Logo Przewdonik Katolicki

Dzięki przyjaciołom jesteśmy zdrowsi

Bogna Białecka
Fot.

Marta często chwali się swoim małżeństwem. Twierdzi, że jest tak wspaniałe, że w swoim dwuosobowym układzie są samowystarczalni. Poza mężem nie ma bliskich przyjaciół, nie ma też dzieci. Mają wspólne zainteresowania - narty i sporty wyczynowe. Od pewnego czasu Marta bardzo dużo choruje, ma wrzody żołądka, nadciśnienie, bóle krzyża, migreny, a także ciągłe nieżyty jelit....

Marta często chwali się swoim małżeństwem. Twierdzi, że jest tak wspaniałe, że w swoim dwuosobowym układzie są samowystarczalni. Poza mężem nie ma bliskich przyjaciół, nie ma też dzieci. Mają wspólne zainteresowania - narty i sporty wyczynowe. Od pewnego czasu Marta bardzo dużo choruje, ma wrzody żołądka, nadciśnienie, bóle krzyża, migreny, a także ciągłe nieżyty jelit. Niedawno dołączyły się ostre zapalenia skórne. Z powodu jednej z przypadłości wylądowała w szpitalu. Wykonała tylko dwa telefony - do pracy, że się nie pojawi oraz do męża, że przez kilka dni będzie musiał sam przygotować obiad.
Marta cierpi na szereg typowych chorób psychosomatycznych - czyli takich, których fizyczne objawy mają podłoże emocjonalne. Oznacza to, że brak autentycznego, bliskiego związku emocjonalnego z drugim człowiekiem powoduje chorobę ciała, tak, jakby żal, którego nie można wylać na zewnątrz, trawił człowieka od środka.
Badania naukowe, które przeprowadził L. Berkmana wykazują, że osoby, które utrzymują bliskie kontakty emocjonalne z co najmniej trzema osobami, zapadają na choroby psychosomatyczne o niemal 20 procent rzadziej niż ludzie nie posiadający przyjaciół. Czy jednak każdy przyjaciel pomaga zachować zdrowie?
Oto umiejętności, dzięki którym nawiążemy szczere i pozytywne relacje z innymi:
Empatia - osoba empatyczna potrafi spojrzeć na świat oczami drugiego człowieka, wczuć się w jego emocje, sytuację. Osoba taka sprawdza też, czy dobrze odgaduje, co czuje drugi człowiek, jest otwarta i bezpośrednia.
Otwartość - osoba otwarta pozwala, by inni wiedzieli, jaka jest w "środku", chociaż nie oznacza to ujawniania wszystkich sekretów i tajemnic.
Bezpośredniość - osoba bezpośrednia daje proste, prawdziwe informacje. Wie, jaki jest jej stosunek do innych i inni też wiedzą, jaki jest jej stosunek do nich. Jest autentyczna.
Autentyczność - Ktoś jest autentyczny w kontaktach z ludźmi, jeśli inni wiedzą, jaki jest jego prawdziwy stosunek do różnych spraw i osób, ma odwagę postępować zgodnie z własnym systemem wartości. W hierarchii wartości dobro znajduje się bardzo wysoko, człowiek taki jest więc życzliwy.
Życzliwość - Osoba życzliwa wyraża w różnorodny sposób postawę wobec ludzi. Potrafi kochać innych, nawet wtedy, gdy nie aprobuje tego, co robią. Potrafi wtedy z pełną życzliwością zareagować i nie dopuścić, by komuś stała się krzywda. Wykazuje odwagę.
Odwaga - Człowiek odważny potrafi stanąć "twarzą w twarz" z innymi ludźmi. Ma poczucie odpowiedzialności i zaangażowania. Rozwiązuje konflikty, zamiast udawać, że ich nie ma. W sytuacji kryzysowej nie rzuca ogólnych oskarżeń, lecz podchodzi do problemu w sposób konkretny.
Konkretność - Osoba konkretna nie używa wieloznacznych i mglistych określeń. Potrafi mówić o osobistych doświadczeniach, wydarzeniach i zachowaniach. Dba o relacje z innymi, prowokuje więc u nich ten sam sposób postępowania - przejawia inicjatywę.
Inicjatywa - Ktoś z inicjatywą w stosunkach z ludźmi jest raczej skłonny działać, niż tylko reagować na to, co inni zrobią. Potrafi nawiązywać kontakty z innymi bez oczekiwania na inicjatywę skierowaną w jego kierunku. Pierwszy wychodzi naprzeciw, by rozwiązać problem czy podać rękę na zgodę.
Akceptacja uczuć - Osoba taka nie boi się uczuć własnych i innych ludzi. Nie czuje się niewygodnie w sytuacji, gdy ktoś płacze w jej obecności lub krzyczy. Potrafi docenić zaufanie, jakim obdarza ją osoba płacząca, potrafi przeżyć współczucie wobec krzyczącego. Wynika to z samopoznania.
Samopoznanie - Ktoś taki jest ciekaw reakcji i myśli, jakie wywołuje jego postępowanie u innych osób. Jest gotów się doskonalić, by innym żyło się z nim lepiej, choć nie daje sobą manipulować.
Oceń, czy masz takich przyjaciół. Na ile sam jesteś taką osobą? Przyjaźń jest jak symbioza - jeśli będziesz tylko czerpać wsparcie od drugiej osoby, nie potrafiąc odwdzięczyć się tym samym - uschnie.
A Marta? Czas najwyższy, by poszukała przyjaźni. Jak mówi znajoma osoba: "mam co najmniej trzech bliskich przyjaciół: męża, siostrę i Pana Boga".

Komentarze

Zostaw wiadomość

 Security code

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki