"Dać świadectwo o ludziach i czasie" - pod takim hasłem odbył się V Dzień Papieski w Poznaniu. Po raz kolejny wspominaliśmy Jana Pawła II i modliliśmy się o jego szybką beatyfikację. Zastanawialiśmy się też, jak wykorzystać ogromne dziedzictwo, które nam zostawił.
Inspiracją tegorocznego Dnia Papieskiego w Poznaniu były słowa wypowiedziane przez Papieża 3 czerwca 1997 roku na placu Mickiewicza. Zwracając się do zgromadzonej młodzieży, Ojciec Święty przypomniał wówczas najważniejsze wydarzenia z najnowszej historii Polski, m.in. zniewolenie wojenne, ucisk komunistyczny oraz wydarzenia 28 czerwca 1956 r. Podkreślił: "Trzeba było to wszystko jeszcze raz przypomnieć wam, młodym, którzy weźmiecie odpowiedzialność za losy Polski w trzecim millennium".
Przegląd filmowy
Poznańskie obchody Dnia Papieskiego w przeciwieństwie do krajowych trwały cały tydzień. Rozpoczęły się już w niedzielę 9 października przypomnieniem spektaklu wystawionego w 1981 r. w Teatrze Nowym pt. "Oskarżony: Czerwiec Pięćdziesiąt Sześć". Wybór tej sztuki nie był przypadkowy, bowiem tegoroczny Dzień Papieski zbiegł się z dwoma ważnymi dla Polski datami: 25. rocznicą powstania "Solidarności" i przypadającą niedługo 50. rocznicą Poznańskiego Czerwca 1956 roku. Te ważne dla naszej historii wydarzenia przypomniał przegląd filmowy pt. "Etos Solidarności w przesłaniu polskiego kina". Można było obejrzeć filmy, które na trwałe weszły już do historii polskiego kina. Był więc "Poznań '56" Filipa Bajona, "Prymas. Trzy lata z tysiąca" Teresy Kotlarczyk, legendarny "Człowiek z marmuru" i "Człowiek z żelaza" Andrzeja Wajdy, "Śmierć jak kromka chleba" Kazimierza Kutza oraz "Z dalekiego kraju" Krzysztofa Zanussiego. Z kolei dokumentację fotograficzną, wycinki prasowe i sporo publikacji z tamtych dni przedstawiono na wystawie pt. "Korzenie Solidarności w przesłaniu pomnika Poznańskiego Czerwca '56". Można ją nadal oglądać w Bibliotece Uniwersyteckiej.
W niedzielę 16 października, dokładnie w dwudziestą siódmą rocznice wyboru Karola Wojtyły na Stolicę Piotrową, odbył się koncert z okazji 85. rocznicy założenia Akademii Muzycznej pt. "W hołdzie Janowi Pawłowi II". Uczelnia powstała 16 października 1920 roku, a więc w roku urodzenia Karola Wojtyły i dniu jego wyboru na Papieża. W 1997 roku Ojciec Święty poświęcił jej nowy gmach. Po koncercie wszyscy zgromadzili się pod Poznańskimi Krzyżami na wspólnym Apelu Jasnogórskim.
Spojrzenie w przyszłość
Dzień Papieski w Poznaniu ma nie tylko wspominać osobę Jana Pawła II i być kolejną "laurką dla niego". Ma przede wszystkim wydobywać z tych wspomnień pewną życiową mądrość i tę mądrość nieść w przyszłość. Stąd pomysł comiesięcznych spotkań dotyczących najnowszej historii Polski pt. "Świat w moich oczach". Pierwsze odbyło się 17 października, a jego głównym prelegentem był Antoni Libera, laureat nagrody dla twórców "Pierścień Mędrców Betlejemskich" za 2004 rok. W kolejnych swój udział zapowiedzieli m.in. Zbigniew Mentzel czy Włodzimierz Bolecki. Spotkania będą odbywać się w małej Auli UAM przy ulicy Wieniawskiego.
Ks. Piotr Ratajczak, koordynator Dnia Papieskiego w Poznaniu
- Celem Dnia Papieskiego w Poznaniu jest ponowne odczytanie słów Papieża, skierowanych do młodzieży w 1997 roku. Tamto przesłanie przypomina nam dziś, że każdy młody człowiek, który uczy się, studiuje czy pracuje w Polsce, nie powinien zapominać o historii najnowszej. W przeciwnym wypadku traci swoje korzenie. Musi też pamiętać, że sam tworzy historię, będąc jej kolejnym ogniwem dla przyszłych pokoleń. Dlatego słowa Jana Pawła II są przesłaniem nadziei na przyszłość.