Logo Przewdonik Katolicki

Lednica dla seniorów

Lucyna Muniak
Fot.

W sobotę 4 września br. około trzech tysięcy osób, głównie starszych, przybyło na Pola Lednickie, by uczestniczyć w modlitewnym spotkaniu, które - zaadresowane do nieco wcześniej urodzonych - nazwane zostało "Lednicą Seniora". Do organizatorów lednickich spotkań młodzieży często docierały sygnały od osób starszych, że również i one chciałyby uczestniczyć w tego typu czuwaniu...

W sobotę 4 września br. około trzech tysięcy osób, głównie starszych, przybyło na Pola Lednickie, by uczestniczyć w modlitewnym spotkaniu, które - zaadresowane do nieco wcześniej urodzonych - nazwane zostało "Lednicą Seniora".
Do organizatorów lednickich spotkań młodzieży często docierały sygnały od osób starszych, że również i one chciałyby uczestniczyć w tego typu czuwaniu modlitewnym, ale stan zdrowia, wątłe już siły i szereg innych uwarunkowań nie pozwalają na spędzenie długiej nocy pod gołym niebem. Ojciec Jan Góra nie pozwolił zbyt długo czekać na odpowiedź. W tym roku po raz pierwszy usłyszeliśmy z jego ust: "Będzie jeszcze jedna Lednica. Lednica Seniora". Na zaproszenie odpowiedzieli seniorzy ze wszystkich stron Polski. Pod wielką rybę przybyli dziadkowie, ale też i pradziadkowie. Często towarzyszyli im i pomocą służyli młodzi ludzie. Wszyscy podkreślali, że bardzo głęboko przeżyli to spotkanie i dlatego, jeśli Pan Bóg pozwoli, będą chcieli tu wrócić za rok. - Cieszymy się, że tutaj przybyliśmy - mówili państwo Nowakowie z Warszawy - przyjechaliśmy na Lednicę po raz pierwszy, ale duchowo jesteśmy tutaj co roku na wiosnę. Państwo Nowakowie przyjechali wraz ze swoją matką, która porusza się na wózku inwalidzkim. - My też chcemy dokonać wyboru Chrystusa - powiedziała z radością starsza pani.
Jesień dla seniorów
Program 6-godzinnego spotkania, który został przygotowany z myślą o osobach starszych, zawierał szereg elementów zaczerpniętych z tegorocznego czuwania lednickiego dla młodzieży. Wszyscy uczestniczyli w "Nabożeństwie Sieci". Poprzedzone ono było procesją z relikwiami św. Wojciecha i siecią pobłogosławioną przez Ojca Świętego Jana Pawła II. Sieć symbolizowała sieć miłości, w którą mieli dać się złowić seniorzy. Następnie uczestniczyli oni w "Nabożeństwie Obfitego Połowu", podzielili się chlebkami w kształcie ryby, a także zdawali "Egzamin z Miłości". W trakcie spotkania odbyła się Msza św. koncelebrowana, której przewodniczył ks. bp Wojciech Polak. - Przybyliśmy tutaj, na Pola Lednickie, aby zaczerpnąć siły i moc do głoszenia Ewangelii, a Lednica nam w tym pomaga - powiedział w swej homilii ksiądz biskup. Wszyscy w olbrzymim ognisku spalili wypisane na kartkach swoje grzechy, winy i zranienia, a na koniec w symboliczny sposób dokonali wyboru Chrystusa poprzez przejście przez Bramę - Rybę. Każdy z uczestników otrzymał od organizatorów katechizm, pierścień lednicki oraz świecę. Ojciec Jan Góra - organizator spotkania - podkreślał, że Lednica to codzienne wybieranie Chrystusa i cieszył się, że osoby starsze odpowiedziały na jego zaproszenie. Przyznał, że kiedyś, wypraszał z Mszy św. dla młodzieży osoby starsze, ale dziś wie, że młodych nie da się dobrze wychować bez styczności ze starszym pokoleniem. - Mam nadzieję, że odtąd Pola Lednickie wiosną będą należały do młodzieży, ale jesień będzie dla nas - seniorów - podkreślał.
Tekst i zdjęcie:

Komentarze

Zostaw wiadomość

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki