Logo Przewdonik Katolicki

Kredyt dla Europejczyka

Magdalena Rak
Fot.

Dla Polaka, który pracuje w Unii Europejskiej, skorzystanie z kredytu na zakup nieruchomości, udzielonego przez bank w Polsce, jest i możliwe, i sensowne. Krajowe banki oferują często lepsze warunki niż zagranicznie. Trzeba jednak liczyć się z dodatkowymi formalnościami. W większości banków polski obywatel, który chce zaciągnąć kredyt na kupno nieruchomości w Polsce, musi przedstawić...

Dla Polaka, który pracuje w Unii Europejskiej, skorzystanie z kredytu na zakup nieruchomości, udzielonego przez bank w Polsce, jest i możliwe, i sensowne. Krajowe banki oferują często lepsze warunki niż zagranicznie. Trzeba jednak liczyć się z dodatkowymi formalnościami.W większości banków polski obywatel, który chce zaciągnąć kredyt na kupno nieruchomości w Polsce, musi przedstawić stosowne zaświadczenia po polsku. Siłą rzeczy musi więc zapłacić za ich tłumaczenie przez tłumacza przysięgłego - około kilkudziesięciu złotych. Z opłaty tej będzie zwolniony, jeśli zaciągnie kredyt w Deutsche Banku PBC. Bank ten w równym stopniu honoruje zaświadczenia wystawione po niemiecku, angielsku i po polsku. Te osoby, które pracują na przykład we Francji czy Hiszpanii i posiadają zaświadczenia w tamtejszych językach, wydatku na tłumacza nie unikną.
Jeżeli zarabiamy w euro i w tych pieniądzach zaciągamy kredyt, warto sprawdzić, czy również w tej walucie można spłacać raty. - W takim przypadku nie ma ryzyka kursowego, a oprocentowanie jest znacznie niższe niż kredytów w złotówkach - mówi Patryk Lisiak, doradca finansowy firmy Expander, oferującej kredyty mieszkaniowe 21 banków oraz inne usługi finansowe. - Jeśli bank nie umożliwia spłaty bezpośrednio w obcej walucie, pieniądze "przejdą" przez niekorzystny mechanizm przeliczeniowy - dodaje. Bank wymagający spłaty kredytu walutowego w złotówkach "kupuje" od kredytobiorcy euro za złotówki, a następnie przelicza je na euro po swoim kursie sprzedaży. Takie rozwiązanie sprawia, że kredytobiorca zarabiający w euro ponosi ryzyko kursowe także przy kredycie w tej samej walucie. Spłaty raty kredytu bezpośrednio w walucie obcej przyjmują m.in. Bank BPH, PKO BP, Deutsche Bank PBC i Bank Millennium. W przypadku tego ostatniego klient ma obowiązek otwarcia dwóch rachunków: złotowego i walutowego. Spłat w walucie nie akceptują natomiast m.in. GE Bank Mieszkaniowy i Bank Ochrony Środowiska.

Zdolność z komplikacjamiDość skomplikowana jest kwestia oceny zdolności kredytowej. Skoro kredytobiorca pracuje i mieszka poza Polską, ma także znacznie wyższe koszty utrzymania i bank musi je oszacować. Deutsche Bank posiada gotowy "szablon" dla klientów zarabiających w Niemczech. Minimalne koszty utrzymania wynoszą 450 euro dla pierwszej osoby w gospodarstwie domowym i 200 euro dla każdej następnej. Najczęściej jednak klienci sami deklarują koszty na wyższym poziomie. Na ogół jednak każdy wniosek Polaka pracującego w UE jest rozpatrywany indywidualnie. Część banków z góry jednak zakłada, że z takim klientem wiąże się wyższe ryzyko i zaostrza nieco warunki. Na przykład Bank Millennium pożycza maksymalnie równowartość 50 procent wartości rynkowej nieruchomości, która jest zabezpieczeniem kredytu.

Kredyt dla marynarza- Wiele osób pracuje za granicą sezonowo. Sztandarowym przykładem są marynarze zatrudniani na kilkumiesięcznych kontraktach. Banki niechętnie akceptują takie dochody - mówi Patryk Lisiak z Expandera. - Bank Millennium wymaga udokumentowania stałych dochodów za rok bieżący i poprzedni. Bank BPH nie uwzględnia dochodów sezonowych przy ocenie zdolności kredytowej.
Nieco bardziej liberalny jest Deutsche Bank. Niektóre grupy zawodowe, które osiągają sezonowe dochody, mogą liczyć na standardowe traktowanie. Przy liczeniu zdolności kredytowej zarobki sezonowe (na przykład z sześciu miesięcy) są wówczas uwzględniane w okresie rocznym, tak aby obliczyć zdolność na podstawie średnich zarobków miesięcznych.

Komentarze

Zostaw wiadomość

 Security code

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki