Logo Przewdonik Katolicki

Klub dobrej myśli i twórczego działania

Marcin Makohoński
Fot.

W maju br. rozpoczął się II Kongres Ruchów i Stowarzyszeń Katolickich Archidiecezji Gnieźnieńskiej. Zasadniczym celem kolejnego etapu pracy kongresowej jest bliższe zapoznanie się z działalnością ruchów i stowarzyszeń katolickich obecnych na terenie naszej archidiecezji oraz zainspirowanie duchownych i świeckich do rozwijania różnych form zorganizowanego apostolatu laikatu. Uczestnicy...

W maju br. rozpoczął się II Kongres Ruchów i Stowarzyszeń Katolickich Archidiecezji Gnieźnieńskiej. Zasadniczym celem kolejnego etapu pracy kongresowej jest bliższe zapoznanie się z działalnością ruchów i stowarzyszeń katolickich obecnych na terenie naszej archidiecezji oraz zainspirowanie duchownych i świeckich do rozwijania różnych form zorganizowanego apostolatu laikatu.Uczestnicy spotkań rejonowych, które zostały zaplanowane na wrzesień i październik bieżącego roku, będą mieli okazję usłyszeć wiele ciekawych i praktycznych informacji na temat ruchów i stowarzyszeń katolickich działających w ich rejonie. Do grup, ruchów, wspólnot, organizacji i stowarzyszeń katolickich, które będą prezentować swoją działalność podczas wspomnianych spotkań, należy między innymi Klub Inteligencji Katolickiej z Inowrocławia.

Nie tylko dla myśli


Kluby Inteligencji Katolickiej powstawały na fali odnowy po 1956 roku. Od początku swojego istnienia należały one do tych nielicznych organizacji katolickich, które były uznawane przez władze kościelne, a zarazem oficjalnie zarejestrowane przez władze państwowe. Inspirację do swojej działalności Kluby Inteligencji Katolickiej czerpały z nauczania Kościoła, a zwłaszcza z myśli II Soboru Watykańskiego. W ciągu blisko pięćdziesięcioletniej historii angażowały się w najważniejsze wydarzenia w życiu Kościoła i narodu. W klubach toczyły się ważne dyskusje o reformie soborowej Kościoła, debaty społeczne i polityczne. W środowiskach tych powstało wiele oświadczeń i apeli, które spotkały się z szerokim rezonansem społecznym. Mimo tego, że nie opowiadały się za żadną opcją polityczną, podejmowały systematyczną refleksję nad kulturą zachowań politycznych.
Obecnie na terenie Polski działa blisko 100 samodzielnych i szczycący się wieloma cennymi inicjatywami KIK-ów. Jednym z pierwszych, który powstał już w latach 80. w archidiecezji gnieźnieńskiej, jest Klub Inteligencji Katolickiej w Inowrocławiu. Od początku swojej działalności podejmował on i ciągle podejmuje różne działania, które spotykają się z zainteresowaniem społecznym i służą aktywizacji kościelnej oraz społecznej katolików świeckich.

Kształtując współodpowiedzialność


Klub Inteligencji Katolickiej, mający swoją siedzibę przy parafii pw. św. Jadwigi Królowej w Inowrocławiu, jest organizacją społeczną katolików świeckich, która stawia sobie za cel pogłębianie wiary swych członków oraz pogłębianie współodpowiedzialności za Kościół. Równie nieocenione są wszystkie inicjatywy formacyjno-wychowawcze, które służą kształtowaniu postaw obywatelskich. Od momentu powstania klub stwarzał płaszczyzny dialogu dla różnych środowisk, co sprawiło, iż jego historia była ściśle powiązana z najnowszą, pełną znaczących wydarzeń historią Polski.
- Praca Klubu Inteligencji Katolickiej w Inowrocławiu polega nie tylko na szerzeniu kultury religijnej, ale również kultury intelektualnej, artystycznej i politycznej - mówi Piotr Milchert, prezes inowrocławskiego klubu. - Ważne jest także przygotowywanie katolików świeckich do działalności publicznej, budzenie wrażliwości na krzywdę i potrzeby bliźnich oraz propagowanie kultury, zwłaszcza inspirowanej myślą chrześcijańską. Inne inicjatywy, które podejmuje inowrocławski KIK, to przede wszystkim imprezy cykliczne: Zaduszki Inowrocławskie (wspominanie wybitnych zmarłych postaci), Dni Papieskie czy też "Rekolekcje Wielkopostne dla Ludzi Myślących".

Wszystkich, którzy są zainteresowani zainicjowaniem działalności Klubu Inteligencji Katolickiej lub wstąpieniem w jego szeregi, prosimy o kontakt ze swoim księdzem proboszczem lub panem Piotrem Milchertem, prezesem KIK-u w Inowrocławiu (tel.0-52 353-08-27). O Klubach Inteligencji Katolickiej działających na terenie Polski można również przeczytać na stronie internetowej www.kik.waw.pl

Komentarze

Zostaw wiadomość

 Security code

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki