Rozpoczął się ostatni etap przygotowań do XVIII Pieszej Pielgrzymki Diecezji Włocławskiej na Jasną Górę. Trwają zapisy na pielgrzymkę dzierżawską, kolską, konińską, kujawską, turkowską i włocławską. Od połowy sierpnia będzie się można zapisać na pielgrzymkę sieradzką i zduńskowolską, które przybędą na Jasną Górę na odpust Matki Bożej Częstochowskiej.
Tegoroczna Piesza Pielgrzymka Diecezji Włocławskiej na Jasną Górę odbywać się będzie pod hasłem: „Królowo Polski, przyrzekamy!”, nawiązującym do jubileuszu 50-lecia Jasnogórskich Ślubów Narodu Polskiego. Tymi słowami 26 sierpnia 1956 r. ponad milion wiernych zebranych na Jasnej Górze ślubowało Bogu i Matce Bożej odnowę życia moralno-religijnego. Śluby Jasnogórskie, napisane przez Stefana kard. Wyszyńskiego w ośrodku odosobnienia w Komańczy, miały przygotować naród do Milenium Chrztu Polski.
Przebieg uroczystości i ich odbiór społeczny przeszły oczekiwania nawet samego Prymasa, który miesiąc później napisał:
„Co się stało na Jasnej Górze? Dotąd nie jesteśmy jeszcze w stanie dobrze na to odpowiedzieć. Stało się coś więcej, niż zamierzaliśmy. Zdaje nam się, że [...] uwierzyliśmy na nowo w potęgę Jasnej Góry w życiu Narodu polskiego. Okazało się, że Jasna Góra jest wewnętrznym spoidłem życia polskiego, jest siłą, która chwyta głęboko za serce i trzyma Naród cały w pokornej, a mocnej postawie wierności Bogu, Kościołowi i jego hierarchii. Królowa Polski prowadzi Naród do Syna swego i Jego Kościoła”.
Pielgrzymka jest niezwykłym doświadczeniem relacji między człowiekiem a Bogiem. By jak najlepiej skorzystać z jej daru i... nie przeszkadzać innym, uczestnicy pielgrzymki, każdy na miarę swoich możliwości, muszą wcześniej zrozumieć istotę owych rekolekcji w drodze. Pomyślmy: współcześnie coraz więcej osób udaje się do klasztorów, by spędzić kilka lub kilkanaście dni w samotności, na medytacji. Nie uciekają przed światem, lecz chcą nabrać wewnętrznej mocy, podjąć próbę poukładania swego życia. Po to, by pełniej być człowiekiem, chrześcijaninem, sobą – w rodzinie, w pracy, w codzienności.
Różne są intencje i motywy, które sprawiają, że ludzie wyruszają na pieszą pielgrzymkę. Bywa, że podjęcie decyzji zaskakuje nas samych. Tylko ten człowiek, który był już na pielgrzymce, może zrozumieć jej sens i niezwykłość. Pamiętajmy: wewnętrznej przemianie pielgrzymującego człowieka sprzyja atmosfera modlitwy, realizowany w drodze program religijny, udział w Eucharystii, konferencjach, nabożeństwach oraz wszelkie niedogodności przyjęte w duchu pokuty.
Zapraszamy do uczestnictwa!
Zapisy
PIELGRZYMKA WŁOCŁAWSKA
Od 10 lipca w kancelarii par. katedralnej (w godz. 10-12 i 16-18), Włocławek, pl. Kopernika 7, tel. 054-231-22-32; kierownik pielgrzymki: ks. Krzysztof Kacała (par. Najśw. Zbawiciela).
PIELGRZYMKA KOLSKA
W kancelarii par. Podwyższenia Krzyża Świętego, Koło, ul. Kościelna 10, tel. 063-272-84-23; kierownik: ks. Marek Wiśniewski.
PIELGRZYMKA KONIŃSKA
Od 1 lipca w kancelarii par. św. Maksymiliana, Konin, ul. św. Maksymiliana 2, tel. 063-249-75-05; ks. Marek Molewski.
PIELGRZYMKA KUJAWSKA
W kancelarii par. św. Stanisława BM w Dobrem Kujawskim, ul. Fabryczna 19 a, tel. 054-285-01-29; ks. Tomasz Jener.
PIELGRZYMKA TURECKA
Od 10 lipca w kancelarii par. św. Barbary, Turek, ul. Korytkowska 11 a, tel. 063-278-30-75; ks. Tomasz Kalinowski.
PIELGRZYMKA DZIERŻAWSKA
Od 15 lipca w kancelarii par. Najśw. Serca Pana Jezusa w Dzierżawach, tel. 043- 678-55-36; ks. Marian Kilichowski.
PIELGRZYMKA SIERADZKA
Od 14 sierpnia w kancelarii par. Wszystkich Świętych (w godz. 9-13 i 15-19), Sieradz, ul. Kolegiacka 11, tel. 0-43-822-52-27; ks. Marian Bronikowski.
PIELGRZYMKA ZDUŃSKOWOLSKA
Od 16 do 21 sierpnia w kancelarii par. Wniebowzięcia NMP, Zduńska Wola, ul. Kościelna 20, tel. 043- 823-27-28; ks. Rafał Działak.
PIELGRZYMKA OSÓB NIEPEŁNOSPRAWNYCH
Zapisy u ks. Pawła Zalewskiego, duszpasterza osób chorych i niepełnosprawnych; par. MB Częstochowskiej, Kozy 12, 88-230 Piotrków Kujawski.