Wybierając się poza granice Polski
Grzegorz Wojtaszek
Fot.
Zanim przekroczymy granicę naszego państwa, wybierając się na wakacje czy też w podróż do innego kraju, powinniśmy zapoznać się wcześniej z kilkoma informacjami, obowiązującymi na terenie danego państwa, aby uniknąć płacenia mandatu czy też innych nieprzyjemności.
Warto dowiedzieć się, np. jakie wyposażenie obowiązkowe auta jest niezbędne na terenie kraju, który chcemy odwiedzić....
Zanim przekroczymy granicę naszego państwa, wybierając się na wakacje czy też w podróż do innego kraju, powinniśmy zapoznać się wcześniej z kilkoma informacjami, obowiązującymi na terenie danego państwa, aby uniknąć płacenia mandatu czy też innych nieprzyjemności.
Warto dowiedzieć się, np. jakie wyposażenie obowiązkowe auta jest niezbędne na terenie kraju, który chcemy odwiedzić. Czy autostrady są płatne, czy też podróżujemy po nich bezpłatnie; jakie dokumenty auta i osobiste musimy przy sobie mieć itd. W Austrii np. obowiązkowym wyposażeniem samochodu jest kamizelka odblaskowa. Autostrady są płatne w formie kilkudniowych lub tygodniowych, a nawet miesięcznych winiet płaconych z góry. W Chorwacji wymaga się wożenia w aucie linki holowniczej oraz kompletu zapasowych żarówek. Pamiętać także trzeba o tym, że jeździmy w Chorwacji przez cały rok z włączonymi światłami. W Czechach zabronione jest posiadanie w krwi choćby odrobiny alkoholu. Autostrady są płatne, ale ceny są bardzo niskie. W większości państw skandynawskich jeździmy przez cały rok na włączonych światłach. Mandaty są bardzo surowe i na nic zdają się dyskusje z policjantami. Surowo karze się nawet za niewielkie przekroczenie prędkości. W Niemczech autostrady są bezpłatne i na wielu odcinkach nie ma ograniczeń prędkości. Na Łotwie za przekroczenie prędkości o 20 km/h można stracić prawo jazdy. Także światła mijania, tak jak i w Skandynawii, muszą być włączone przez cały rok. W Luksemburgu mandaty są jedne z najwyższych, nawet drobne przewinienie kosztuje ok. 150 euro. Wybierając się na Słowację, profilaktyczne powinniśmy nakleić na zderzak lub tylną szybę "PL". Wymagany jest tam też komplet zapasowych żarówek. Poruszając się po autostradach, powinniśmy jechać, jeśli akurat nie wyprzedzamy, prawym pasem. Podróżowanie po lewym pasie często traktowane jest jako mało kulturalne. Jeśli musimy zahamować pojazd, bo na przykład utkniemy w korku, to dojeżdżając do niego, włączmy światła awaryjne, aby dać sygnał jadącemu za nami, by zaczął zwalniać samochodem. Postój na autostradzie możliwy jest tylko na wyznaczonych parkingach i stacjach benzynowych. Nawet, jeśli zatrzymuje nas policja, to jedziemy za nimi aż do najbliższego zjazdu. Przed zagranicznym wyjazdem zachęcam do zakupu wszelkiego rodzaju przewodników po danych państwach, po to by nasza podróż mogła odbywać się bezpiecznie i bez zbędnych przygód.