Logo Przewdonik Katolicki

Nierozerwalny węzeł miłości

Nadesłała Joanna Walczak koordynatorka wspólnoty „
Fot.

Od maja 2002 roku w pierwsze czwartki miesiąca w bazylice św. Józefa w Kaliszu wierni spotykają się na wspólnej modlitwie za rodziny, zainicjowanej przez wspólnotę Apostolstwa Świętej Rodziny. W marcu, tradycyjnie poświęconym w diecezji kaliskiej św. Józefowi, nabożeństwo poprowadziło Bractwo św. Józefa, działające przy parafii pw. Narodzenia NMP w Kaliszu. Po raz pierwszy w...

Od maja 2002 roku w pierwsze czwartki miesiąca w bazylice św. Józefa w Kaliszu wierni spotykają się na wspólnej modlitwie za rodziny, zainicjowanej przez wspólnotę Apostolstwa Świętej Rodziny. W marcu, tradycyjnie poświęconym w diecezji kaliskiej św. Józefowi, nabożeństwo poprowadziło Bractwo św. Józefa, działające przy parafii pw. Narodzenia NMP w Kaliszu.
Po raz pierwszy w intencji rodzin wspólnie modlono się 2 maja ubiegłego roku. Od tego czasu, co miesiąc przez wstawiennictwo św. Józefa wierni zanoszą modlitwy w intencji rodzin Kalisza i całego świata. Nabożeństwo zainicjowane przez Apostolstwo Świętej Rodziny składa się z dwóch części, pierwszej - adoracji przed Najświętszym Sakramentem w kaplicy Cudownego Obrazu i drugiej - Mszy świętej. Czwartego marca nabożeństwo poprowadzili członkowie Bractwa św. Józefa oraz Koła Żywego Różańca z parafii Zagorzynek. Po odmówieniu III Tajemnicy Światła odczytano rozważania o ciszy w życiu i działalności św. Józefa. Dokonano także Aktu oddania się św. Józefowi i Jego Rodzinie. Wśród intencji zanoszonych do św. Józefa, które odczytano w czasie spotkania, nie zabrakło także tych przesłanych drogą elektroniczną. Apostolstwo, idąc z duchem czasu, posiada bowiem swoją stronę internetową (www.apostolstwo.diecezja. kalisz.pl) Po adoracji odprawiona została Msza św., której przewodniczył, od początku wspierający to dzieło, ksiądz biskup Teofil Wilski. Była ona sprawowana w intencji rodzin, szczególnie tych przeżywających dramaty, posiadających różnorakie problemy.
Słuchajcie Słowa Bożego
W homilii ksiądz biskup apelował, by dokładniej słuchać Słowa Bożego. - W naszych spotkaniach spełniamy apostolstwo Świętej Rodziny, polecamy w nich rodziny naszej diecezji. Ojciec Święty Jan Paweł II w jednej ze swych encyklik mówi, że nie urodzi się wspólnota bez trwania na Eucharystii, bez słuchania Słowa - mówił ksiądz biskup. - Kiedy go słuchamy, to Bóg Ojciec mówi do nas, swoich dzieci, chce z nami rozmawiać. Ważne jest, by słuchać Słowa Bożego, wtedy człowiek uczy się słuchać nie tylko Boga, ale i drugiego człowieka. A to rodzi właściwą postawę wspólnoty, zarówno tej, którą tworzymy tu i teraz, jak i tej, którą mamy w domu - kontynuował. Apostolstwo Świętej Rodziny jest stosunkowo młodą wspólnotą. W jej dwuletniej historii zdążyły się już wytworzyć pewne tradycje. Jedną z nich jest fakt, że co miesiąc modlitwę adoracyjną prowadzą różni zaproszeni goście. Na początku prowadzeniem czuwania zajmowały się siostry nazaretanki, od jakiegoś czasu jednak wśród prowadzących są członkowie różnych wspólnot modlitewnych, działających na terenie Kalisza i okolic. O godzinie 18.00 jest odprawiana Msza św. w intencji rodzin. Ich tematykę zaproponował ks. Adam Kosmała, opierając je na tajemnicach Różańca świętego i ukierunkowując na sprawy życia małżeńskiego i rodzinnego.
Jak to się zaczęło
Inicjatywa zrodziła się dość spontanicznie. W kwietniu 2002 roku do siostry Heleny Janiszewskiej, pracownicy Kurii Diecezjalnej, zgłosili się młodzi ludzie Sławomir Mucha i Roman Domański. To oni wysunęli propozycję modlitwy w intencji rodzin. Kalisz ze swoim kultem św. Józefa w cudownym obrazie Świętej Rodziny wydał im się szczególnie odpowiedni na modlitwę w tej intencji. Pomysł wsparło wiele osób. Kilku kapłanów wyraziło gotowość współpracy. Stale swą modlitwą i uczestnictwem w spotkaniach wspiera to dzieło ksiądz biskup Teofil Wilski. - Rodziny potrzebują wielorakiej pomocy, a przede wszystkim Ducha Bożego - Ducha Mądrości, Mocy i Miłości. I o tego Ducha trzeba się dla rodzin modlić. Modlić - wspólnie i wytrwale. Dlatego Apostolstwo Świętej Rodziny jest dziś bardzo potrzebne. Trzeba się w nie włączyć. Niech się rozszerza na całą diecezję i całą Polskę. Niech się skupia wokół św. Józefa Kaliskiego w obrazie Świętej Rodziny - mówił o Apostolstwie, już u początków jego powstania, ksiądz biskup. Z miesiąca na miesiąc przybywa wiernych, którzy pragną modlić się za rodziny.

Komentarze

Zostaw wiadomość

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki