Logo Przewdonik Katolicki

Obraz Matki Bożej Stolicy Mądrości w Polsce

Bp Marek Jędraszewski
Fot.

W ramach obchodów Wielkiego Jubileuszu Roku 2000 miały miejsce w Rzymie uroczystości związane z Jubileuszem Nauczycieli Akademickich. Ich kulminacyjnym momentem była Msza św., w czasie której Papież ofiarował nauczycielom akademickim i studentom Obraz Matki Bożej Sedes Sapientiae - Stolicy Mądrości jako pielgrzymującej Nauczycielki w miastach uniwersyteckich całego świata. Obraz ten...

W ramach obchodów Wielkiego Jubileuszu Roku 2000 miały miejsce w Rzymie uroczystości związane z Jubileuszem Nauczycieli Akademickich. Ich kulminacyjnym momentem była Msza św., w czasie której Papież ofiarował nauczycielom akademickim i studentom Obraz Matki Bożej Sedes Sapientiae - Stolicy Mądrości jako pielgrzymującej Nauczycielki w miastach uniwersyteckich całego świata.

Obraz ten jest mozaiką wykonaną przez chorwackiego jezuitę o. Marko Ivana Rupnika. Pierwszym etapem jego peregrynacji były Ateny, gdzie przed prawie dwoma tysiącami lat po raz pierwszy doszło do spotkania chrześcijaństwa z ówczesnym światem nauki, następnie Moskwa, Hiszpania, kraje Ameryki Południowej. Obecnie obraz Matki Bożej Sedes Sapientiae znajduje się w Anglii. W dniu 14 grudnia br. podczas uroczystej Mszy św. w Bazylice św. Piotra na Watykanie Ojciec Święty przekaże go Polsce. W naszej Ojczyźnie będzie on przebywał przez cały rok, nawiedzając wszystkie ośrodki akademickie do grudnia 2005 roku. Pierwszym etapem jego peregrynacji będzie Poznań, gdzie wraz z przybyciem w roku 968 biskupa Jordana zaczęły się dzieje polskiego szkolnictwa.

Uroczystość powitania Obrazu odbędzie się podczas Mszy św. w Poznańskiej Archikatedrze w nocy z 15 na 16 grudnia o godz. 24. Innym wielkim wydarzeniem będzie okolicznościowe sympozjum "Kroczyć drogami Mądrości", które odbędzie się w niedzielę 19 grudnia br. o godz. 17 w Auli UAM w Poznaniu.

Wszystkich Wielce Szanownych Pracowników Akademickich oraz Studentów serdecznie zapraszam do wzięcia w nich udziału!

Komentarze

Zostaw wiadomość

 Security code

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki