Logo Przewdonik Katolicki

Wielki post z Caritas

Marcin Jarzembowski
Fot.

Okres 40-dniowego wyciszenia i pokuty to także czas, w którym szczególnie wspieramy dzieła charytatywne prowadzone przez Kościół. Bydgoska Caritas obejmuje potrzebujących z terenu całej diecezji. Z roku na rok potrzeby są coraz większe. Warto o tym pamiętać Zaoferowanie pomocy potrzebującemu bratu czy siostrze powinno być czymś powszednim. Taką postawę ułatwiają liczne...

Okres 40-dniowego wyciszenia i pokuty to także czas, w którym szczególnie wspieramy dzieła charytatywne prowadzone przez Kościół. Bydgoska Caritas obejmuje potrzebujących z terenu całej diecezji. Z roku na rok potrzeby są coraz większe. Warto o tym pamiętać…


Zaoferowanie pomocy potrzebującemu bratu czy siostrze powinno być czymś powszednim. Taką postawę ułatwiają liczne akcje, dzięki którym nasze wsparcie może dotrzeć do konkretnych osób i być dobrze spożytkowane - nie tylko w okresie Wielkiego Postu.

Bydgoskie pierogi


Już niedługo w Bydgoszczy na rogu ulic Pomorskiej i Cieszkowskiego powstanie bar i restauracja. Na pierwszym miejscu w menu znajdą się… pierogi. Co ważne - dochód ze sprzedaży posiłków będzie przeznaczony na działalność charytatywną. Zanim zostanie wydana pierwsza porcja dania, pomieszczenia muszą przejść gruntowny remont. Jednak plany są ambitne - pracownicy Caritas chcą otworzyć lokal w II niedzielę Wielkanocy. Wtedy przypada ich święto patronalne.
Pierwsza "pierogarnia" powstała na terenie Caritas Archidiecezji Warszawskiej. - Myślę, że takie duże miasto jak Bydgoszcz śmiało może pokusić się o własną "pierogarnię" pod auspicjami Caritas Diecezji Bydgoskiej - przyznaje jej dyrektor, ks. Wojciech Przybyła.
Poszukiwania odpowiedniego miejsca trwały blisko rok. W grudniu wybrano pomieszczenia w Śródmieściu - mają one powierzchnię 250 metrów kwadratowych. Oprócz pierogów będzie można tam zjeść dwudaniowy obiad czy deser. - Jesteśmy przekonani, że forma restauracyjna sprawdzi się i będzie można organizować u nas rodzinne spotkania czy jubileusze. Jesteśmy przygotowani do tego, aby podjąć kolejne dzieło - wyznaje z dumą.
Wystrój "swojskiej chaty" i dania za niewielką cenę (około 4 złotych), a w dodatku świadomość, że pomaga się osobom w potrzebie, z pewnością dodadzą smaku każdej potrawie.

"Kromka Chleba"


Od ponad miesiąca w całej Polsce Caritas prowadzi kolejną akcję pod hasłem "Kromka Chleba". Również oddział bydgoskiej siedziby po raz trzeci przyłączył się do zbiórki pieniędzy dla ludzi ubogich i potrzebujących. - Pierwsze kroki tej kampanii to informacje medialne. Mają one mówić o tym, że są osoby, do których należy wyciągnąć pomocną dłoń i dać im symboliczną kromkę chleba - strawę, która może dopomóc szczególnie w okresie zimy - przyznał ks. Przybyła.
Dzięki środkom zebranym w ubiegłych latach w bydgoskiej stołówce "Betlejem" wydano kilkaset tysięcy posiłków, rozdano pieczywo o łącznej wartości ponad kilkudziesięciu tysięcy złotych, wydano tony odzieży, a także dofinansowano wyprawki szkolne, turnusy rehabilitacyjne dla dzieci oraz posiłki w szkołach.

Chlebki i paschaliki


W Wielkim Tygodniu na terenie wszystkich parafii w Bydgoszczy rozprowadzane będą chlebki św. Antoniego oraz paschaliki.
- Symbolika chleba jest dla wszystkich czytelna - to znak siły, ale również dzielenia się, otwartości serca i nowego życia. Chcielibyśmy już teraz zachęcić do tego, aby włączyć się w tę akcję - tłumaczy ks. Wojciech Przybyła. Pieczywo będzie zapakowane w tak zwaną "całoroczną skarbonkę dobroci". Dzięki niej będzie można zasilić konto Caritas.
Te "drobiazgi" są istotnym wsparciem dzieł miłosierdzia, dzięki którym mogą z powodzeniem funkcjonować placówki Caritas.

Tekst i zdjęcie:

Komentarze

Zostaw wiadomość

 Security code

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki