Logo Przewdonik Katolicki

Wśród górników w Lubstowie

Barbara Sawic
Fot.

Święta Barbara, patronka górników, od wieków przypomina ludziom, jak ważna jest pomoc Boża przy odkrywaniu i eksploatacji bogactw naturalnych. Górnicy w galowych strojach wraz z własną orkiestrą przybyli w niedzielę 20 listopada br. do kościoła parafialnego św. Jadwigi w Lubstowie. W miejscowości Lubstów od 26 lat istnieje odkrywka Kopalni Węgla Brunatnego "Konin", obecnie największa...

Święta Barbara, patronka górników, od wieków przypomina ludziom, jak ważna jest pomoc Boża przy odkrywaniu i eksploatacji bogactw naturalnych.Górnicy w galowych strojach wraz z własną orkiestrą przybyli w niedzielę 20 listopada br. do kościoła parafialnego św. Jadwigi w Lubstowie. W miejscowości Lubstów od 26 lat istnieje odkrywka Kopalni Węgla Brunatnego "Konin", obecnie największa z pracujących. W górnictwie węgla kamiennego i brunatnego, rud miedzi, cynku i ołowiu, soli i kopalin (piasku, żwiru) pracuje w Polsce około 350 tys. osób. Tegoroczne barbórkowe świętowanie jest dziękczynieniem Bogu za to, że poprawia się bezpieczeństwo pracy w kopalniach, że zatrzymany został proces zwolnień, a niektóre kopalnie zatrudniają pracowników. Nadzieją są szkoły, w których kształcą się przyszli górnicy.
Wśród lubstowskich parafian jest wielu wykonawców tego zawodu. W ostatnich latach, także przy ich wydatnej pomocy, przeprowadzono kapitalny remont kościoła, wzniesionego w 1534 r. z fundacji Jana i Bartłomieja Lubstowskich. Dzięki inicjatywie i bardzo dobrej współpracy parafian z proboszczem parafii ks. kan. Stanisławem Kaszą dach świątyni pokryto blachą miedzianą, a wewnątrz położono marmurową posadzkę. Odrestaurowano i zabezpieczono tynki, renowacji i złoceniom poddano wszystkie ołtarze. W kościele są nowe ławki, w oknach - nowe witraże. Przy kościele wybudowano parking.
Podczas Mszy św. z udziałem dziekana dekanatu piotrkowskiego ks. prał. Kazimierza Bocianowskiego homilię wygłosił ks. prał. Marian Włosiński. Kaznodzieja podkreślał, że praca ma dopomagać człowiekowi w stawaniu się lepszym, duchowo dojrzalszym, bardziej odpowiedzialnym. Wynagrodzenie za pracę powinno być takie, by ludzie nie obawiali się zakładać rodziny, i by rodzina miała odpowiednie środki do życia, rozwijania się i utrzymania. Godność pracy jako miara godności człowieka jest głęboko humanistyczna.

Komentarze

Zostaw wiadomość

 Security code

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki