Logo Przewdonik Katolicki

Gdzie ból nie sięga, gdzie łza nie płynie...

Barbara Sawic
Fot.

Dziewiątego marca 2005 r. po długiej i ciężkiej chorobie zmarł ks. Grzegorz Pilarczyk, wikariusz parafii św. Andrzeja Apostoła w Kościelcu Kolskim. Urodził się 9 października 1971 r. w Słupcy. Jego rodzinną parafią było Młodojewo. Po maturze w 1992 r. wstąpił do Wyższego Seminarium Duchownego we Włocławku. Święcenia kapłańskie otrzymał 22 maja 1999 r. Posługę duszpasterską...

Dziewiątego marca 2005 r. po długiej i ciężkiej chorobie zmarł ks. Grzegorz Pilarczyk, wikariusz parafii św. Andrzeja Apostoła w Kościelcu Kolskim.
Urodził się 9 października 1971 r. w Słupcy. Jego rodzinną parafią było Młodojewo. Po maturze w 1992 r. wstąpił do Wyższego Seminarium Duchownego we Włocławku. Święcenia kapłańskie otrzymał 22 maja 1999 r. Posługę duszpasterską rozpoczął jako wikariusz parafii Raciążek, gdzie pracował do 2001 r. Drugą i ostatnią placówką ks. Grzegorza Pilarczyka była parafia w Kościelcu Kolskim (2001-2005).
W piątek 11 marca Mszy św. żałobnej w Kościelcu Kolskim przewodniczył biskup włocławski Wiesław Mering. Nazajutrz, uroczystości pogrzebowej w Młodojewie - bp Stanisław Gębicki. Poniżej publikujemy fragmenty mowy wygłoszonej podczas Mszy św. w kościele św. Andrzeja w Kościelcu Kolskim przez Kazimierza Kucharskiego, byłego wicedyrektora miejscowego Zespołu Szkół Rolniczych.Ekscelencjo, Księża, Szanowni Uczestnicy ostatniej ziemskiej drogi księdza Grzegorza!

W środę, 9 marca 2005 roku, spojrzenie Pana spoczęło na ks. Grzegorzu Pilarczyku - wikariuszu naszej parafii. Dopaliła się świeca, zgasł płomień. Zapalił się nowy - płomień życia wiecznego. Wierzymy głęboko w nieśmiertelność duszy i w to, że wszystko stało się zgodnie z Bożym planem zbawienia. Jakże inaczej wyjaśnić odwieczną tajemnicę życia i śmierci? Wierzymy w to, choć śmierć rani nas, żyjących, zwłaszcza gdy odchodzi ktoś bliski, kochany, życzliwy ludziom.
Ksiądz Grzegorz był nauczycielem religii w Zespole Szkół Rolniczego Centrum Kształcenia Ustawicznego w Kościelcu. Z młodzieżą klas maturalnych modlił się o pomyślne zdanie egzaminów, uczestniczył w uroczystościach szkolnych, co roku brał udział w koncercie charytatywnym, ze swobodą prowadził konferansjerkę. Był człowiekiem skromnym i wielkiego ducha, naszym przewodnikiem duchowym. Zawsze pomagał ludziom zagubionym, skrzywdzonym. Jego słowa, życzliwe i przyjazne, niosły uspokojenie i jasność myśli...
Jak każdy człowiek miał plany życiowe, chciał stanąć przed ołtarzem w murach nowej świątyni. Bóg chciał inaczej. Jednak - non omnis moriar. Nie umarł wszystek, bowiem zdążył rozpalić w nas miłość do Boga, świata, ludzi. Objaśniał nam prawdy wiary, uczył rozumieć i kochać Boga. Jego homilie, słowa okolicznościowych przemówień, fragmenty rozmów na długo pozostaną w naszej pamięci.

Drogi księże Grzegorzu, młodzież szkolna czekała na Twój powrót, na lekcje religii. Modliła się na Mszach św. o zdrowie dla Ciebie i wierzyła, że je z woli Bożej odzyskasz. Dzisiaj uczniowie, przyjaciele i parafianie są przy Tobie. Pragną, aby miłosierny Bóg darował Ci grzechy i wskazał miejsce, skąd będziesz mógł wielbić Jego chwałę.
Księże Grzegorzu, żegnamy Cię pogrążeni w wielkim smutku, ale i ufni, że dobry Bóg wynagrodzi Ci trudy ziemskiego życia. Dziękujemy Ci za wszystko i żegnamy.
Spoczywaj w pokoju.

Obejmijmy modlitwą śp. ks. Grzegorza Pilarczyka i wszystkich kapłanów diecezji włocławskiej, których Bóg powołał do siebie w 2005 roku.

- 24 stycznia w wieku 67 lat zmarł ks. Leopold Kuźnik, wyświęcony w 1971 r. w zgromadzeniu werbistów. Od 1995 r. wikariusz par. Wniebowzięcia NMP w Zduńskiej Woli, następnie proboszcz par. Wierzchy. Od 2000 r. proboszcz par. Janiszewice.

- 27 stycznia w wieku 47 lat zmarł ks. Henryk Krawczyk, wyświęcony w 1983 r. Wikariusz parafii: Ducha Świętego we Włocławku, Miłosierdzia Bożego w Kaliszu, św. Bartłomieja w Koninie, Najśw. Serca Pana Jezusa w Turku. Od 1994 r. proboszcz par. Boleszczyn.

- 27 stycznia w wieku 51 lat zmarł ks. Kazimierz Skorupiński, wyświęcony w 1980 r. Wikariusz parafii: Kramsk, Russocice, Najświętszego Serca Jezusowego w Sieradzu, Golina, Wniebowzięcia NMP w Lipnie.Był proboszczem par. Broniszewo, Skrzynki. W latach 1995-96 pełnił pomoc duszpasterską w par. Giewartów. Następnie proboszcz par. Samarzewo i Wierzchy. Od 2003 r. proboszcz par. Obrowo.

- 11 marca zmarł w wieku 49 lat ks. Witalis Marona. Od 2000 r. był proboszczem parafii Grabówka (dekanat złoczewski, diecezja kaliska). Pochodził z archidiecezji wrocławskiej, wyświęcony na kapłana w 1989 r. we Włocławku. Pracował m.in. w parafii Lubanie oraz Stolec (obecnie diecezja kaliska).

- 15 marca w wieku 66 lat zmarł ks. kan. Józef Wrzosek, wyświęcony w 1965 r. Wikariusz parafii: Świerczyn, Lubanie, Królików, Uniejów, Godziesze Wielkie, Giżyce, Osięciny, Chełmica Duża, Piotrków Kujawski, Kłodawa, Błaszki. Proboszcz parafii Trąbczyn, a od 1993 r. św. Mikołaja w Warcie.

Pokój wam wieczny w cichej krainie,
Gdzie ból nie sięga, gdzie łza nie płynie,
Gdzie słychać Boga głos serdeczny...
Pokój wam wieczny!


Oprac.

Komentarze

Zostaw wiadomość

 Security code

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki