Logo Przewdonik Katolicki

Kościół w kraju i na świecie

PK
Fot.

Nowy rok liturgiczny Uroczystymi nieszporami w Bazylice św. Piotra Benedykt XVI zainaugurował okres Adwentu i tym samym nowy rok liturgiczny w Kościele. - Adwent jest czasem czuwania na modlitwie i radosnego wychwalania Boga - przypomniał Ojciec Święty. - Bóg powołuje nas do wspólnoty ze sobą. Urzeczywistni się ona w pełni, gdy Chrystus powróci. On sam podejmuje się przygotować nas...

Nowy rok liturgicznyUroczystymi nieszporami w Bazylice św. Piotra Benedykt XVI zainaugurował okres Adwentu i tym samym nowy rok liturgiczny w Kościele. - Adwent jest czasem czuwania na modlitwie i radosnego wychwalania Boga - przypomniał Ojciec Święty. - Bóg powołuje nas do wspólnoty ze sobą. Urzeczywistni się ona w pełni, gdy Chrystus powróci. On sam podejmuje się przygotować nas do tego ostatecznego, decydującego spotkania. Przyszłość, można by tak powiedzieć, zawarta jest w teraźniejszości, czy lepiej: w obecności samego Boga, w Jego nieprzemijającej miłości. Nie pozostawia On nas samych ani na chwilę, tak jak ojciec i matka nie przestają nigdy śledzić wzrastania swych dzieci. Uświęcenie to dar Boga i Jego inicjatywa. Człowiek jednak jest wezwany, by odpowiadać całym sobą, tak by nic nie pozostało wyłączone - mówił Papież. Benedykt XVI podkreślił, że przyjście Chrystusa znajduje się w centrum historii ludzkości, a kończy ją Jego chwalebny powrót.
W liturgii wzięli udział pracownicy Kurii Rzymskiej, przedstawiciele wspólnot zakonnych mających swe siedziby w Rzymie, duchowieństwo i wierni rzymskiej diecezji.

Przywracajmy nadziejęWzmożona troska o ubogich, bezrobotnych i opuszczonych - to główny motyw listów publikowanych przez biskupów z okazji rozpoczynającego się Adwentu. Biskupi zachęcają do modlitwy, ale szczególnie mocno wzywają do konkretnych działań na rzecz bliźniego. W ten sposób nawiązują do programu duszpasterskiego Kościoła w Polsce, który - począwszy od niedzieli rozpoczynającej nowy rok kościelny - ma przebiegać pod hasłem "Przywracajmy nadzieję ubogim". Jest to pierwsza część rozpisanego na pięć kolejnych lat programu pod nazwą: "Kościół niosący Ewangelię nadziei".
Abp Józef Michalik w swym liście pasterskim zaapelował przede wszystkim do księży, aby głosili i stosowali w swoim życiu Ewangelię miłosierdzia. Prosił też spowiedników, by uwrażliwiali swoich penitentów na uczynki miłosierdzia, zadając je jako zadośćuczynienie za popełnione zło. Wzywając duchownych do stosowania w swym życiu "Ewangelii miłosierdzia", zaznaczył, że "byłoby źle, gdyby księża przez dłuższy czas, np. przez ostatni rok, nie pomogli jakiemuś konkretnemu człowiekowi, który potrzebuje pomocy". Apelował także o opiekę nad ludźmi, którzy z własnej winy znaleźli się w trudnej sytuacji życiowej.

Papież odwiedził klinikę GemelliOkazją do wizyty było rozpoczęcie roku akademickiego na Uniwersytecie Katolickim Sacro Cuore, do którego należy klinika. Benedykt XVI wspominał pobyt Jana Pawła II w tym szpitalu i podziękował za opiekę nad Papieżem. - Zgromadziwszy się tutaj, szanowni i drodzy przyjaciele, nie możemy nie myśleć o chwilach brzemiennych w obawy i wzruszenia, jakie przeżywaliśmy podczas ostatnich pobytów Jana Pawła II w tej klinice. W owych dniach ku Gemelli kierowały się ze wszystkich stron świata myśli katolików i nie tylko katolików. Ze swego szpitalnego pokoju Papież udzielił wszystkim niezrównanej lekcji na temat chrześcijańskiego pojmowania życia i cierpienia, dając w pierwszej osobie świadectwo prawdy chrześcijańskiego orędzia. Pragnę więc ponowić wyrazy wdzięcznego uznania w imieniu własnym i niezliczonych osób za troskliwą opiekę okazaną Ojcu Świętemu. Niechaj wyjedna on dla każdego niebieską nagrodę - powiedział następca Jana Pawła II.

Szkaplerz Jana Pawła IISzkaplerz Sługi Bożego Jana Pawła II, z którym nie rozstawał się od młodzieńczych lat, został zaprezentowany i zainstalowany w karmelitańskim sanktuarium św. Józefa w Wadowicach. Szkaplerz przekazany przez o. Szczepana T. Praśkiewicza OCD, konsultora Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych i byłego prowincjała karmelitów bosych prowincji krakowskiej, został umieszczony w specjalnym relikwiarzu. Uroczystej Eucharystii przewodniczył o. Albert Wach OCD, prowincjał krakowskiej prowincji. - Sługa Boży Jan Paweł II to wspaniały promotor duchowości maryjnej Karmelu przez szkaplerz. Nie zdjął tej brązowej szaty Maryi, gdy otrzymał czarną sutannę kapłańską, gdy otrzymał fioletowe szaty biskupie, czerwone kardynalskie i białe papieskie. Ta brązowa karmelitańska szata pozostała do dnia śmierci w pamiętną sobotę i była niemym świadkiem wszystkich ważnych chwil życia Ojca Świętego. Dzisiejsza uroczystość zachęca zatem do przyjęcia - jak Jan Paweł II - tej brązowej szaty przez wszystkich, którzy jeszcze jej nie przyjęli - uważa o. Włodzimierz Tochmański, rzecznik prasowy karmelitów bosych prowincji krakowskiej, a zarazem kustosz wadowickiego sanktuarium.

Ruszyło "Wigilijne Dzieło Pomocy Dzieciom"Pomoc dzieciom z rodzin dotkniętych bezrobociem jest głównym celem rozpoczynającej się dziś oficjalnie akcji "Wigilijnego Dzieła Pomocy Dzieciom". Adwentowa akcja, organizowana przez Caritas Polska już po raz 11., od kilku lat ma charakter ekumeniczny. W ogólnopolskiej akcji rozprowadzania wigilijnych świec uczestniczą bowiem także organizacje charytatywne Kościoła prawosławnego i ewangelicko-augsburskiego. W tym roku przygotowano ok. 4,5 miliona świec. Dochód uzyskany z ich sprzedaży zostanie przekazany głównie na dożywianie dzieci w szkołach, finansowanie działalności świetlic socjoterapeutycznych, zakup ubrań i pomocy szkolnych dla dzieci i organizowanie dla nich zimowego i letniego wypoczynku. - Część dochodu z każdej rozprowadzonej świecy zawsze przekazujemy na potrzeby dzieci za granicą, w tym roku 10 groszy z każdej świecy trafi do Afryki - zapowiedział wicedyrektor Caritas Polska o. Zdzisław Świniarski.

Komentarze

Zostaw wiadomość

 Security code

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki