Logo Przewdonik Katolicki

Kościół w Polsce

PK
Fot.

V Dzień Papieski Ogólnopolska zbiórka na stypendia dla uzdolnionej młodzieży, uroczyste Msze św. o beatyfikację Jana Pawła II, koncerty, sesje naukowe, marsze i odsłonięcia pomników - to tylko niektóre elementy tegorocznego, piątego już Dnia Papieskiego - obchodzonego w całej Polsce z inicjatywy Fundacji "Dzieło Nowego Tysiąclecia". W tym roku obchody przypadły dokładnie w 27....

V Dzień PapieskiOgólnopolska zbiórka na stypendia dla uzdolnionej młodzieży, uroczyste Msze św. o beatyfikację Jana Pawła II, koncerty, sesje naukowe, marsze i odsłonięcia pomników - to tylko niektóre elementy tegorocznego, piątego już Dnia Papieskiego - obchodzonego w całej Polsce z inicjatywy Fundacji "Dzieło Nowego Tysiąclecia". W tym roku obchody przypadły dokładnie w 27. rocznicę wyboru Jana Pawła II na Stolicę Piotrową. Temat przewodni Dnia brzmiał: "Orędownik Prawdy". W obchody włączył się Papież Benedykt XVI. W swym specjalnym telewizyjnym przesłaniu - wyemitowanym 16 października wieczorem - życzył, aby ten dzień jedności z Papieżem ożywiał wiarę Polaków i wrażliwość na każdego człowieka.
- Po raz pierwszy świętujemy Dzień Papieski bez obecności Jana Pawła II i to jeszcze bardziej zobowiązuje nas, abyśmy poznawali i przekazywali jego dziedzictwo - powiedział abp Tadeusz Gocłowski, przewodniczący Fundacji "Dzieło Nowego Tysiąclecia", w swym orędziu przekazanym całej Polsce w ramach "radiowej" Eucharystii, odprawionej w kościele Świętego Krzyża w Warszawie. W homilii wygłoszonej podczas Mszy św. w Sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Łagiewnikach metropolita krakowski abp Stanisław Dziwisz zapowiedział utworzenie w Krakowie Fundacji pod nazwą "Nie lękajcie się", która będzie upamiętniać papieskie dzieło. Dodał, że centrum papieskiej myśli zostanie wzniesione przy udziale mieszkańców Krakowa, Polski i wiernych z całego świata oraz że Kraków jest szczególnie zobowiązany do utrwalenia w "widzialnym znaku" wielkiego dzieła polskiego Papieża.
W całym kraju, w niemal wszystkich diecezjach miały miejsce różnorodne, okolicznościowe sesje poświęcone wielu aspektom nauczania Jana Pawła II. O życiu i dokonaniach Papieża na płaszczyźnie duchowej, jako polityka i największego autorytetu moralnego naszych czasów, mówiono na konferencji naukowej na Uniwersytecie Warszawskim. Honorowym gościem spotkania był archiwista i bibliotekarz Świętego Kościoła Rzymskiego kard. Jean-Louis Tauran z Watykanu, przybyli też Prymas Polski kard. Józef Glemp, nuncjusz apostolski w Polsce abp Józef Kowalczyk i liczni dyplomaci akredytowani w naszym kraju.
O. Jan Góra, "Tygodnik Powszechny", Jan Jakub Wygnański - główny twórca ruchu organizacji pozarządowych w Polsce - Redakcja Mszy św. Radiowej, reżyser Marek Piwowski oraz media relacjonujące ostatnie dni Jana Pawła II i okres żałoby - to laureaci tegorocznych nagród TOTUS. Wręczenie wyróżnień przyznawanych przez Fundację "Dzieło Nowego Tysiąclecia" odbyło się w wigilię Dnia Papieskiego podczas uroczystej gali na Zamku Królewskim w Warszawie. Nagrody Fundacji założonej przez Episkopat dla upamiętnienia pontyfikatu Jana Pawła II przyznawane są w czterech kategoriach: "Promowanie nauczania Ojca Świętego Jana Pawła II", "Promocja człowieka, praca charytatywna i edukacyjno-wychowawcza", "Osiągnięcia w dziedzinie kultury chrześcijańskiej" oraz "TOTUS medialny dla upamiętniania biskupa Jana Chrapka oraz jego roli w ukazywaniu osoby i nauczania Jana Pawła II w mediach". Laureaci oprócz srebrnej statuetki otrzymali po 50 tys. zł.
W całym kraju w Dniu Papieskim trwała zbiórka na stypendia dla uzdolnionej młodzieży z uboższych rodzin. Przy kościołach ofiary do puszek z napisem "Dzielmy się miłością" zbierało ok. 100 tys. wolontariuszy. Pieniądze trafią do powołanej przez Episkopat Fundacji "Dzieło Nowego Tysiąclecia". Fundowanie stypendiów dla młodzieży jest głównym celem Fundacji. Obecnie otacza ona kilkuletnią opieką finansową 1,3 tys. uzdolnionych chłopców i dziewcząt z uboższych rodzin.
Msze w intencji rychłej beatyfikacji Jana Pawła II, modlitewne czuwania, marsze i procesje odbywały się niemal we wszystkich polskich miastach. Ich szczytowym momentem było modlitewne czuwanie w większości polskich świątyń, w niedzielę na zakończenie Dnia Papieskiego, dokładnie o godz. 21. 37 - w godzinę śmierci Jana Pawła II. - Wierzymy, że Ojciec Święty jest już w Domu Ojca - powiedział abp Stanisław Dziwisz do młodzieży zgromadzonej wieczorem pod "papieskim oknem" na ul. Franciszkańskiej w Krakowie. Następnie, ze sceny, na której występowali uczestnicy specjalnego papieskiego koncertu, arcybiskup poprowadził modlitwę o rychłą beatyfikację Jana Pawła II.
W Warszawie w Dniu Papieskim rozstrzygnięto konkurs architektoniczny na upamiętnienie wizyty Jana Pawła II w stolicy w 1979 roku. Na placu Piłsudskiego stanie kolumnada z charakterystycznym papieskim krzyżem. Pomnik ma być gotowy już w 1. rocznicę śmierci Jana Pawła II, czyli do 2 kwietnia 2006 r.

Komentarze

Zostaw wiadomość

 Security code

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki