Logo Przewdonik Katolicki

Muzyczne misterium

Natalia Budzyńska
Fot.

Ostatnie dni Wielkiego Tygodnia i święta Wielkanocne będą w Krakowie wielką ucztą dla ucha, a także i dla ducha, bo przecież muzyka może w człowieku wzbudzić żarliwą modlitwę. Szczególnie muzyka dobra w najlepszym wykonaniu. W Krakowie po raz drugi odbędzie się Festiwal "Misteria Paschalia". Rok temu po raz pierwszy odbył się Festiwal w okresie - wydawałoby się - niefestiwalowym....

Ostatnie dni Wielkiego Tygodnia i święta Wielkanocne będą w Krakowie wielką ucztą dla ucha, a także i dla ducha, bo przecież muzyka może w człowieku wzbudzić żarliwą modlitwę. Szczególnie muzyka dobra w najlepszym wykonaniu. W Krakowie po raz drugi odbędzie się Festiwal "Misteria Paschalia".Rok temu po raz pierwszy odbył się Festiwal w okresie - wydawałoby się - niefestiwalowym. Okazało się, że wspaniali artyści, o światowej sławie, potrafią odciągnąć krakowian od telewizorów i biernego siedzenia przy świątecznych stołach. Festiwal "Misteria Paschalia" odpowiada głębokiemu zapotrzebowaniu na metafizykę, pozwala spojrzeć w duszę, pobudzić do rozmowy z Najwyższym.

Granie postne


Wieczór Wielkiego Piątku będzie czasem włoskiego i angielskiego baroku. Jako solista wystąpi wybitny kontratenor młodego pokolenia, znany publiczności z pierwszej edycji, Brian Asawa z USA. Mówi się, że szczególnie rewelacyjnie czuje się w partiach z Händla, a ma na swoim koncie występy w najlepszych salach koncertowych. Również w Krakowie zaśpiewa fragment dzieła Georga Friedricha Händla: arię "He was despised" z "Mesjasza". Asawie towarzyszyć będzie najbardziej utytułowany polski zespół grający na instrumentach historycznych - Arte dei Suonatori. Znany w Polsce z Festiwalu "Persona grata" i szanowany na całym świecie zespół muzyki dawnej, koncertujący właściwe non stop z najlepszymi solistami,w Krakowie zagra po raz pierwszy.
W Wielką Sobotę zaśpiewa Maria Cristina Kiehr z towarzyszeniem zespołu Concerto Soave. Głównym założeniem działalności artystycznej tej wybitnej śpiewaczki jest przywracanie do repertuaru koncertowego zapomnianych dzieł. Tak będzie i w Krakowie. Artystka przedstawi mało znany repertuar włoskiego seicenta przeznaczony właśnie na okres Wielkiego Tygodnia. Usłyszymy utwory kompozytorów znanych tylko koneserom. W Polsce na żywo usłyszymy Concerto Soave po raz pierwszy, jest jednak prawdopodobne, że znany jest on z płyt, których nagrał już sporo, i to dla najważniejszych wytwórni.
Wielkosobotni wieczór zarezerwowany jest dla Jana Sebastiana Bacha. Sześć suit angielskich usłyszymy w wykonaniu znakomitego klawesynisty Richarda Egarra.
Dużym wydarzeniem będzie na pewno przygotowywane na sobotni wieczór Misterium Męki Pańskiej na Rynku Głównym. Będzie to misterium według malarstwa gotyckiego Małopolski pt. "Przez tę ziemię przeszedł Pan", nawiązujące do tradycji średniowiecznych. Specjalnie na tę okazję muzykę skomponował Jan Kanty Pawluśkiewicz do tekstów Leszka Aleksandra Moczulskiego.

Granie paschalne


W Wielkanocną Niedzielę i Poniedziałek z filharmonii przeniesiemy się do bazyliki oo. Franciszkanów. Tam w niedzielę usłyszymy grupę The Orlando Consort z programem z rękopisu Magnus Liber Organi z katedry Notre Dame w Paryżu. Rozbudowany na potrzeby tego wydarzenia chór męski włączy się we fragmenty chorałowe. The Orlando Consort to jeden z najwybitniejszych zespołów wykonujących muzykę średniowieczną, jego muzycy wytyczyli nowe kierunki w badaniach i wykonawstwie muzyki dawnej. Natomiast w poniedziałek wydarzeniem będzie renesansowa msza wielkanocna w wykonaniu angielskiego zespołu The Binchois Consort, który wystąpi w Polsce po raz pierwszy.

Komentarze

Zostaw wiadomość

 Security code

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki