Do grona wolontariuszy posługujących na co dzień w Centrum Wolontariatu Caritas Archidiecezji Gnieźnieńskiej dołączyło w minioną niedzielę (2 października) 24 młodych ludzi. Składając uroczyste ślubowanie, wyrazili chęć niesienia bezinteresownej i ofiarnej pomocy drugiemu człowiekowi.
Aby zostać wolontariuszem, trzeba sprostać obowiązującym u nas wymaganiom i odbyć odpowiednie przygotowanie - mówi Robert Nawrocki, koordynator ds. Wolontariatu Caritas Archidiecezji Gnieźnieńskiej. - Każdego kandydata czeka najpierw bardzo szczegółowa rozmowa kwalifikacyjna. Od jej wyników zależy, czy dana osoba może zostać wolontariuszem i gdzie ewentualnie może pracować. Kolejny krok to podpisanie porozumienia o pracy wolontaryjnej. Po dwóch tygodniach rozpoczyna się podstawowe szkolenie, które później kontynuowane jest w ramach specjalistycznych praktyk. Całość kończy uroczyste ślubowanie, połączone z wręczeniem identyfikatora, będącego swoistego rodzaju "dokumentem tożsamości" każdego wolontariusza Caritasu.
Tegoroczny dzień immatrykulacji, czyli ślubowania kandydatów na wolontariuszy, nie został wybrany przypadkowo. Drugiego października rozpoczął się bowiem 61. Tydzień Miłosierdzia. Tego dnia świętowano także 15. rocznicę powstania i działalności Caritas Polska.
Ślubowanie odbyło się w kościele pw. bł. Radzyma Gaudentego w Gnieźnie podczas uroczystej Mszy św., którą w intencji Caritas i osób zaangażowanych w jej działalność sprawował bp Bogdan Wojtuś. - Żyjemy obecnie w czasach, w których bardzo często ludzie postrzegają otaczający ich świat w sposób wyłącznie horyzontalny - powiedział w homilii bp Wojtuś. - Widzą oni przed sobą jedynie dobra materialne, które rodzą chęć posiadania za wszelką cenę. Liczy się bowiem doczesność. Jakże brak nam dzisiaj spojrzenia wertykalnego. Świadomości, iż nasze życie przemija i że to Chrystus musi być w nim Przewodnikiem. Jesteśmy zobowiązani realizować Jego nauczanie, a konkretną szansą jest właśnie działalność Caritas. By ta praca, ta pomoc potrzebującym była szersza i miała większy zasięg, potrzebne są struktury. Takie właśnie tworzy Caritas, która - odrodzona - od 15 lat służy najbardziej potrzebującym, jako nowoczesna, duża, szybko reagująca, budząca zaufanie i przede wszystkim przyjazna człowiekowi organizacja charytatywna.