Logo Przewdonik Katolicki

Pielgrzymujemy do Jasnogórskiej Pani

Barbara Sawic
Fot.

Jedną z najstarszych pielgrzymek pieszych na Jasną Górę jest Pielgrzymka Sieradzka. W Kronikach Jasnogórskich odnotowano, że w 1610 r. przybyła piesza grupa pątników z miasta Sieradza, by modlić się przed cudownym obrazem częstochowskiej ikony. Od lat pielgrzymka z Sieradza wyrusza 22 sierpnia, by na Jasną Górę, na uroczystości odpustowe ku czci Matki Bożej Częstochowskiej, dotrzeć...

Jedną z najstarszych pielgrzymek pieszych na Jasną Górę jest Pielgrzymka Sieradzka. W Kronikach Jasnogórskich odnotowano, że w 1610 r. przybyła piesza grupa pątników z miasta Sieradza, by modlić się przed cudownym obrazem częstochowskiej ikony.Od lat pielgrzymka z Sieradza wyrusza 22 sierpnia, by na Jasną Górę, na uroczystości odpustowe ku czci Matki Bożej Częstochowskiej, dotrzeć 26 sierpnia. W dniu wymarszu do kolegiaty sieradzkiej schodzą się mieszkańcy miasta, tradycyjnie odprowadzający pielgrzymów. Na czele grupy idzie asysta z chorągwiami i feretronami, za nią orkiestra strażacka. Bardzo okazałe jest powitanie pielgrzymki, 29 sierpnia, kiedy sieradzanie wychodzą z kwiatami na ulice.
Tegoroczna Pielgrzymka Sieradzka wyrusza 22 sierpnia i przybędzie do Częstochowy 24 sierpnia, późnym popołudniem. Nazajutrz, o godz. 8, w Kaplicy Cudownego Obrazu pątnicy uczestniczyć będą w Eucharystii pod przewodnictwem bp. Wiesława Meringa. O godz. 12 wezmą udział w nabożeństwie Drogi krzyżowej na Wałach Jasnogórskich. W dniu odpustu Matki Bożej Częstochowskiej zgromadzą się na Eucharystii o godz. 11. Do Sieradza wyruszą w sobotę, 27 sierpnia, po Mszy św. odprawionej w bazylice o godz. 6. W drodze powrotnej, w Waszkowskiem, rozegrany będzie mecz piłki nożnej pomiędzy księżmi a pielgrzymami.
W przeszłości pielgrzymów z Sieradza prowadzili na Jasną Górę księża: Henryk Wieczorek, † Zdzisław Rogalski, Kazimierz Grabowski, † Tadeusz Grabowski (zginął w wypadku samochodowym podczas objazdu trasy tuż przed pielgrzymką). Przez kilka lat prowadzącym był ks. Wojciech Marciszewski. W tym roku duchowym opiekunem sieradzan jest ks. Tomasz Luboiński, któremu pomagać będą księża diecezjalni oraz klerycy WSD we Włocławku.
Zapisy w kancelarii parafii Wszystkich Świętych w Sieradzu, ul. Kolegiacka 11, tel. 043 822-52-27.

Opracowała

Komentarze

Zostaw wiadomość

 Security code
  • awatar
    Sławek
    06.01.2019 r., godz. 20:39

    w wypadku w trakcie objazdu trasy zginął Ksiądz Tadeusz Tadeusiak, a nie Grabowski

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki