Eucharystia i misje

W Ośrodku Komisji Misyjnej Episkopatu Polski w Jastrzębiej Górze odbyła się VIII Archidiecezjalna Szkoła Animatorów Misyjnych.



W trzydniowym spotkaniu (25-27 lutego br.) uczestniczyło 36 katechetów-animatorów z Gniezna, Nowej Wsi, Słupcy, Zagórowa, Inowrocławia, Skoków, Gniewkowa i Bydgoszczy. Obecni byli także misjonarze: ks. Eugeniusz Bednarek i ks. dr Marek Czajkowski, którzy...
Czyta się kilka minut

W Ośrodku Komisji Misyjnej Episkopatu Polski w Jastrzębiej Górze odbyła się VIII Archidiecezjalna Szkoła Animatorów Misyjnych.

W trzydniowym spotkaniu (25-27 lutego br.) uczestniczyło 36 katechetów-animatorów z Gniezna, Nowej Wsi, Słupcy, Zagórowa, Inowrocławia, Skoków, Gniewkowa i Bydgoszczy. Obecni byli także misjonarze: ks. Eugeniusz Bednarek i ks. dr Marek Czajkowski, którzy podzielili się z zebranymi doświadczeniami zdobytymi podczas pracy misyjnej w Kamerunie. Zjazd był okazją do wspólnej modlitwy, refleksji oraz zapoznania się z nauką Kościoła o misjach. - W adhortacji ,,Evangelii nuntiandii" papież Paweł VI napisał, iż misje to nie tylko głoszenie Słowa Bożego, nawracanie i zakładanie oraz rozwój struktur kościelnych - mówił w drugi dzień zjazdu jego organizator ks. dr Franciszek Jabłoński. - To także uważne obserwowanie życia i obyczajowości mieszkańców danego regionu, zapoznanie się z ich kulturą oraz cierpliwe i konsekwentne wdrażanie w zastaną rzeczywistość ducha chrześcijańskiego. Animatorzy - jak dodał - winni korzystać z dokumentów papieskich i zawarte tam wskazówki umiejętnie wykorzystywać w animacji misyjnej wśród dzieci i młodzieży.

W drugi dzień zjazdu uczestnicy zastanawiali się także, w jaki sposób ożywiać duchowość eucharystyczną we własnym życiu, a także wśród dzieci i młodzieży. Nie da się ukryć, iż wielu katechizowanych potrzebuje ciągłego wyjaśniania symboli liturgicznych. Co więcej, wyjaśniania takiego potrzebują często także ich rodzice. Jak zauważyli obecni na spotkaniu animatorzy, religijny zapał wśród najmłodszych rośnie zwykle tuż przed przystąpieniem do Pierwszej Komunii Świętej. Później sukcesywnie spada, a niekiedy wręcz gaśnie, co ma oczywiście negatywne następstwa. By im przeciwdziałać, potrzebny jest zarówno przykład ze strony rodziców, jak i katechetów będących - jak podkreślano - nie tylko nauczycielami, ale przede wszystkim świadkami Jezusa Chrystusa.

Zjazd w Jastrzębiej Górze zakończyła wspólna modlitwa oraz pokaz multimedialny, podczas którego ks. Franciszek Jabłoński podzielił się z obecnymi wspomnieniami z pobytu w Kazachstanie i USA. Uczestnicy mieli także okazję obejrzeć dwa filmy o pracy misjonarzy w Afryce i Papui-Nowej Gwinei. Jak powiedzieli, spotkania w ramach Archidiecezjalnej Szkoły Animatorów Misyjnych są doskonałą okazją do wymiany zawodowych doświadczeń oraz skorzystania z pomysłów i wskazówek bardziej doświadczonych kolegów. Owocem ich spotkania będzie m.in. archidiecezjalny konkurs o św. Teresie ,,Mała Tereska - Mały Misjonarz" dla dzieci i młodzieży oraz udział ognisk misyjnych w uroczystościach patronalnych ku czci św. Wojciecha.

(na podstawie sprawozdania

ks. F. Jabłońskiego)

Cały artykuł przeczytasz z aktywną subskrypcją

Odblokuj ten tekst i czytaj cały „Przewodnik Katolicki”.

W subskrypcji otrzymujesz dostęp do:

- wszystkich wydań on-line papierowego „Przewodnika Katolickiego”;

- wszystkich wydań online dodatków i wydań specjalnych „Przewodnika Katolickiego”;

- wszystkich płatnych treści publikowanych na stronie „przewodnik-katolicki.pl”.

Subskrybuj, pogłębiaj perspektywę i inspiruj w rozmowach.

Subskrypcja roczna

pk-produkt

Wybierz dostęp na cały rok i korzystaj z pełni treści w najlepszej cenie — bez przerw i bez ograniczeń.

Co otrzymujesz w subskrypcji?

- Nieograniczony dostęp do wszystkich nowych wydań online oraz bogatego archiwum numerów

- Możliwość czytania aktualnych komentarzy i analiz jeszcze przed wydaniem papierowym

- Dostęp do pełnej zawartości tygodnika w wersji internetowej

- Ekskluzywne materiały publikowane wyłącznie online

- Wygodne korzystanie na telefonie, tablecie i komputerze — w domu, pracy i podróży

- Dodatkowo: e-wydanie każdego numeru w wygodnym formacie PDF

Najlepsza cena

Wybierając płatność roczną z góry, otrzymujesz 25% rabatu i oszczędzasz 66 zł względem rozliczenia miesięcznego.

- Standardowy koszt w skali roku (płatność miesięczna): 239 zł
- Cena po rabacie przy płatności z góry: 173 zł

↺ Subskrypcja odnawia się automatycznie — możesz zrezygnować w dowolnym momencie.

172,90 zł

Artykuł pochodzi z numeru 11/2005