Logo Przewdonik Katolicki

Głośno mówiąc: ''Kocham Jezusa''

Marcin Makohoński
Fot.

Diecezjalne spotkania młodych towarzyszą już od kilku lat uroczystościom patronalnym ku czci św. Wojciecha.W tegorocznym Diecezjalnym ForumMłodych, które odbyło się w dniach 22-24 kwietnia br. w Gnieźnie, wzięły udział delegacje młodzieży z wielu dekanatów archidiecezji gnieźnieńskiej oraz siedemnastoosobowa grupa młodych Czechów. Młodzież z różnych stron archidiecezji gnieźnieńskiej...

Diecezjalne spotkania młodych towarzyszą już od kilku lat uroczystościom patronalnym ku czci św. Wojciecha.W tegorocznym Diecezjalnym ForumMłodych, które odbyło się w dniach 22-24 kwietnia br. w Gnieźnie, wzięły udział delegacje młodzieży z wielu dekanatów archidiecezji gnieźnieńskiej oraz siedemnastoosobowa grupa młodych Czechów.Młodzież z różnych stron archidiecezji gnieźnieńskiej uczestniczyła w uroczystościach odpustowych ku czci św. Wojciecha, a także w spotkaniach oraz okolicznościowych imprezach, zorganizowanych z myślą o nich i dla nich. Gnieźnieńskie Forum Młodych stało się czasem twórczego wysiłku, wymiany poglądów, żywej dyskusji oraz bardzo konkretnej refleksji nad zaangażowaniem młodzieży w życie Kościoła. Mówiono także o aktualnych problemach ludzi młodych i sposobach ich rozwiązywania. - Diecezjalne Forum Młodych jest w naszym zamiarze nie tylko czasem modlitwy i doświadczania wspólnoty, ale także czasem słuchania i dzielenia się świadectwem własnego życia - mówi ks. Radosław Orchowicz, diecezjalny duszpasterz młodzieży. - Jest to także kolejny etap duchowego przygotowania do Światowych Dni Młodzieży, które w tym roku odbędą się w Kolonii. W tej wspólnocie, którą tworzą przedstawiciele młodzieży z całej archidiecezji, chcemy dostrzec owoce tego, co już robimy i co możemy jeszcze zrobić, by docierać z Ewangelią do młodego pokolenia.

Nie jesteśmy sami


Gnieźnieńskie Forum Młodych rozpoczęło się w piątek, 22 kwietnia br. w auli I Liceum Ogólnokształcącego w Gnieźnie. Od samego początku panowała w jego trakcie bardzo radosna, braterska atmosfera. Młodzi ludzie okazali się niezwykle spontaniczni, o czym świadczyły głośne śpiewy, skandowane hasła i żywiołowy taniec. Na pytanie: skąd biorą siłę na okazywanie tej radości życia i przebywania razem, młodzież odpowiadała zawsze tak samo: z miłości i wiary... - Dzisiaj trzeba być prawdziwym świadkiem Chrystusa i głośno powiedzieć: kocham Jezusa - mówił do młodzieży ks. bp Wojciech Polak. - Bo kim tak naprawdę jesteśmy? Często słabymi, grzesznymi ludźmi, potrafiącymi zadawać tylko pytania. A przecież Bóg nie spekuluje, nie odpowiada, tylko wskazuje, że nie jesteśmy sami.

Chcemy się spotykać!


Sobotnią część gnieźnieńskiego Forum wypełniły wykłady i sprawozdania dotyczące tegorocznych Światowych Dni Młodzieży oraz problemów związanych z duszpasterstwem młodzieży w parafiach. To ostatnie zagadnienie spotkało się z dużym zainteresowaniem uczestników spotkania i wywołało gorącą dyskusję. W jej trakcie zastanawiano się także nad problemem skutecznych sposobów komunikacji i rozwijania nowych form duszpasterstwa młodzieży w naszej diecezji. Bardzo często wskazywano na potrzebę regularnych spotkań delegacji młodzieży z różnych parafii w obrębie poszczególnych dekanatów, położenia większego nacisku na możliwość kształcenia animatorów grup parafialnych oraz zainicjowania cyklu spotkań pomagających lepiej zrozumieć Pismo Święte.
Młodzież wzięła również udział w uroczystościach odpustowych ku czci św. Wojciecha. Przygotowane przez uczestników Forum transparenty i chorągwie powiewały wśród rzeszy wiernych, którzy w sobotę i niedzielę przeszli ulicami Gniezna w procesji z relikwiami świętego męczennika. Szczególnie widoczna i... głośna była młodzież z Inowrocławia i Gniewkowa, która przybyła do grobu św. Wojciecha w pieszej pielgrzymce.
Wzorem lat ubiegłych, również i w tym roku jednym z punktów programu spotkania młodych w Gnieźnie były: Przegląd Piosenki Religijnej "Adalbertus" oraz koncert zespołu "Metanoia" połączony z montażem słowno-muzycznym nawiązującym do przesłania Ojca Świętego Jana Pawła II do młodych.

Artur Wojczyński - Ujście

- To, co cechuje Diecezjalne Forum Młodych, to dobra atmosfera, która pozwala lepiej się poznać i zrozumieć. Wymiana własnych doświadczeń, poglądów, a niekiedy zwyczajna rozmowa sprawiają, że czujemy się wewnętrznie umocnieni. To z kolei powoduje, że wracając do naszych parafii, chcemy kontynuować dzieło, które zostało zainicjowane w Gnieźnie.

Agnieszka Bednarek - Samarzewo

- Uważam, że dla każdego z nas spotkanie w Gnieźnie było bardzo ubogacającym doświadczeniem. Trzeba to teraz przenieść na nasze codzienne życie. Czy jest to możliwe? Myślę, że tak. Wszyscy dobrze wiemy, że zarówno w dużych, jak i w małych parafiach istnieje potrzeba stworzenia pewnej przestrzeni dla spotkania, dialogu i wspólnej modlitwy ludzi młodych. Forum pokazało, że nie jest to wcale takie trudne i wymaga jedynie dobrych chęci i wspólnego zaangażowania.

Marie Světničková - Czechy

- Podobnie jak w Polsce, również i u nas, w Czechach, organizowane są spotkania dla ludzi młodych związanych z Kościołem. Mają one nieco inny charakter, lecz ich cel jest taki sam. U nas duży nacisk położony jest na dyskusję i pracę w grupach. W Polsce natomiast można podziwiać bardzo uroczysty charakter tych spotkań oraz atmosferę modlitewnego skupienia i radości wynikającej z przebywania we wspólnocie.

Komentarze

Zostaw wiadomość

 Security code

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki