Logo Przewdonik Katolicki

Rodzina się wybroni

Katarzyna Jarzembowska
Fot.

Przedstawiciele Katolickiego Poradnictwa Rodzinnego z ośmiu diecezji wzięli udział w dorocznym spotkaniu rejonowym, które odbyło się w domu rekolekcyjnym na Piaskach. Podczas dwudniowych obrad (21-22 lutego) odbyły się wykłady, dyskusje oraz odprawiono Mszę św. w bydgoskiej katedrze. W spotkaniu wziął udział bp Zdzisław Fortuniak, członek Rady Episkopatu Polski ds. Rodziny. Jego...

Przedstawiciele Katolickiego Poradnictwa Rodzinnego z ośmiu diecezji wzięli udział w dorocznym spotkaniu rejonowym, które odbyło się w domu rekolekcyjnym na Piaskach. Podczas dwudniowych obrad (21-22 lutego) odbyły się wykłady, dyskusje oraz odprawiono Mszę św. w bydgoskiej katedrze.

W spotkaniu wziął udział bp Zdzisław Fortuniak, członek Rady Episkopatu Polski ds. Rodziny. Jego zdaniem, głównym celem duszpasterstwa jest przygotowanie do założenia rodziny oraz niesienie pomocy jej członkom. – Jest to jeden z najważniejszych działów służby człowiekowi, bo przecież wszystkie drogi Kościoła, jak uczył nas Jan Paweł II, prowadzą do człowieka – jemu trzeba służyć, analizować sytuację, aktualny stan i w tej rzeczywistości pokazywać niezmienną wartość rodziny, pomagać w budowie trwałych fundamentów – podkreślił biskup.

Wśród prelegentów znalazł się dr Mariusz Cichosz z Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego. Jego zdaniem, rodzina jest podstawą ładu społecznego. Niestety, w obecnych czasach nieustannie podlega różnym zmianom, często negatywnym. – Wielu współczesnych badaczy życia społecznego skłonnych jest mówić, że rodzina jest w permanentnym kryzysie. Myślę jednak, że aż tak dalece nie można przyjmować tej tezy. Niemniej, ostatnio nasiliło się wiele zjawisk patologicznych, które dotykają rodziny. Jest to czas pewnego przesilenia, ale myślę, że rodzina się wybroni i wyjdzie z tego cało – podkreślił Cichosz. Zdaniem wykładowcy, przed pedagogami i duszpasterzami stoją ważne zadania – to oni muszą podejmować odpowiednią profilaktykę.

Jak przyznała Elżbieta Chojnicka, krajowa doradczyni duszpasterstwa rodzin, celem takich spotkań jest stworzenie pewnej płaszczyzny wymiany pomiędzy wszystkimi osobami i instytucjami, które zajmują się dobrem rodziny. – Od dwóch lat wprowadzamy roczną katechizację przedmałżeńską przy parafiach dla młodzieży po 17. roku życia. Chodzi nam o dobre przygotowanie do małżeństwa. Chcemy również podnosić kwalifikacje doradców życia rodzinnego, rozwijać i zakładać ośrodki adopcyjno-opiekuńcze. To ciągle aktualne zadania.

Diecezja bydgoska, jako jedna z najmłodszych, po raz pierwszy zorganizowała spotkanie rejonowe. Członkowie duszpasterstwa rodzin z jej terenów spotykają się przynajmniej cztery razy w ciągu roku. – Chcemy pokazać, co zrobiliśmy do tej pory. Doskonale rozwija się Domowy Kościół, dobrze funkcjonuje przygotowywanie doradców oraz kursy przedmałżeńskie dla narzeczonych. Struktury już są, musimy je tylko rozbudowywać – podkreśla Grażyna Frymark, doradczyni Poradnictwa Rodzinnego, które liczy w diecezji 159 doradców.

Uczestnicy kongresu odwiedzili także sanktuarium Nowych Męczenników oraz spotkali się z Ruchem Szensztackim w sanktuarium Matki Bożej Trzykroć Przedziwnej.

Komentarze

Zostaw wiadomość

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki