Logo Przewdonik Katolicki

Odczytując projekt życia

Marcin Makohoński
Fot.

Ponad trzy tysiące młodych ludzi z archidiecezji gnieźnieńskiej, przystępujących w tym roku do egzaminu dojrzałości, modliło się w ubiegłą sobotę i poniedziałek (18 i 20 marca) przed cudownym wizerunkiem Jasnogórskiej Pani. Prosili o łaskę właściwego wyboru drogi życia oraz wytrwałość w realizacji podjętych zamierzeń. W dorocznej pielgrzymce maturzystów na Jasną Górę...

Ponad trzy tysiące młodych ludzi z archidiecezji gnieźnieńskiej, przystępujących w tym roku do egzaminu dojrzałości, modliło się w ubiegłą sobotę i poniedziałek (18 i 20 marca) przed cudownym wizerunkiem Jasnogórskiej Pani. Prosili o łaskę właściwego wyboru drogi życia oraz wytrwałość w realizacji podjętych zamierzeń.

W dorocznej pielgrzymce maturzystów na Jasną Górę uczestniczyła młodzież z Gniezna, Inowrocławia, Janowca Wlkp., Kruszwicy, Rogoźna, Mogilna, Witkowa, Żnina i Zagórowa. Z uwagi na dużą liczbę uczestników, maturzyści zostali podzieleni na dwie grupy, które w różnych dniach pielgrzymowały do Częstochowy. Po przybyciu na Jasną Górę młodzież wysłuchała konferencji poświęconej tematyce wolontariatu. Poprowadzili ją przedstawiciele gnieźnieńskiej Caritas. Po jej zakończeniu odbyła się uroczysta Msza św. sprawowana w jasnogórskiej bazylice. Przewodniczył jej bp Wojciech Polak, który wygłosił również okolicznościową homilię. – Być może niektórzy z was obawiają się swej przyszłości czy też odczuwają niepokój wobec ostatecznych wyborów i zadań, zwłaszcza tych, które wiążą i zobowiązują na całe życie – mówił ks. biskup. – Wielu z was szuka jasnych zasad i niekiedy zadaje sobie pytanie: co mam czynić, jak żyć, aby moje życie posiadało pełną wartość i pełny sens?... Jedynym światłem, które rozświetla naszą przyszłość, jest Ewangelia Jezusa. Kto jest więc otwarty na Boga, kto jest zdolny słuchać tego, co On mówi, ten potrafi poznać Jego wolę, Jego projekt, Jego powołanie, Jego marzenie wobec własnego życia – tłumaczył bp Polak.

Przyszli maturzyści dokonali również aktu zawierzenia Jasnogórskiej Pani oraz uczestniczyli w Drodze krzyżowej odprawionej na wałach jasnogórskiego sanktuarium. Jak przyznaje Hubert Goska, jeden z wielu gnieźnieńskich maturzystów pielgrzymujących w tym roku na Jasną Górę, odkrywanie własnego projektu życia nie jest wcale proste. Ciągłe dylematy i niekończące się pytania sprawiają, że bardzo często potrzeba wsparcia. I choć zazwyczaj nadchodzi ono od rodziców, wychowawców i nauczycieli, to najważniejsza jest świadomość Bożej opieki, a tej na Jasnej Górze można naprawdę doświadczyć.

– Dla młodzieży wkraczającej w dorosłe życie pielgrzymka na Jasną Górę ma również znaczenie symboliczne – mówi ks. Artur Janowicz, prefekt w I Liceum Ogólnokształcącym w Gnieźnie. – Jest nie tylko umocnieniem przed pierwszym poważnym egzaminem życiowym, ale także okazją do refleksji i pogłębienia osobistego życia duchowego. Trzeba też wspomnieć, że dla niektórych jest to pierwsza okazja do odwiedzenia duchowej stolicy Polski. Jednym z owoców tegorocznej pielgrzymki jest – deklarowana przez część młodzieży – chęć odwiedzenia maryjnego sanktuarium, ale już po maturze…

Komentarze

Zostaw wiadomość

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki