Logo Przewdonik Katolicki

W skrócie

PK
Fot.

- Jednodniową pielgrzymkę pieszą, będącą wyrazem wdzięczności za bezprecedensowe, wyjątkowe nawiedzenie wspólnoty śmiłowskiej przez peregrynujący Relikwiarz Stulecia, zawierający szczątki św. Teresy od Dzieciątka Jezus, odbyli 30 sierpnia mieszkańcy m.in.: Śmiłowa, Zelgniewa, Kaczor i Piły. Pielgrzymka zakończyła się w Górce Klasztornej. - Za nami 66. rocznica wybuchu II...

- Jednodniową pielgrzymkę pieszą, będącą wyrazem wdzięczności za bezprecedensowe, wyjątkowe nawiedzenie wspólnoty śmiłowskiej przez peregrynujący Relikwiarz Stulecia, zawierający szczątki św. Teresy od Dzieciątka Jezus, odbyli 30 sierpnia mieszkańcy m.in.: Śmiłowa, Zelgniewa, Kaczor i Piły. Pielgrzymka zakończyła się w Górce Klasztornej.

- Za nami 66. rocznica wybuchu II wojny światowej. Tradycyjnie, 1 września w świątyniach modlono się w intencji ofiar i kombatantów największych i najzacieklejszych zmagań w historii ludzkości. Na zdjęciu: Eucharystia w bydgoskim kościele garnizonowym

- 3 września w Gnieźnie odbyły się uroczystości jubileuszu 15-lecia Towarzystwa Św. Wojciecha Archidiecezji Gnieźnieńskiej i Diecezji Bydgoskiej.

- Również 3 września trasą z Osielska do sanktuarium maryjnego w Byszewie przeszła coroczna piesza pielgrzymka. Wyruszono rankiem - późnym popołudniem pątnicy modlili się już przed obliczem Matki Boskiej Byszewskiej.

- Na 17 września zaplanowano Powakacyjny Dzień Wspólnoty Młodych Ruchu Światło-Życie. Animatorzy zapraszają młodzież do kościoła pw. NMP Matki Kościoła w Bydgoszczy, ul. Jaskółcza 39. Początek spotkania godz. 12.

- Rocznica zapomnianego zwycięstwa… - 13 września 1431 r. polskie hufce, w przeważającej części złożone z chłopstwa, rozbiły pod Dąbkami grabieżczą wyprawę Krzyżaków. Pamięć Polaków o tamtej bitwie zanika - żywa jest jedynie lokalnie, w niektórych regionach naszej diecezji.

- Diecezjalne Dni Skupienia dla Animatorów Misyjnych trwać będą od 16 do 18 września. Reprezentujący poszczególne parafie animatorzy spotkają się w Domu Rekolekcyjnym pw. św. Wojciecha w Bydgoszczy.

- 17 września, w rocznicę napaści sowieckiej, wspominamy Polaków, których radziecki aparat ucisku masowo prześladował i mordował. W intencji ofiar Golgoty Wschodu w katedrze bydgoskiej o godz. 12 sprawowana będzie uroczysta Eucharystia.

- 22 września w Muzeum Okręgowym im. Leona Wyczółkowskiego w Bydgoszczy zostanie otwarta wystawa obrazująca działalność NSZZ "Solidarność" w latach 1980-1989. Ekspozycja przygotowywana przez Zarząd Regionu Bydgoskiego "S" przy współpracy z miejscową delegaturą Instytutu Pamięci Narodowej przypomni m.in. sylwetki niektórych kapłanów, aktywnie wspomagających opozycję w latach walki, "księży męczenników "Solidarności"".

- Informujemy, iż trzecia część tekstu "Ślub w dwudziestym dniu pożogi" ukaże się w następnym numerze "Przewodnika Katolickiego Diecezji Bydgoskiej".

opracował

Komentarze

Zostaw wiadomość

 Security code

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki