Logo Przewdonik Katolicki

Przesłanie nadziei

Hubert Kubica
Fot.

"Dać świadectwo o ludziach i czasie" - pod takim hasłem odbył się V Dzień Papieski w Poznaniu. Po raz kolejny wspominaliśmy Jana Pawła II i modliliśmy się o jego szybką beatyfikację. Zastanawialiśmy się też, jak wykorzystać ogromne dziedzictwo, które nam zostawił. Inspiracją tegorocznego Dnia Papieskiego w Poznaniu były słowa wypowiedziane przez Papieża 3 czerwca 1997 roku...

"Dać świadectwo o ludziach i czasie" - pod takim hasłem odbył się V Dzień Papieski w Poznaniu. Po raz kolejny wspominaliśmy Jana Pawła II i modliliśmy się o jego szybką beatyfikację. Zastanawialiśmy się też, jak wykorzystać ogromne dziedzictwo, które nam zostawił.Inspiracją tegorocznego Dnia Papieskiego w Poznaniu były słowa wypowiedziane przez Papieża 3 czerwca 1997 roku na placu Mickiewicza. Zwracając się do zgromadzonej młodzieży, Ojciec Święty przypomniał wówczas najważniejsze wydarzenia z najnowszej historii Polski, m.in. zniewolenie wojenne, ucisk komunistyczny oraz wydarzenia 28 czerwca 1956 r. Podkreślił: "Trzeba było to wszystko jeszcze raz przypomnieć wam, młodym, którzy weźmiecie odpowiedzialność za losy Polski w trzecim millennium".

Przegląd filmowy


Poznańskie obchody Dnia Papieskiego w przeciwieństwie do krajowych trwały cały tydzień. Rozpoczęły się już w niedzielę 9 października przypomnieniem spektaklu wystawionego w 1981 r. w Teatrze Nowym pt. "Oskarżony: Czerwiec Pięćdziesiąt Sześć". Wybór tej sztuki nie był przypadkowy, bowiem tegoroczny Dzień Papieski zbiegł się z dwoma ważnymi dla Polski datami: 25. rocznicą powstania "Solidarności" i przypadającą niedługo 50. rocznicą Poznańskiego Czerwca 1956 roku. Te ważne dla naszej historii wydarzenia przypomniał przegląd filmowy pt. "Etos Solidarności w przesłaniu polskiego kina". Można było obejrzeć filmy, które na trwałe weszły już do historii polskiego kina. Był więc "Poznań '56" Filipa Bajona, "Prymas. Trzy lata z tysiąca" Teresy Kotlarczyk, legendarny "Człowiek z marmuru" i "Człowiek z żelaza" Andrzeja Wajdy, "Śmierć jak kromka chleba" Kazimierza Kutza oraz "Z dalekiego kraju" Krzysztofa Zanussiego. Z kolei dokumentację fotograficzną, wycinki prasowe i sporo publikacji z tamtych dni przedstawiono na wystawie pt. "Korzenie Solidarności w przesłaniu pomnika Poznańskiego Czerwca '56". Można ją nadal oglądać w Bibliotece Uniwersyteckiej.
W niedzielę 16 października, dokładnie w dwudziestą siódmą rocznice wyboru Karola Wojtyły na Stolicę Piotrową, odbył się koncert z okazji 85. rocznicy założenia Akademii Muzycznej pt. "W hołdzie Janowi Pawłowi II". Uczelnia powstała 16 października 1920 roku, a więc w roku urodzenia Karola Wojtyły i dniu jego wyboru na Papieża. W 1997 roku Ojciec Święty poświęcił jej nowy gmach. Po koncercie wszyscy zgromadzili się pod Poznańskimi Krzyżami na wspólnym Apelu Jasnogórskim.

Spojrzenie w przyszłość


Dzień Papieski w Poznaniu ma nie tylko wspominać osobę Jana Pawła II i być kolejną "laurką dla niego". Ma przede wszystkim wydobywać z tych wspomnień pewną życiową mądrość i tę mądrość nieść w przyszłość. Stąd pomysł comiesięcznych spotkań dotyczących najnowszej historii Polski pt. "Świat w moich oczach". Pierwsze odbyło się 17 października, a jego głównym prelegentem był Antoni Libera, laureat nagrody dla twórców "Pierścień Mędrców Betlejemskich" za 2004 rok. W kolejnych swój udział zapowiedzieli m.in. Zbigniew Mentzel czy Włodzimierz Bolecki. Spotkania będą odbywać się w małej Auli UAM przy ulicy Wieniawskiego.

Ks. Piotr Ratajczak, koordynator Dnia Papieskiego w Poznaniu

- Celem Dnia Papieskiego w Poznaniu jest ponowne odczytanie słów Papieża, skierowanych do młodzieży w 1997 roku. Tamto przesłanie przypomina nam dziś, że każdy młody człowiek, który uczy się, studiuje czy pracuje w Polsce, nie powinien zapominać o historii najnowszej. W przeciwnym wypadku traci swoje korzenie. Musi też pamiętać, że sam tworzy historię, będąc jej kolejnym ogniwem dla przyszłych pokoleń. Dlatego słowa Jana Pawła II są przesłaniem nadziei na przyszłość.

Komentarze

Zostaw wiadomość

 Security code

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki