Logo Przewdonik Katolicki

Święty to przyjaciel...

S. Andrzeja Bętkowska
Fot.

Przy sanktuarium św. Urszuli Ledóchowskiej w Pniewach istnieje Koło Przyjaciół, któremu patronuje św. Urszula. Powstało spontanicznie po ogłoszeniu jej w 1997 roku współpatronką archidiecezji poznańskiej. Beatyfikacja świętej Urszuli Ledóchowskiej dokonana przez Jana Pawła II w Poznaniu 20 VI 1983 roku była hołdem dla heroiczności jej cnót oraz pracy dla Kościoła w Polsce...

Przy sanktuarium św. Urszuli Ledóchowskiej w Pniewach istnieje Koło Przyjaciół, któremu patronuje św. Urszula. Powstało spontanicznie po ogłoszeniu jej w 1997 roku współpatronką archidiecezji poznańskiej.
Beatyfikacja świętej Urszuli Ledóchowskiej dokonana przez Jana Pawła II w Poznaniu 20 VI 1983 roku była hołdem dla heroiczności jej cnót oraz pracy dla Kościoła w Polsce i w Europie. Szczególnym miejscem w życiu świętej była Wielkopolska, gdzie powstał Dom Macierzysty Zgromadzenia Sióstr Urszulanek Serca Jezusa Konającego i gdzie troskę o potrzebujących wyraziła m.in. przez sieć placówek społeczno-wychowawczych.
Spotkania Koła
Członkowie Koła rekrutują się z różnych środowisk z Pniew i okolic. Spotkania odbywają się raz w miesiącu. Po Mszy św. wsłuchujemy się w bieżące nauczanie Kościoła (listy papieskie, encykliki, adhortacje...) w powiązaniu z duchowością św. Urszuli. Jej wewnętrzna więź z Chrystusem i Matką Najświętszą w konkrecie codzienności stanowi dla nas temat do dyskusji, a wnioski staramy się zastosować w praktyce w naszym życiu: w rodzinie, w środowisku, w zakładzie pracy. Uczymy się przekładać na życie codzienne słowa świętej: "Abym tylko miłować umiała" i "aby innym dać Boga".
Kanonizacja była łaską
Wielką radością była dla nas możliwość wzięcia udziału w kanonizacji św. Urszuli, która miała miejsce 18 maja 2003 roku w Rzymie. Pierwszego czerwca 2003 roku odbyła się w Pniewach uroczystość dziękczynna archidiecezji poznańskiej za włączenie Matki Urszuli w poczet świętych. Kanonizację św. Urszuli odczytujemy jako łaskę, którą chcemy świadomie przyjąć i dzielić się nią z innymi, mówiąc o dobrym Bogu i cudach, które działa poprzez swoich świętych. W tym roku nasze koło zorganizowało trzydniową pielgrzymkę szlakiem św. Urszuli. Odwiedziliśmy niektóre miejsca w Polsce, gdzie żyła i pracowała, oddana niepodzielnie Bogu i służbie Jego Kościołowi. Koło posiada swój własny sztandar z wizerunkiem św. Urszuli ufundowany przez członków oraz przez zakłady rzemieślnicze miasta i gminy Pniewy.
Św. Urszula obecna na pielgrzymce
W programie tegorocznej, 70. Poznańskiej Pieszej Pielgrzymki na Jasną Górę dużo miejsca poświęcono św. Urszuli Ledóchowskiej. Kilkanaście sióstr włączyło się w pielgrzymkę, prowadząc modlitwy i konferencje o duchowości i charyzmacie św. Urszuli. Kapłani - przewodnicy grup - byli bardzo zadowoleni z tej współpracy i zaprosili siostry na następny rok. Członkowie Koła Przyjaciół św. Urszuli starają się poprzez świadectwo życia być czytelnymi znakami Chrystusa i Ewangelii. Uczą się od św. Urszuli, że: "im trudniejsza praca apostolska, tym głębszy musi być fundament modlitwy". W ciągu minionego siedmiolecia Pan Bóg powołał już do siebie sześciu członków Koła. Z ufnością wchodzimy w nowy rok wspólnych spotkań, modlitw i rozważań, by w naszą codzienność wnieść więcej pokoju, radości i wrażliwości na potrzeby bliźnich. Dążymy do tego, aby w naszym życiu było więcej miłości do Boga i Matki Najświętszej. Jak pisze św. Urszula: "Ufność niezachwiana, dziecięca i spokojna jest jednym z największych dowodów miłości, jakie Jezusowi dać możemy".

Komentarze

Zostaw wiadomość

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki