Logo Przewdonik Katolicki

Niezwykły gość w Kaliszu

PK
Fot.

Relikwie św. Teresy z Lisieux, które przemierzyły pątniczym szlakiem wiele państw na świecie, 22 czerwca w godzinach wieczornych przybyły także do Kalisza. Dzień później, o godzinie 7, na placu przed zakonem klauzurowym sióstr karmelitanek w Kaliszu Niedźwiadach ordynariusz kaliski bp Stanisław Napierała sprawował Eucharystię. Dla Kalisza, a zwłaszcza dla kaliskich karmelitanek,...

Relikwie św. Teresy z Lisieux, które przemierzyły pątniczym szlakiem wiele państw na świecie, 22 czerwca w godzinach wieczornych przybyły także do Kalisza. Dzień później, o godzinie 7, na placu przed zakonem klauzurowym sióstr karmelitanek w Kaliszu Niedźwiadach ordynariusz kaliski bp Stanisław Napierała sprawował Eucharystię.Dla Kalisza, a zwłaszcza dla kaliskich karmelitanek, niezwykłe odwiedziny były wielkim wyróżnieniem, ale i wielką radością oraz przeżyciem duchowym. Kaliszanie oraz inni pielgrzymi, mimo wczesnej pory, licznie przybyli, by uczestniczyć w Eucharystii i czuwaniu z niezwykłym gościem.

W homilii biskup kaliski zaznaczył, że są ludzie, którzy żyją tak, jakby Boga nie było. Jakby dla kontrastu ukazał postać św. Teresy od Dzieciątka Jezus, która była człowiekiem wielkiej pokory i prostolinijności. - Ona doświadczała w swoim sercu wielkiej radości, szczęścia, gdyż Boga "jakby widziała twarzą w twarz" - mówił kaliski hierarcha. - Św. Tereso, swoim orędownictwem wypraszaj Boże łaski, szczególnie to dobro, które jest nam najbardziej potrzebne, a najbardziej potrzebny jest nam Bóg - prosił biskup kaliski.

Relikwie przybyły do Kalisza 22 czerwca około godziny 23. Przez całą noc adorowały je siostry karmelitanki. Następnego dnia o godzinie 6 wystawione zostały do adoracji publicznej. W uroczystości wzięli udział klerycy kaliskiego seminarium duchownego, wierni oraz siostry. Uroczystość muzycznie uświetniły połączone chóry sióstr nazaretanek z Kalisza. Wszystkim obecnym rozdano płatki róż. Kolejne miejsce peregrynacji relikwii po Kaliszu to Wrocław.

Relikwie św. Teresy z Lisieux przechowywane są w ofiarowanym przez wiernych z Brazylii bogato zdobionym relikwiarzu, który waży blisko 132 kg i ma prawie półtora metra długości. Od 1994 roku przyjęło je 35 krajów. Do Polski dotarły 29 kwietnia dzięki staraniom karmelitów. Jako pierwsze miejsce nawiedziły Kraków Łagiewniki. Święta zakończy swą peregrynację w Poznaniu, skąd 15 sierpnia wyruszy na Seszele.

Teresa od Dzieciątka Jezus była karmelitanką. Urodziła się 2 stycznia 1873 roku. W wieku 15 lat wstąpiła do Karmelu w Lisieux. Jej cnotą było zupełne poddanie się woli Bożej, bezgraniczna wiara w Jego miłość, prostota codziennej drogi. Zmarła na gruźlicę we wrześniu 1897 roku, mając zaledwie 24 lata. Teresa została beatyfikowana w 1925 roku, a kanonizowana dwa lata później. W 1997 roku Jan Paweł II ogłosił ją Doktorem Kościoła.

Komentarze

Zostaw wiadomość

 Security code

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki