Logo Przewdonik Katolicki

Eucharystia otwiera nas na życie

Marcin Jarzembowski
Fot.

Każdego roku w czwartek po oktawie Zesłania Ducha Świętego wierni czczą Chrystusa w sakramencie Eucharystii. Ulicami i polnymi dróżkami przechodzą procesje z Najświętszym Sakramentem. Uroczystość Ciała i Krwi Chrystusa obchodzona jest od blisko dziewięciu stuleci. W tym roku przypadła ona na 26 maja, w Dniu Matki. Chrześcijańskie święto Eucharystii nie jest tylko pobożną rozrywką...

Każdego roku w czwartek po oktawie Zesłania Ducha Świętego wierni czczą Chrystusa w sakramencie Eucharystii. Ulicami i polnymi dróżkami przechodzą procesje z Najświętszym Sakramentem. Uroczystość Ciała i Krwi Chrystusa obchodzona jest od blisko dziewięciu stuleci. W tym roku przypadła ona na 26 maja, w Dniu Matki.


Chrześcijańskie święto Eucharystii nie jest tylko pobożną rozrywką - przyznał ks. bp Jan Tyrawa podczas uroczystej Mszy św. w bydgoskiej katedrze. Ordynariusz bydgoski odwołał się do słów kard. Josepha Ratzingera, który - rozpatrując prawdę o Eucharystii - przypomniał pewną fundamentalną prawdę, że w każdych czasach i we wszystkich narodach podczas świąt ludzie próbowali otworzyć drzwi śmierci. - Jak długo świat pozostaje powierzchowny, tak długo święta pozostaną zabawą. Nie można wykluczyć śmierci. Tylko tam, gdzie się na nią odpowiada, człowiek może prawdziwie świętować i jest wolny. Święto Eucharystii sięga do tej głębi śmierci - ono nie służy tylko przyozdobieniu świata. Jest świętem, które otwiera nas na życie i pozwala przezwyciężyć śmierć - podkreślił biskup bydgoski. W wygłoszonej homilii celebrans zwrócił uwagę na to, że procesja Bożego Ciała powinna nam uprzytomnić, iż postawa uwielbienia Boga wyraża się poprzez trzy warstwy. - Wielbić Boga to stać przed Panem. Wielbić Boga to iść razem z Panem. Wielbić Boga to klęknąć przed Panem - dodał.
Ordynariusz diecezji bydgoskiej przewodniczył uroczystej procesji, która przeszła od katedry do kościoła garnizonowego. Jak co roku towarzyszyła jej piękna oprawa w postaci czterech ołtarzy.

Komentarze

Zostaw wiadomość

 Security code

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki