Logo Przewdonik Katolicki

Wydarzy się 2 kwietnia

Bernadeta Kruszyk
Fot.

Modlitewne czuwania, marsze pamięci, koncerty i wieczornice tak archidiecezja gnieźnieńska uczci pierwszą rocznicę śmierci Ojca Świętego Jana Pawła II. Uczci i podziękuje za jego życie, pontyfikat oraz słowa niosące nadzieję i miłość. W ubiegłym roku 2 kwietnia był dniem smutku i żałoby. W tym roku ma to być dzień szczególnej pamięci o Janie Pawle II oraz dziękczynienia...

Modlitewne czuwania, marsze pamięci, koncerty i wieczornice – tak archidiecezja gnieźnieńska uczci pierwszą rocznicę śmierci Ojca Świętego Jana Pawła II. Uczci i podziękuje za jego życie, pontyfikat oraz słowa niosące nadzieję i miłość.

W ubiegłym roku 2 kwietnia był dniem smutku i żałoby. W tym roku ma to być dzień szczególnej pamięci o Janie Pawle II oraz dziękczynienia za wspaniałe dziedzictwo, które nam pozostawił. Jak napisali w przesłaniu na pierwszą rocznicę śmierci Sługi Bożego Jana Pawła II biskupi polscy: ,,Jesteśmy winni wdzięczność samemu Bogu za ten dar. Poczucie głębokiej wdzięczności pozwoli nam zachować dobro, jakie stało się naszym udziałem w okresie pontyfikatu Ojca Świętego Jana Pawła II. Ono też może nam przywracać równowagę ducha i umacniać wytrwałość pośród wszystkich trudnych spraw naszego życia osobistego i społecznego. Przed pokusą zniechęcenia i rezygnacji powinna nas właśnie chronić wdzięczna pamięć”.

Płonące serca
W Gnieźnie i Inowrocławiu uroczystości rocznicowe rozpoczną się już 31 marca. W podziemiach gnieźnieńskiej katedry zorganizowany zostanie wieczór poezji Karola Wojtyły, a w inowrocławskim kościele pw. św. Jadwigi koncert pasyjny dedykowany Janowi Pawłowi II. Dzień później, 1 kwietnia, w gnieźnieńskim Kolegium Europejskim odbędzie się spotkanie poświęcone nauczaniu Papieża Polaka, a w sali koncertowej im. Ireny Dubiskiej w Inowrocławiu – spektakl ,,Dar i Tajemnica” z udziałem Jerzego Zelnika.

W południe, 2 kwietnia, w gnieźnieńskiej katedrze odprawiona zostanie pod przewodnictwem abp. Henryka Muszyńskiego Msza św. w intencji rychłej beatyfikacji Sługi Bożego Jana Pawła II. Po południu, o godzinie 16.30, w bazylice odbędzie się koncert dedykowany Ojcu Świętemu, a wieczorem, o godzinie 20 rozpocznie się czuwanie młodych, podczas którego odczytany zostanie papieski testament. Czuwanie to potrwa około godziny, do Apelu Jasnogórskiego, po którym zebrani przejdą z zapalonymi świecami i zniczami w dłoniach na gnieźnieński Rynek, który tego wieczoru stanie się sercem miasta.

– Nie chcemy, by był to wieczór żałobnego wspominania Ojca Świętego – tłumaczy ks. Jan Kwiatkowski, jeden ze współorganizatorów uroczystości. – Chcemy pokazać, że przepełnia nas nie smutek, ale nadzieja i ogromna wdzięczność za obecność Jana Pawła II wśród nas, za dziedzictwo, które nam pozostawił i to, że nauczył nas trwać przy Chrystusie. Dlatego mottem, które będzie nam przyświecać tego dnia, jest hasło pielgrzymki Papieża Benedykta XVI do Polski ,,Trwajcie mocni w wierze”.

21.37…
O tej godzinie na gnieźnieńskim Rynku zabrzmi ,,Barka” oraz wniesiony zostanie kamień z napisem ,,Tu Es Petrus”. Jak dodaje ks. Kwiatkowski, przy tym kamieniu oraz wielkim płonącym sercu utworzonym z palących się zniczy i lampek mieszkańcy Gniezna, które Papież Polak odwiedził dwa razy, pokażą, że pamiętają, trwają i czekają na przyjazd jego następcy Benedykta XVI. Odczytany zostanie także telegram skierowany do Papieża Benedykta XVI, który wraz z ikoną św. Wojciecha zawieziony zostanie dwa dni później do Rzymu. W Inowrocławiu natomiast, o pamiętnej godzinie odejścia Jana Pawła II do Pana, wierni zgromadzą się na modlitewnym czuwaniu w kościele pw. Świętego Ducha. Wcześniej ulicami miasta przejdzie marsz pamięci. Podobne uroczystości, a zwłaszcza modlitwy i Msze św. w intencji rychłej beatyfikacji Papieża Jana Pawła II sprawowane będą tego dnia we wszystkich kościołach archidiecezji gnieźnieńskiej.

Komentarze

Zostaw wiadomość

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki