Liczące 128 członków Koło Emerytów i Rencistów z Ruszkowa I (parafia Dobrów) zaliczane jest do najprężniej działających organizacji w powiecie kolskim. Jego członkowie organizują m.in. spotkania wigilijne, uroczystości z okazji Dnia Kobiet i Dnia Seniora, wycieczki krajoznawcze.
Ostatnio seniorzy doskonale się bawili się podczas biesiady. W sali miejscowej Ochotniczej Straży Pożarnej zebrało się ponad 50 osób. Honorowym gościem była wójt gminy Kościelec Anna Strapagiel.
- Nasze spotkania przebiegają w niepowtarzalnej atmosferze - mówiła, witając zgromadzonych, przewodnicząca koła Helena Perek. Nie jesteśmy ludźmi zamożnymi, stąd i składki statutowe koła są niewygórowane. Gdyby nie pomoc władz gminy, wiele zamierzeń musiałoby pozostać w sferze marzeń.
Biesiada stała się okazją do złożenia podziękowań i równocześnie życzeń imieninowych pani wójt. Stosownym uzupełnieniem był bukiet kwiatów i chóralnie odśpiewane "Sto lat".
- Kiedy zostałam wójtem, obiecałam sobie, że będę wspomagała przede wszystkim młodzież i ludzi w podeszłym wieku. Młodych - gdyż to oni będą naszymi następcami, starszych natomiast dlatego, że starości należy się szacunek: za przeżycia wojenne, za to, że przyszło im żyć i wychowywać dzieci w trudnych latach powojennych. Możecie liczyć na moją pomoc - mówiła wzruszona Anna Strapagiel.
Podczas spotkania trzej młodzi ludzie: Tomasz Dudek, Arkadiusz Dudek i Kryspin Kubacki oraz senior Stanisław Oblizajek otrzymali z rąk pani wójt albumy z fotografiami zabytków wielkopolskich, będące podziękowaniem za pomoc w odrestaurowaniu przydrożnych kapliczek. - Chodziliśmy od domu do domu i kwestowaliśmy. Ludzie chętnie dawali pieniądze na ten zbożny cel. Już udało nam się wyremontować jedną kapliczkę. Dwie czekają na remont; będzie przeprowadzony jeszcze w tym roku - powiedział Tomasz Dudek.
Dalsza część uroczystości odbywała się przy wspólnym stole. Jak to na biesiadzie bywa, nie obeszło się bez śpiewów. W szerokim repertuarze nie zabrakło starych, polskich pieśni patriotycznych.