Logo Przewdonik Katolicki

Ku czci św. Bogumiła

Michał Chojnacki
Fot.

W niedzielę, 12 czerwca br., w parafii Trójcy Świętej w Dobrowie obchodzony był odpust ku czci św. Bogumiła. Uroczystości przewodniczył bp Stanisław Gębicki, a uczestniczyło w niej liczne duchowieństwo i wierni świeccy. O godz. 11.30 udano się w procesji do kaplicy na Pustelnię, gdzie przed wiekami przebywał św. Bogumił. Relikwie świętego nieśli strażacy z Dobrowa, Ruszkowa...

W niedzielę, 12 czerwca br., w parafii Trójcy Świętej w Dobrowie obchodzony był odpust ku czci św. Bogumiła. Uroczystości przewodniczył bp Stanisław Gębicki, a uczestniczyło w niej liczne duchowieństwo i wierni świeccy.O godz. 11.30 udano się w procesji do kaplicy na Pustelnię, gdzie przed wiekami przebywał św. Bogumił. Relikwie świętego nieśli strażacy z Dobrowa, Ruszkowa i Janowa. Procesji towarzyszyła muzyka w wykonaniu Strażackiej Orkiestry Dętej z Kościelca. Na miejscu ksiądz biskup nawiedził kaplicę. Rozpoczęła się Msza św., na wstępie której dostojnego gościa powitała w imieniu wiernych Bogumiła Pawłowska, a po niej proboszcz parafii, ks. kan. Andrzej Kaczmarek.
W homilii bp Gębicki zachęcał wiernych do naśladowania św. Bogumiła, który swoim życiem dawał świadectwo wierności Chrystusowi. Choć żył w XII w., jest "świętym na nasze dni". Ludzie początku XXI w. mogą się od niego wiele nauczyć.
Oprawę muzyczną Eucharystii zapewniła orkiestra dęta z Kościelca i schola parafialna z Dobrowa pod dyrekcją organisty, Mariusza Andrzejewskiego. Po liturgii uformowała się procesja. Uczestnicy przeszli do kościoła Świętej Trójcy, gdzie zostali pobłogosławieni Najświętszym Sakramentem.
Po zakończeniu uroczystości dziekan dekanatu kolskiego pierwszego, ks. kan. Józef Wronkiewicz, powiedział: - Cieszy wzrastająca z roku na rok liczba wiernych, uczestników uroczystości odpustowej ku czci św. Bogumiła. Cieszy tym bardziej, że wiele osób przystępuje wówczas do sakramentu pojednania, przyjmuje Komunię św. Błogosławione są owoce Roku Eucharystii i wielkie łaski, które otrzymujemy od Boga za wstawiennictwem św. Bogumiła.

Komentarze

Zostaw wiadomość

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki