Logo Przewdonik Katolicki

Królowo Polski, przyrzekamy

ks. Wojciech Kaźmierczak
Fot.

Rozpoczął się ostatni etap przygotowań do XVIII Pieszej Pielgrzymki Diecezji Włocławskiej na Jasną Górę. Trwają zapisy na pielgrzymkę dzierżawską, kolską, konińską, kujawską, turkowską i włocławską. Od połowy sierpnia będzie się można zapisać na pielgrzymkę sieradzką i zduńskowolską, które przybędą na Jasną Górę na odpust Matki Bożej Częstochowskiej. Tegoroczna...

Rozpoczął się ostatni etap przygotowań do XVIII Pieszej Pielgrzymki Diecezji Włocławskiej na Jasną Górę. Trwają zapisy na pielgrzymkę dzierżawską, kolską, konińską, kujawską, turkowską i włocławską. Od połowy sierpnia będzie się można zapisać na pielgrzymkę sieradzką i zduńskowolską, które przybędą na Jasną Górę na odpust Matki Bożej Częstochowskiej.

Tegoroczna Piesza Pielgrzymka Diecezji Włocławskiej na Jasną Górę odbywać się będzie pod hasłem: „Królowo Polski, przyrzekamy!”, nawiązującym do jubileuszu 50-lecia Jasnogórskich Ślubów Narodu Polskiego. Tymi słowami 26 sierpnia 1956 r. ponad milion wiernych zebranych na Jasnej Górze ślubowało Bogu i Matce Bożej odnowę życia moralno-religijnego. Śluby Jasnogórskie, napisane przez Stefana kard. Wyszyńskiego w ośrodku odosobnienia w Komańczy, miały przygotować naród do Milenium Chrztu Polski.

Przebieg uroczystości i ich odbiór społeczny przeszły oczekiwania nawet samego Prymasa, który miesiąc później napisał:

„Co się stało na Jasnej Górze? Dotąd nie jesteśmy jeszcze w stanie dobrze na to odpowiedzieć. Stało się coś więcej, niż zamierzaliśmy. Zdaje nam się, że [...] uwierzyliśmy na nowo w potęgę Jasnej Góry w życiu Narodu polskiego. Okazało się, że Jasna Góra jest wewnętrznym spoidłem życia polskiego, jest siłą, która chwyta głęboko za serce i trzyma Naród cały w pokornej, a mocnej postawie wierności Bogu, Kościołowi i jego hierarchii. Królowa Polski prowadzi Naród do Syna swego i Jego Kościoła”.

Pielgrzymka jest niezwykłym doświadczeniem relacji między człowiekiem a Bogiem. By jak najlepiej skorzystać z jej daru i... nie przeszkadzać innym, uczestnicy pielgrzymki, każdy na miarę swoich możliwości, muszą wcześniej zrozumieć istotę owych rekolekcji w drodze. Pomyślmy: współcześnie coraz więcej osób udaje się do klasztorów, by spędzić kilka lub kilkanaście dni w samotności, na medytacji. Nie uciekają przed światem, lecz chcą nabrać wewnętrznej mocy, podjąć próbę poukładania swego życia. Po to, by pełniej być człowiekiem, chrześcijaninem, sobą – w rodzinie, w pracy, w codzienności.

Różne są intencje i motywy, które sprawiają, że ludzie wyruszają na pieszą pielgrzymkę. Bywa, że podjęcie decyzji zaskakuje nas samych. Tylko ten człowiek, który był już na pielgrzymce, może zrozumieć jej sens i niezwykłość. Pamiętajmy: wewnętrznej przemianie pielgrzymującego człowieka sprzyja atmosfera modlitwy, realizowany w drodze program religijny, udział w Eucharystii, konferencjach, nabożeństwach oraz wszelkie niedogodności przyjęte w duchu pokuty.
Zapraszamy do uczestnictwa!

Zapisy

PIELGRZYMKA WŁOCŁAWSKA
Od 10 lipca w kancelarii par. katedralnej (w godz. 10-12 i 16-18), Włocławek, pl. Kopernika 7, tel. 054-231-22-32; kierownik pielgrzymki: ks. Krzysztof Kacała (par. Najśw. Zbawiciela).

PIELGRZYMKA KOLSKA
W kancelarii par. Podwyższenia Krzyża Świętego, Koło, ul. Kościelna 10, tel. 063-272-84-23; kierownik: ks. Marek Wiśniewski.

PIELGRZYMKA KONIŃSKA
Od 1 lipca w kancelarii par. św. Maksymiliana, Konin, ul. św. Maksymiliana 2, tel. 063-249-75-05; ks. Marek Molewski.

PIELGRZYMKA KUJAWSKA
W kancelarii par. św. Stanisława BM w Dobrem Kujawskim, ul. Fabryczna 19 a, tel. 054-285-01-29; ks. Tomasz Jener.

PIELGRZYMKA TURECKA
Od 10 lipca w kancelarii par. św. Barbary, Turek, ul. Korytkowska 11 a, tel. 063-278-30-75; ks. Tomasz Kalinowski.

PIELGRZYMKA DZIERŻAWSKA
Od 15 lipca w kancelarii par. Najśw. Serca Pana Jezusa w Dzierżawach, tel. 043- 678-55-36; ks. Marian Kilichowski.

PIELGRZYMKA SIERADZKA
Od 14 sierpnia w kancelarii par. Wszystkich Świętych (w godz. 9-13 i 15-19), Sieradz, ul. Kolegiacka 11, tel. 0-43-822-52-27; ks. Marian Bronikowski.

PIELGRZYMKA ZDUŃSKOWOLSKA
Od 16 do 21 sierpnia w kancelarii par. Wniebowzięcia NMP, Zduńska Wola, ul. Kościelna 20, tel. 043- 823-27-28; ks. Rafał Działak.

PIELGRZYMKA OSÓB NIEPEŁNOSPRAWNYCH
Zapisy u ks. Pawła Zalewskiego, duszpasterza osób chorych i niepełnosprawnych; par. MB Częstochowskiej, Kozy 12, 88-230 Piotrków Kujawski.

Komentarze

Zostaw wiadomość

 Security code

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki