Logo Przewdonik Katolicki

Przestroga miłosierdzia

o. Stanisław Tomoń
Fot.

Po raz szósty w całej Polsce w niedzielę 4 grudnia obchodzony był Dzień Modlitwy i Pomocy Materialnej Kościołowi na Wschodzie, by "Przywracać nadzieję ubogim". Przez trzy dni, od 2 do 4 grudnia, trwała ogólnopolska świąteczna zbiórka żywności. Wolontariusze w sklepach zbierali m.in. konserwy, cukier, makarony, soki, słodycze oraz mleko. Dary trafią na świąteczny stół najbardziej...

Po raz szósty w całej Polsce w niedzielę 4 grudnia obchodzony był Dzień Modlitwy i Pomocy Materialnej Kościołowi na Wschodzie, by "Przywracać nadzieję ubogim".
Przez trzy dni, od 2 do 4 grudnia, trwała ogólnopolska świąteczna zbiórka żywności. Wolontariusze w sklepach zbierali m.in. konserwy, cukier, makarony, soki, słodycze oraz mleko. Dary trafią na świąteczny stół najbardziej potrzebujących.
W tegoroczną ogólnopolską akcję Caritas Polska "Wigilijne Dzieło Pomocy Dzieciom" włączyła się znów Jasna Góra. Rozprowadzane są specjalne świece na stół wigilijny. Dochód przeznaczony jest na konkretny cel - dokończenie budowy nowego budynku Domu dla Chłopców, prowadzonego już od stu lat przez siostry obliczanki.
Biedni dają biedniejszym... To utwierdza mnie w przekonaniu, że jeśli ktoś sam zaznał nędzy, chłodu i głodu, to z pewnością... jest w stanie także zrozumieć tych wszystkich, którzy oczekują pomocy. Chrześcijanina do miłosiernego czynu wzywają także słowa jednego z ośmiu błogosławieństw Chrystusa - "bo byłem głodny...".
Ale chciałbym tu jasno przypomnieć, że Kościół czyniący miłosierdzie nie może na stałe zastępować działań państwa. Nawet, jeśli ocena aktualnej ekonomii i kondycji polskiego społeczeństwa jest taka, że "bieda z nędzą przez kraj pędzą", to dobrowolne i kolejne ukryte samoopodatkowywanie się znacznej części ludności w żadnej mierze nie może stanowić realnej drogi do poprawy bytu społecznego ogółu. Nie tędy też winna wieść droga w perspektywie rozwoju społeczno-gospodarczego... ku IV RP.
Wyręczanie się charytatywnością Kościoła nie uśmierzy z pewnością choroby niesprawiedliwego podziału dóbr współczesnego świata, antyludzkiej polityki wyzysku biedniejszych przez bogatszych itd. Nasze czyny miłosierdzia niech wołają więc dalej o sprawiedliwość!

Komentarze

Zostaw wiadomość

 Security code

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki