Logo Przewdonik Katolicki

A wszystko sposobem gospodarczym...

Marcin Makohoński
Fot.

"Kamyczek do kamyczka, cegiełka do cegiełki..." - brzmią słowa piosenki, którą można nieraz usłyszeć w parafii pw. Błogosławionego Biskupa Michała Kozala w Wągrowcu. Ta najmłodsza w jakubowym grodzie wspólnota od ponad dwóch lat buduje swój kościół. Z tygodnia na tydzień kształtuje się bryła parafialnej świątyni. A wszystko to bez pomocy wyspecjalizowanych firm i nowoczesnych...

"Kamyczek do kamyczka, cegiełka do cegiełki..." - brzmią słowa piosenki, którą można nieraz usłyszeć w parafii pw. Błogosławionego Biskupa Michała Kozala w Wągrowcu. Ta najmłodsza w jakubowym grodzie wspólnota od ponad dwóch lat buduje swój kościół. Z tygodnia na tydzień kształtuje się bryła parafialnej świątyni. A wszystko to bez pomocy wyspecjalizowanych firm i nowoczesnych maszyn. I jak mówią mieszkańcy parafii, "przepis na kościół" nie jest trudny - wszystko powstaje bowiem sposobem gospodarczym.
Parafia pw. bł. Michała Kozala w Wągrowcu w czerwcu br. obchodziła jubileusz 15-lecia istnienia. Dla mieszkańców erygowanej 27 czerwca 1989 roku parafii, funkcję świątyni od wielu lat spełnia tymczasowa kaplica połączona z mieszkaniem proboszcza. Niski, biały budynek pośród osiedla domków jednorodzinnych i kilku mieszkalnych bloków. Tuż obok kaplicy, na placu budowy, który przypomina wielką piaskownicę, wznosi się otoczona rusztowaniem konstrukcja. "Trochę" stali, betonu i cegieł w połączeniu z ludzką pracą i ofiarnością przybliża powoli do momentu, kiedy to wszystko, co chwilowo znajduje się na szkicach architektonicznych, stanie się rzeczywistością.
Ściany pnące się ku niebu
- Przygotowania do budowy naszej świątyni rozpoczęły się niespełna cztery lata temu - wspomina ks. Witold Chmielewski, proboszcz parafii pw. bł. bp. Michała Kozala w Wągrowcu. - Nasze wspólne dzieło rozpoczęliśmy od sfinalizowania wszelkich formalności oraz wybrania projektu kościoła. Z początkowych trzech koncepcji wybrano projekt autorstwa architekta inż. Tomasza Jeżewskiego. Po naniesieniu drobnych poprawek, projekt został zaakceptowany przez Archidiecezjalną Komisję ds. Budowy i Konserwacji Kościołów i Budynków Kościelnych w Gnieźnie. Pierwsze prace budowlane rozpoczęliśmy w dniu 8 kwietnia 2002 roku. Do końca tego roku, zgodnie z przewidzianymi planami, betonowa konstrukcja świątyni zostanie wypełniona ceglanym murem tworzącym pnące się ku niebu ściany kościoła. I choć może budowla ta nie przypomina na obecnym etapie okazałej świątyni, to jednak oczyma wyobraźni można ujrzeć jej przyszłą bryłę. 180 tysięcy sztuk cegły, nieprzeliczone tony betonu i stali utworzą w przyszłości kościół o powierzchni blisko 700 m2, którego wnętrze pomieści przeszło 700 osób (ok. 300 miejsc siedzących i 400 stojących). Wraz z nową świątynią powstaje także dom parafialny. Będzie to nowoczesny budynek, w którego wnętrzu znajdą się trzy duże sale, biuro parafialne, a także mieszkania dla księży. Już dzisiaj powstaje również tymczasowa dzwonnica, w której zawisną dwa ufundowane przez parafian dzwony: "Maryja" i "św. Wojciech".
Zaproszenie do pracy
Wszelkie prace na budowie wykonuje się systemem gospodarczym. Mieszkańcy parafii dzięki różnym umiejętnościom niejednokrotnie wykonują prace, do których inni wynajęliby drogie, specjalistyczne firmy. Trafną inicjatywą ks. proboszcza niewątpliwie są tzw. "zaproszenia do pracy". Wysyłane każdego tygodnia do mieszkańców parafii, a dokładniej mówiąc do mężczyzn między 19 a 60 rokiem życia. W ten sposób każdy może poprzez własną pracę lub ofiarę wspomóc trud tworzenia parafialnej świątyni.

Komentarze

Zostaw wiadomość

 Security code

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki