Logo Przewdonik Katolicki

Święty Józef Opiekun

Nadesłała Joanna Walczak koordynatorka wspólnoty „
Fot.

- Ojciec Święty modlił się tu, w Kaliszu: "O szczęśliwy Mężu, Józefie Święty, Tobie było dane Boga widzieć, słyszeć, a nawet nosić, całować, odziewać i strzec". W słowach tych ukazuje się św. Józef jako Opiekun Syna Bożego - mówił ordynariusz kaliski, ksiądz biskup Stanisław Napierała podczas Mszy św. sprawowanej 5 czerwca w odpust opieki św. Józefa przy kaliskiej bazylice...

- Ojciec Święty modlił się tu, w Kaliszu: "O szczęśliwy Mężu, Józefie Święty, Tobie było dane Boga widzieć, słyszeć, a nawet nosić, całować, odziewać i strzec". W słowach tych ukazuje się św. Józef jako Opiekun Syna Bożego - mówił ordynariusz kaliski, ksiądz biskup Stanisław Napierała podczas Mszy św. sprawowanej 5 czerwca w odpust opieki św. Józefa przy kaliskiej bazylice św. patriarchy. Uroczystości odpustowe poprzedziła procesja "Od Wojciecha do Józefa", która dzień wcześniej przemierzyła ulice prastarego Kalisza.


Ksiądz biskup Napierała w homilii wspomniał wizytę Ojca Świętego w Kaliszu w 1997 roku. - W duchu wizyty, z którą osiem lat temu przybył do Kalisza Jan Paweł II, czcimy dziś Józefa w kaliskim wizerunku św. Rodziny jako Opiekuna - mówił. Ordynariusz ukazał także wielkość świętego i jego znaczenie dla miasta oraz diecezji. Wspomniał, że "św. Józef przywołuje ludzi kultury, inspiruje ich do twórczości, do powstawania rozmaitych wspólnot, zespołów, bractw". W szczególny sposób zwrócił się także do obecnych rolników, którzy jak co roku przybyli z pielgrzymką do św. Józefa kaliskiego. Prosił ich o jedność z mieszkańcami miasta i trwanie przy Bogu w czasie istotnych dla Polski i Europy przemian. - Trwajcie w wierze w Boga, w wierności zasadom Ewangelii, w życiu w zgodzie, w pokoju, strzeżcie skarbu ziemi. Kochajcie Ojczyznę i pamiętajcie o tym, skąd wasz ród - apelował kaliski hierarcha.
W czasie Mszy św. przedstawiciel rolników odczytał akt zawierzenia św. Józefowi. Po Eucharystii odsłonięto i poświęcono tablicę upamiętniającą wizytę Ojca Świętego, ufundowaną przez Zarząd Regionu NSZZ "Solidarność " Wielkopolska Południowa, która znajduje się na budynku parafialnym naprzeciw miejsca papieskiej celebry.
We Mszy św. sprawowanej w intencji diecezjan, szczególnie mieszkańców Kalisza oraz wszystkich rolników, wzięło udział kilkuset wiernych przybyłych m.in. w zorganizowanych pielgrzymkach pieszych z Liskowa, Pamięcina, Borkowa, Żelazkowa, Tykadłowa oraz parafii pw. Narodzenia NMP w Kaliszu. Przybyła także autokarowa pielgrzymka z Zaolzia (Czechy). W Eucharystii uczestniczyli reprezentanci władz miasta Kalisza i województwa wielkopolskiego, parlamentarzyści, przedstawiciele Zarządu Regionu NSZZ "Solidarność" Wielkopolska Południowa, liczne poczty sztandarowe, przedstawiciele samorządów, organizacji i instytucji. W czasie Mszy św. miało miejsce prawykonanie utworów jednogłosowych z III Ogólnopolskiego Konkursu Kompozytorskiego w wykonaniu połączonych chórów kaliskich. Po Eucharystii w strugach deszczu w parku przy bazylice odbył się Festyn Rodzinny.
Procesja, która zwykle odbywa się w sobotę po rocznicy wizyty Papieża w Kaliszu, przypadła teraz dokładnie w jej ósmą rocznicę. W związku z tym przy bazylice św. Józefa ksiądz biskup Stanisław Napierała przypomniał wizytę. Zwrócił także uwagę na znaczenie pomnika Jana Pawła II, który stanął tu w 1999 roku, a w chwili odchodzenia i śmierci Papieża stał się dla kaliszan miejscem szczególnej więzi ze sobą i z Ojcem Świętym. W procesji, która była szczególnym aktem czci sławiącym św. Józefa, uczestniczył ksiądz biskup Stanisław Napierała, kapłani, klerycy, siostry zakonne oraz liczne delegacje. Dokładnie o godzinie 21.37 na placu przy bazylice św. Józefa odśpiewano Apel Jasnogórski.

Komentarze

Zostaw wiadomość

 Security code

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki