Logo Przewdonik Katolicki

Wirus w natarciu

Renata Krzyszkowska
Fot.

1 grudnia obchodzony jest jako Światowy Dzień AIDS. Zdaniem Światowej Organizacji Zdrowia, choroba ta jest aktualnie pierwszą przyczyną zgonów na świecie. Coraz częściej chorują dzieci i ludzie młodzi do 30. roku życia. Europa Środkowo-Wschodnia jest regionem, gdzie najszybciej przybywa nosicieli wirusa HIV wywołującego AIDS. Zdaniem specjalistów od dziesięciu lat liczba nowych zakażeń...

1 grudnia obchodzony jest jako Światowy Dzień AIDS. Zdaniem Światowej Organizacji Zdrowia, choroba ta jest aktualnie pierwszą przyczyną zgonów na świecie. Coraz częściej chorują dzieci i ludzie młodzi do 30. roku życia. Europa Środkowo-Wschodnia jest regionem, gdzie najszybciej przybywa nosicieli wirusa HIV wywołującego AIDS. Zdaniem specjalistów od dziesięciu lat liczba nowych zakażeń rośnie znacznie szybciej niż to było kiedyś w Afryce.Wirus HIV (z ang. Human Immunodeficiency Virus) podstępnie niszczy układ odpornościowy człowieka, bez którego stajemy się bezbronni wobec wirusów i chorobotwórczych bakterii. Na świecie żyje obecnie ok. 40 milionów jego nosicieli. Codziennie przybywa 14 tys. nowych. Od początku lat osiemdziesiątych na chorobę tę zmarło już na świecie blisko 25 milionów ludzi. Co roku liczba ta powiększa się o kolejne 3 miliony. Eksperci przewidują, że w ciągu najbliższego dwudziestolecia ogólna liczba zgonów z powodu AIDS przekroczy 70 mln.
Jeśli nie zostaną podjęte odpowiednie działania, to zdaniem ekspertów w Europie Środkowo-Wschodniej do roku 2010 liczba nosicieli HIV może się zwiększyć czterokrotnie. Obecnie najwięcej nowych zakażeń występuje na terenie Federacji Rosyjskiej, na Ukrainie, Łotwie i w Estonii. W Polsce od 1984 roku do tej pory zarejestrowano prawie 9 tys. zakażeń. Według oficjalnych danych w Europie Środkowej i Wschodniej żyje obecnie ponad 1,5 mln nosicieli wirusa HIV. Zdaniem niektórych specjalistów w rzeczywistości może być ich nawet dwa razy więcej. Na liście krajów, w których najprawdopodobniej nadal będzie wzrastać liczba zachorowań, są państwa afrykańskie (głównie Nigeria, Etiopia), ale też Indie, Chiny, Brazylia i państwa Azji Środkowej.

Z mlekiem matki


W wielu krajach coraz częściej zakażenie wirusem HIV dotyczy ludzi młodych. ONZ-owskie organizacje: dzieło pomocy dzieciom UNICEF oraz program zwalczania AIDS - UNAIDS szacują, że co 15 sekund jakiś młody człowiek na świecie zaraża się wirusem HIV (ok. 6 tysięcy dziennie). Właśnie trwa międzynarodowa kampania "Unite Against Aids", która ma zwrócić uwagę na ten problem. Krajowe Centrum ds. AIDS alarmuje, że także w Polsce rośnie liczba młodych osób (w wieku 18-29 lat) zakażonych wirusem HIV. Najwięcej ofiar epidemii wśród młodych ludzi oraz dzieci odnotowuje się na Dalekim Wschodzie i w regionie Pacyfiku. Zdaniem ekspertów lepsze działania profilaktyczne oraz skuteczniejsza diagnostyka i terapie mogłyby do 2010 r. zmniejszyć o 40 proc. rozszerzanie się HIV w tamtym regionie. Według oficjalnych danych w ubiegłym roku żyło tu 120 tys. dzieci zarażonych HIV i chorych na AIDS. W Tajlandii od 50 do 60 proc. infekcji rocznie przypada na osoby poniżej 24. roku życia, w Wietnamie 63 proc. zarażonych ma poniżej 30 lat. Część z nich ma wirusa HIV od urodzenia. Jeśli kobieta jest świadoma zakażenia wirusem, podda się terapii lekami antyretrowirusowymi w czasie ciąży i urodzi przez cesarskie cięcie, ma blisko 100 proc. szans, że dziecko będzie zdrowe. Ocenia się, że w Polsce co roku rodzi 100 do 200 kobiet zakażonych HIV. Jeżeli kobieta nie jest leczona, ryzyko przeniesienia wirusa na dziecko wynosi ok. 40 proc.
Do zakażenia HIV może dojść nie tylko podczas ciąży i porodu, ale także gdy chora matka karmi swe dziecko piersią. Każdy lekarz opiekujący się kobietą w ciąży już podczas pierwszej wizyty ma obowiązek zaoferować jej wykonanie rutynowego badania na obecność we krwi wirusa HIV. Jak wynika z badań TNS/OBOP, jedynie 3 proc. kobiet usłyszało taką sugestię od swego lekarza. Według szacunków danych ONZ co roku podczas przyjścia na świat zaraża się ok. 600 tys. dzieci, co stanowi 90 proc. wszystkich zakażeń wśród osób poniżej 15. roku życia.

Wirusy w odwrocie?


Jak do tej pory jedynym pewnym środkiem w walce z AIDS jest abstynencja seksualna lub wzajemna wierność małżeńska. Wirusa HIV nie da się wyleczyć, ale za pomocą odpowiednich leków można choremu przedłużyć życie. Dzięki politycznym naciskom udało się zmusić koncerny farmaceutyczne do obniżenia cen leków przeciw wirusowi HIV, których potrzebują zwłaszcza biedne kraje. Podczas tegorocznego szczytu G-8 w Szkocji liderzy ośmiu państw ustalili, że do 2010 roku zostanie zapewniony powszechny dostęp do leków pomagających walczyć z wirusem HIV.
Zrodziła się nadzieja na pokonanie wirusa, bo ten… słabnie. Serwis BBC News podał niedawno, że zespół naukowców Instytutu Medycyny Tropikalnej w Antwerpii porównał próbki wirusa z lat 1986-1989 ze szczepami z 2002 i 2003 roku. Analizy wykazały, że próbki z ostatnich lat nie mnożyły się i były bardziej wrażliwe na leki. Uczeni przestrzegają przed nadmiernym optymizmem. Ich zdaniem wirus nadal jest bardzo silny i stwarza zagrożenie dla zdrowia i życia ludzi, ale według badań z każdym rokiem jest on coraz słabszy. Możliwe, że za 50-60 lat przestanie powodować śmierć. Podobny proces wcześniej dotyczył także takich chorób jak ospa, tężec czy syfilis.

Światowe dane dotyczące epidemii HIV & AIDS na koniec 2004 r.

Całkowita liczba zgonów spowodowanych AIDS w latach 1981-2003: 20 milionów.
Liczba dzieci osieroconych z powodu AIDS, żyjących w Afryce Subsaharyjskiej pod koniec 2003 roku: 12 milionów.
Do grudnia 2004 r. kobiety stanowiły 47 proc. wszystkich osób żyjących z HIV na świecie, a w Afryce Subsaharyjskiej procent ten wynosił 57.
W roku 2003 młodzież (w wieku 15-24 lat) stanowiła połowę wszystkich nowych zakażeń HIV na świecie; dziennie ponad 6 tys. młodych osób zakaża się tym wirusem.
Szacowana liczba 5 mln osób w krajach o niskim i średnim przychodzie nie otrzymuje leków antyretrowirusowych, które mogłyby uratować im życie.
W 2004 roku wirusem wywołującym AIDS zakaziło się około 5 milionów dorosłych i dzieci. Pod koniec roku na całym świecie około 39,4 mln ludzi żyło z HIV/AIDS. W tym samym roku z powodu AIDS zmarło ponad 3 mln osób, pomimo dostępności leczenia antyretrowirusowego, które zmniejszyło liczbę zgonów w krajach o wysokim przychodzie.


Informacje o AIDS w Polsce

W Polsce działa m.in. Krajowe Centrum ds. AIDS. Ogólnopolski Telefon Zaufania Centrum to: (0-22) 692-82-26. Jest też kilkanaście punktów konsultacyjno-diagnostycznych, gdzie można anonimowo i bezpłatnie wykonać test na obecność wirusa HIV.

HIV i AIDS w Polsce (dane od początku epidemii, czyli od 1985 r. do końca września 2005 r.)

9659 zakażonych ogółem
co najmniej 5268 zakażonych w związku z używaniem narkotyków
1674 zachorowań na AIDS
779 chorych zmarło

Komentarze

Zostaw wiadomość

 Security code

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki