Logo Przewdonik Katolicki

Kościół w Polsce

PK
Fot.

Różańcowe pokolenie Prawie 20 tys. osób zgromadziły na Jasnej Górze uroczystości odpustowe ku czci Matki Bożej Różańcowej. Mszy św. przewodniczył abp Stanisław Nowak. Metropolita częstochowski nazwał obecnych w sanktuarium "różańcowym pokoleniem Jana Pawła II" i wezwał do niesienia Chrystusa w codzienne życie także poprzez udział w zbliżających się wyborach prezydenckich....

Różańcowe pokolenie



Prawie 20 tys. osób zgromadziły na Jasnej Górze uroczystości odpustowe ku czci Matki Bożej Różańcowej. Mszy św. przewodniczył abp Stanisław Nowak. Metropolita częstochowski nazwał obecnych w sanktuarium "różańcowym pokoleniem Jana Pawła II" i wezwał do niesienia Chrystusa w codzienne życie także poprzez udział w zbliżających się wyborach prezydenckich. - Jesteśmy różańcowym pokoleniem Jana Pawła II - wyjaśniał abp Nowak - bo to Papież z Polski przesłał na Jasną Górę różaniec i związał tę modlitwę z tym miejscem. To on podpisał statut Jasnogórskiej Rodziny Różańcowej i dał nam zadanie nowego spojrzenia na Różaniec - powiedział kaznodzieja. Dodał, że bycie tym pokoleniem zobowiązuje do jeszcze większej gorliwości w modlitwie, życia Chrystusem na co dzień i niesienia Go innym. Msza św. na Jasnej Górze sprawowana była w intencjach rozpoczętego w Rzymie Synodu biskupów i Polski. Uroczystości odpustowe tradycyjnie poprzedziły czterodniowe rekolekcje powstałej w 1968 roku Jasnogórskiej Rodziny Różańcowej. Do tej ogólnoświatowej wspólnoty należy około 12 milionów osób. Statut Rodziny Różańcowej w 1997 roku podpisał Papież Jan Paweł II. Członkowie ruchu zobowiązani są do codziennego odmawiania przynajmniej jednej tajemnicy Różańca, pogłębiania osobistego życia religijnego, służenia pomocą duchową i materialną potrzebującym. Głównym tematem tegorocznych rekolekcji była zachęta do modlitwy za Polskę i Polaków.

Kryzys tożsamości



Wiceprzewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki skrytykował katolików, którzy podczas wyborów oddają swój głos na kandydatów opowiadających się za aborcją. - Istnieją katolicy, którzy nie rozumieją, dlaczego grzechem jest udzielanie politycznego poparcia kandydatowi, który otwarcie opowiada się za aborcją czy za poważnymi czynami przeciw życiu, sprawiedliwości i pokojowi - powiedział abp Gądecki podczas Mszy św. odprawionej w poznańskim kościele Bożego Ciała na zakończenie Archidiecezjalnego Kongresu Eucharystycznego. Podkreślił, iż głosowanie katolika na ludzi sprzeciwiających się katolickiej moralności "świadczy o kryzysie poczucia przynależności do Kościoła" oraz o tym, że "różnica między grzechem lekkim i śmiertelnym nie jest dla takiego człowieka jasna". W swoim kazaniu poznański arcybiskup apelował też do wiernych o uczestnictwo w niedzielnej Mszy św. i o jak najczęstsze przystępowanie do Komunii Świętej. - Kto się odcina od Eucharystii niedzielnej, wkrótce odetnie się od Chrystusa - przestrzegł hierarcha. Abp Gądecki zaznaczył zarazem, iż dobrze przeżyta Eucharystia nie kończy się dla nas z błogosławieństwem kapłana, lecz jest źródłem siły moralnej i owocuje w naszym życiu codziennym miłością bliźniego, odpowiedzialnością w życiu rodzinnym, zawodowym, społecznym i politycznym.

Pół roku od śmierci Jana Pawła II



Dokładnie w pół roku po śmierci Jana Pawła II Polacy modlili się przy jego grobie w podziemiach Bazyliki św. Piotra. Podobnie jak od maja, każdego drugiego dnia miesiąca, we Mszy św. za polskiego Papieża uczestniczyli jego dawni współpracownicy. Koncelebrze przewodniczyli abp Henryk Hoser, sekretarz Kongregacji Ewangelizacji Narodów, oraz biskup Edward Ozorowski, biskup pomocniczy archidiecezji białostockiej, który wygłosił kazanie. Nabożeństwo zakończyło jak zawsze odśpiewaniem "Salve Regina" i zmówieniem modlitwy "Wieczne odpoczywanie". Wiadomo już, że 2 grudnia przy grobie Jana Pawła II modlić się będzie jego osobisty sekretarz, metropolita krakowski abp Stanisław Dziwisz. Będzie on wtedy w Rzymie z okazji wizyty ad limina Apostolorum polskich biskupów. Msza św. odbyła się w mniejszym niż zazwyczaj gronie, ponieważ w Bazylice Watykańskiej trwały już przygotowania do uroczystości rozpoczęcia Synodu biskupów z udziałem Benedykta XVI.

W skrócie

Pod hasłem "Eucharystia posłaniem do służby potrzebującym" rozpoczął się w naszym kraju Tydzień Miłosierdzia. - Jeśli człowiek dobrze uczestniczy w Eucharystii, to później nie powinien być obojętny na drugiego człowieka - tłumaczył temat tegorocznego tygodnia o. Zdzisław Świniarski, wicedyrektor Caritas Polska.

- Bóg błogosławi tym, którzy troszczą się o ubogich i potrzebujących - powiedział abp Sławoj Leszek Głódź podczas Mszy św. z okazji 15-lecia powołania Caritas w Polsce. W liturgii sprawowanej w katedrze św. Floriana na warszawskiej Pradze arcybiskup wspomniał m.in. o trzymilionowej rzeszy polskich bezrobotnych, ofiarach wprowadzenia gospodarki wolnorynkowej.

Migracja, terroryzm, tolerancja oraz zakaz dyskryminacji - to tylko niektóre problemy, o jakich mówili przedstawiciele Stolicy Apostolskiej podczas dorocznego spotkania na temat przestrzegania praw człowieka, organizowanego przez Biuro ds. Instytucji Demokratycznych i Praw Człowieka Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie (OBWE).

Metropolita białostocki abp Wojciech Ziemba odwiedził rodziny maturzystów, którzy zginęli podczas pielgrzymki na Jasną Górę. Autobus wiozący maturzystów czołowo zderzył się z tirem i spłonął. Zginęło 14 osób, ponad dwadzieścia jest ciężko rannych. - Więcej chodzi o to, by być, niż mówić - powiedział arcypasterz.

W intencji zdrowia Otylii Jędrzejczak i za duszę jej brata Szymona modlili się podczas Mszy św. mieszkańcy ich rodzinnej Rudy Śląskiej. W wypadku samochodowym, który wydarzył się koło Płońska, mistrzyni olimpijska i rekordzistka świata w pływaniu została ranna. Na miejscu zginął jej 19-letni brat.

Żółwie, psy, koty, chomiki, świnki morskie i konie oraz ich właścicieli pobłogosławił proboszcz parafii w Choroszczy ks. Leszek Struk. Uroczystość zorganizowano z okazji wspomnienia św. Franciszka z Asyżu, miłośnika wszelkiego stworzenia, które przypada 4 października.

Komentarze

Zostaw wiadomość

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki