Logo Przewdonik Katolicki

Poznań nagrodził ojca Mariana

Hubert Kubica
Fot.

Inicjatorem nadania wyróżnień był radny PiS Andrzej Grzybowski. Uroczyste wręczenie odbędzie się 29 czerwca, podczas uroczystej Sesji Rady Miasta z okazji święta patronów Piotra i Pawła. Ojciec Marian urodził się w podpoznańskim Palędziu w 1918 roku. W 1937 r. rozpoczął nowicjat u księży werbistów w Chludowie, gdzie dwa lata później złożył pierwsze śluby zakonne. Od stycznia...

Inicjatorem nadania wyróżnień był radny PiS Andrzej Grzybowski. Uroczyste wręczenie odbędzie się 29 czerwca, podczas uroczystej Sesji Rady Miasta z okazji święta patronów Piotra i Pawła.
Ojciec Marian urodził się w podpoznańskim Palędziu w 1918 roku. W 1937 r. rozpoczął nowicjat u księży werbistów w Chludowie, gdzie dwa lata później złożył pierwsze śluby zakonne. Od stycznia 1940 roku przebywał w obozie koncentracyjnym w Dachau. Było to dla niego ważne doświadczenie, które miało wpływ na wybór drogi życiowej. Po przyjęciu święceń w 1948 roku pojechał do Indii, gdzie pracuje do dziś. Z wielką ofiarnością pomaga ludziom trędowatym, których ze względu na chorobę wyrzuca się na margines społeczeństwa. Prowadzi Ośrodek Leczenia Trędowatych w Purii. Choć pozbawiony pomocy finansowej ze strony władz lokalnych, zbudował w Indiach przychodnię, szpital i szkołę podstawową. Ojciec Żelazek pokazuje, że każdy człowiek, nawet opuszczony, zasługuje na godne traktowanie.
Mieszkańcy Poznania w 2002 roku zgłosili kandydaturę o. Mariana do Pokojowej Nagrody Nobla.
- Dla miasta wyróżnienie ojca Żelazka to duża nobilitacja, ponieważ ma on poznańskie korzenie - podkreśla A. Grzybowski.
Akademia Medyczna - drugi laureat - wielokrotnie podnosiła inicjatywy, także służące ochronie godności człowieka. Dzięki rektorowi Januszowi Gadzinowskiemu Senat AM w grudniu 1996 roku przyjął uchwałę w sprawie ochrony życia poczętego. W ten sposób uczelnia wystąpiła przeciw propozycji rządu o liberalizacji ustawy antyaborcyjnej. Natomiast prof. dr hab. med. Jacek Łuczak, tworząc "Hospicjum Palium", wskazał na godność życia ludzkiego w aspekcie godnego umierania.
Warto dodać, że Akademia Medyczna jest najlepszą uczelnią medyczną w Polsce, co podkreślają rankingi "Wprost" z lat 2003 i 2004 oraz "Rzeczpospolitej" i "Perspektyw" z lat 2002 i 2003. Jako jedna z pierwszych realizuje program nauczania medycyny i stomatologii w języku angielskim. W 2005 roku przypada osiemdziesiąta piąta rocznica powstania Wydziału Lekarskiego Uniwersytetu Poznańskiego, z którego potem powstała AM.
Dzisiejszy świat ceni sobie przede wszystkim konsumpcję i sukces finansowy. Wyróżnienie nadane ojcu Żelazkowi i podkreślenie inicjatyw Akademii Medycznej oznacza, że na szczęście nie zawsze tak jest. Dlatego inicjatywa Rady Miasta Poznania jest bardzo cenna i warta wsparcia.

Komentarze

Zostaw wiadomość

 Security code

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki