacji Forum 18, walczącej z występującymi na świecie przypadkami prześladowań za wiarę. Anglik rozmawiał z księżmi marianami, którzy pracowali na misjach na Wschodzie – Ukrainie, Białorusi, Kazachstanie.

Organizacja, którą reprezentuje Felix Corley, prowadzi forum internetowe www.forum18.org, gdzie na bieżąco pojawiają się raporty o łamaniu artykułu 18. Deklaracji Praw Człowieka, gwarantującego każdemu prawo do wolności myśli, sumienia i wyznania.

Dziennikarze Forum 18 nie tylko zbierają informacje, ale też interweniują. Popierają ich zwykli ludzie, dyplomaci, przedstawiciele ONZ, Amnesty International... Ludzie ci protestują, zasypując listami i e-mailami ministerstwa i inne organa władzy państw, gdzie miały miejsce prześladowania. – To działa! Uwolnionych zostało już wiele osób osadzonych w więzieniach za przekonania religijne. Są kraje, w których społeczne zaangażowanie zaowocowało zmniejszeniem prześladowań – mówił Felix Corley.

Forum 18 piętnuje przypadki prześladowań za wiarę niezależnie od tego, czy dotykają one katolików, muzułmanów czy baptystów. – Najgorzej jest w Uzbekistanie, Turkmenii, na Białorusi i w Kazachstanie, w którym m.in. zamyka się wspólnoty religijne, niemające rejestracji państwowej. Tymczasem poddanie się rejestracji i wyznaczanie przez władze, gdzie i kiedy można się modlić, może być sprzeczne z zasadami obowiązującymi w tych wspólnotach – tłumaczył dziennikarz.

Komentarze

Zostaw wiadomość

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki