Logo Przewdonik Katolicki

Kościół na świecie

PK
Fot.

Centralne miejsce Eucharystii Benedykt XVI oddał hołd Janowi Pawłowi II jako szafarzowi Eucharystii, podczas niedzielnej modlitwy Anioł Pański w Castel Gandolfo. Papież zapewnił o swojej modlitwie za ofiary huraganu "Katrina" w USA i ubiegłotygodniowej masakry na moście w Bagdadzie. Na dziedzińcu Pałacu Apostolskiego zebrało się kilka tysięcy pielgrzymów z całego świata. Oto...

Centralne miejsce EucharystiiBenedykt XVI oddał hołd Janowi Pawłowi II jako szafarzowi Eucharystii, podczas niedzielnej modlitwy Anioł Pański w Castel Gandolfo. Papież zapewnił o swojej modlitwie za ofiary huraganu "Katrina" w USA i ubiegłotygodniowej masakry na moście w Bagdadzie. Na dziedzińcu Pałacu Apostolskiego zebrało się kilka tysięcy pielgrzymów z całego świata.Oto tekst papieskich rozważań:

Drodzy bracia i siostry!

Rok Eucharystii zbliża się już do końca. Zamknie go w październiku w Watykanie zgromadzenie zwyczajne Synodu Biskupów, którego temat brzmi "Eucharystia źródłem i szczytem życia oraz misji Kościoła". Ten specjalny rok, poświęcony tajemnicy eucharystycznej, ogłosił umiłowany Papież Jan Paweł II, aby ożywić w ludzie chrześcijańskim wiarę, zdumienie i miłość do tego wielkiego sakramentu, który stanowi prawdziwy skarb Kościoła. Z jakąż pobożnością odprawiał on Mszę Świętą, centrum jego każdego dnia! Ileż czasu spędzał na adoracji i cichej modlitwie przed tabernakulum! W ostatnich miesiącach choroba coraz bardziej upodobniała go do cierpiącego Chrystusa. Porusza mnie myśl, że w godzinie śmierci łączył on ofiarę swego życia z ofiarą Chrystusa we Mszy św., którą odprawiano przy jego łożu. Jego ziemskie życie zakończyło się w oktawie Wielkanocy, właśnie w sercu tego Roku Eucharystii, w którym dokonało się przejście z jego wielkiego pontyfikatu do mojego.
Z radością zatem, od samego początku tej posługi, do jakiej Pan mnie powołał, potwierdzam centralne miejsce sakramentu rzeczywistej obecności Chrystusa w życiu Kościoła i w życiu każdego chrześcijanina. (…) Również podczas niedawnych Światowych Dni Młodzieży liczne były odwołania do tajemnicy Eucharystii. Pamiętam na przykład sugestywne czuwanie w sobotę 20 sierpnia wieczorem na Marienfeld, którego momentem kulminacyjnym była adoracja eucharystyczna: śmiała decyzja, która sprawiła, że spojrzenia i serca młodych skupiły się na Jezusie, obecnym w Najświętszym Sakramencie. (…)
Chciałbym dziś w szczególności zachęcić do świętowania z radością dnia Pańskiego, niedzieli, dnia świętego dla chrześcijan. Pragnę w związku z tym przypomnieć postać świętego Grzegorza Wielkiego, którego wspomnienie liturgiczne obchodziliśmy wczoraj. Ten wielki papież wniósł wkład na miarę historyczną w krzewienie liturgii we wszystkich jej aspektach, a w szczególności w stosowną celebrację Eucharystii. Niechaj jego wstawiennictwo, wraz ze wstawiennictwem Najświętszej Maryi, pomoże nam przeżywać w całej pełni, w każdą niedzielę, radość z Paschy i ze spotkania ze zmartwychwstałym Panem.
Po modlitwie Anioł Pański
Bracia i siostry! W tych dniach jesteśmy wszyscy pogrążeni w bólu z powodu katastrofy, jaką spowodował huragan w Stanach Zjednoczonych, zwłaszcza w Nowym Orleanie. Pragnę zapewnić o mojej modlitwie za zmarłych i ich rodziny, za rannych i tych, którzy zostali bez dachu nad głową, za chorych, dzieci, ludzi w podeszłym wieku; błogosławię wszystkim biorącym udział w trudnym dziele pomocy i odbudowy. Przewodniczącemu Papieskiej Rady "Cor Unum", arcybiskupowi Paulowi Josefowi Cordesowi poleciłem, aby przekazał dotkniętej ludności świadectwo mojej solidarności.
Kieruję także moje myśli do Irakijczyków, którzy w ubiegłą środę byli świadkami masakry, w której, w wyniku paniki, zginęły setki osób, głównie ludzi starszych, kobiet i dzieci, zebranych w Bagdadzie na uroczystości religijne. Modlę się, aby Wszechmocny zechciał poruszyć serca wszystkich, tak aby wreszcie w tym udręczonym kraju zapanował klimat pojednania i wzajemnego zaufania.
(po polsku) Pozdrawiam Polaków obecnych tutaj i tych, którzy jednoczą się z nami przez radio i telewizję. Szczególne pozdrowienie kieruję do dzieci i młodzieży, rozpoczynających nowy rok szkolny. Niech Pan Bóg wam błogosławi w zdobywaniu wiedzy i mądrości. Niech będzie pochwalony Jezus Chrystus!

Kościół ofiarom "Katriny"Watykan opracowuje plan pomocy dla ludności dotkniętej huraganem "Katrina". Jak podkreślił sekretarz Papieskiej Rady "Cor Unum" ks. Karel Kasteel, po to, by oferowana pomoc była jak najskuteczniejsza, wszelkie działania zostaną skoordynowane z pracami Caritas Internationalis. W huraganie, który dotknął stany: Floryda, Alabama, Missisipi i Luizjana, straciły życie setki osób, zaś straty materialne przekraczają dziesiątki miliardów dolarów.
Tymczasem tysiące ludzi opuszcza zalane tereny i chroni się w sąsiednich stanach. Według rzeczniczki organizacji Catholic Charities USA Shelly Borysiewicz, w całym kraju ogłoszona została zbiórka pieniędzy. Fundusze zbierane przez wewnętrzną sieć amerykańskiego odpowiednika Caritas zostaną przeznaczone przede wszystkim na bezpośrednią pomoc poszkodowanym.

Rocznica tragedii w BiesłanieNabożeństwa i modlitwy za niewinnych zmarłych oraz udział w ogromnym bólu ich rodziców i rodzin zjednoczyły katolików i prawosławnych w pierwszą rocznicę tragedii w Biesłanie. Trzeciego września ub.r. w tym miasteczku w Północnej Osetii na Kaukazie, w wyniku działań rosyjskich sił specjalnych przeciw islamskim terrorystom, którzy zajęli miejscową szkołę, zginęło co najmniej 339 osób, w tym prawie 190 uczniów. Do szpitali trafiło ponad 450 rannych, z tego 70 w stanie ciężkim.

W skrócie

Benedykt XVI wyraził solidarność z rodzinami ofiar tragedii w pobliżu meczetu szyitów al-Kazimijjah w Bagdadzie. Blisko tysiąc osób zostało stratowanych, gdy w tłumie pielgrzymów ktoś krzyknął, że jest wśród nich zamachowiec i wybuchła panika. W telegramie przesłanym na ręce nuncjusza apostolskiego w Iraku watykański sekretarz stanu kard. Angelo Sodano poprosił w imieniu Papieża o przekazanie "władzom cywilnym i religijnym, jak również rodzinom ofiar wyrazów szczerego współczucia".

Dyrektor Caritas Portugalia prof. Eugenio Fonseca zaapelował o pomoc dla ofiar pożarów, jakie szaleją w ostatnim czasie w tym kraju. Żywioł pochłonął już 16 ofiar i spowodował olbrzymie straty materialne.

Już drugi szczyt górski we Włoszech nosić będzie imię Jana Pawła II. Pierwszy znajduje się w Apeninach, w masywie Gran Sasso. Drugi szczyt znajduje się w okolicach Sondrio w Valtellina w samych Alpach. Właśnie odbyło się wmurowanie tablicy pamiątkowej.

Światowa prapremiera jednoaktowej opery poświęconej życiu Karola Wojtyły odbyła się w Aoście, stolicy regionu, w którym Papież z Polski spędzał wielokrotnie swoje letnie wakacje. Opera, zatytułowana po prostu "Jan Paweł II" - jest dziełem włoskiego kompozytora Adiano Basso.

Do pięciu egzorcyzmów dziennie dokonują upoważnieni do tego przez Stolicę Apostolską księża meksykańscy. Informację tę podano podczas II Krajowego Kongresu Egzorcystów, zakończonego w stolicy kraju, mieście Meksyk. Obecna liczba takich przypadków jest najwyższa od początku lat sześćdziesiątych XX wieku, gdy zaczęto regularnie badać te zjawiska.

W Tateshina w Japonii odbyły się dni skupienia dla moderatorów katolickich grup studiujących teksty biblijne w ramach kursu "100 tygodni z Pismem Świętym". Spotkanie prowadził o. Michael Christiaens. Wzięło w nim udział 15 uczestników reprezentujących grupy z całego kraju.

Komentarze

Zostaw wiadomość

 Security code

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki