Logo Przewdonik Katolicki

Wspomaganie rodzin

Wojciech Nowicki
Fot.

Rozmowa z Jadwigą Pulikowską i księdzem doktorem Pawłem Pacholakiem z Duszpasterstwa Rodzin Archidiecezji Poznańskiej Czym jest Duszpasterstwo Rodzin? Jadwiga Pulikowska (J.P.): - Duszpasterstwo Rodzin w wąskim tego słowa znaczeniu to grupa osób świeckich, którzy współpracują z kapłanami w bardzo szeroko rozumianym wspomaganiu rodziny. I jeżeli spojrzymy na przekrój możliwych...

Rozmowa z Jadwigą Pulikowską i księdzem doktorem Pawłem Pacholakiem z Duszpasterstwa Rodzin Archidiecezji Poznańskiej


Czym jest Duszpasterstwo Rodzin?

Jadwiga Pulikowska (J.P.): - Duszpasterstwo Rodzin w wąskim tego słowa znaczeniu to grupa osób świeckich, którzy współpracują z kapłanami w bardzo szeroko rozumianym wspomaganiu rodziny. I jeżeli spojrzymy na przekrój możliwych tematów działania, to są nimi z jednej strony przygotowanie do małżeństwa - i to jest jedno z najważniejszych zadań - a z drugiej strony poradnictwo rodzinne, nie mówiąc już o rozmaitych drobniejszych kierunkach działania, które obejmują: cały zasięg od obrony życia, poprzez adopcję, pomoc samotnej matce, wspomaganie rodzin katolickich, aż do rozmaitych poradni specjalistycznych.

Kto kieruje całym Duszpasterstwem Rodzin, kto w nim pracuje?

J.P.: - Do tej grupy należą współpracownicy Duszpasterstwa Rodzin, którzy po odpowiednim przygotowaniu, głównie poprzez Podyplomowe Studium Rodziny, włączają się w tę pracę na mocy misji kanonicznej. Jest nią zezwolenie biskupa do nauczania etyki życia małżeńskiego i rodzinnego. Te osoby czują się współpracownikami i pomocnikami kapłanów.

Ks. Paweł Pacholak (Ks. P.P.):
- Zazwyczaj widzi się księdza jako duszpasterza, a całą resztą są ci, którzy temu Duszpasterstwu jakoś się poddają. Natomiast te osoby, które współpracują, same stają się duszpasterzami, pomagają też biskupowi w pracy z rodzinami. I to jest bardzo ważne - ta sama płaszczyzna, inne zadania.

Czy dużo osób zwraca się ze swoimi problemami rodzinnymi do Duszpasterstwa?

J.P.: - W naszej archidiecezji bardzo intensywnie działa Archidiecezjalna Poradnia Rodzinna. Oferuje pomoc w różnych dziedzinach. I okazuje się, że rzeczywiście coraz więcej osób zgłasza się z prośbą o pomoc. Ludzie coraz bardziej się otwierają i rozumieją, że z pewnymi sprawami sami sobie nie poradzą i po prostu zaczynają szukać pomocy u specjalistów.

Na czym polega taka pomoc? Czy jest nią rozmowa będąca próbą uświadomienia problemu…?

J.P.: - Tak, Poradnia Rodzinna służy tego rodzaju poradami. Są to rozmowy ze specjalistami, z całym zespołem psychologów, którzy pomagają w rozwiązywaniu problemów małżeńskich, wychowawczych, przy naturalnym planowaniu rodziny. Poradnia zajmuje się również problemami obrony życia.

Czy istnieją problemy, które najczęściej się powtarzają?

J.P.: - Nie mam wątpliwości, że coraz więcej osób zgłasza się z rozmaitymi problemami małżeńskimi.

Ojciec Święty mówi, że rodzina jest świętością, że trzeba ją bronić. Jakie są największe zagrożenia dla dzisiejszej rodziny?

J.P.: - Tych zagrożeń nie brakuje, bo niesie je dzisiejszy świat. Nie wątpię, że jednym z powodów zagrożeń jest to, że ludzie odwracają się od Pana Boga. Ale widzimy to zagrożenie również wśród ludzi, którzy przygotowują się do małżeństwa, którzy bardzo często po prostu nie rozumieją, czym ma być sakramentalne małżeństwo. Ale nie brakuje również innych problemów. To są trudności bytowe współczesnej rodziny dotyczące: pracy zawodowej, bezrobocia, coraz większej liczby osób bezdomnych i takich, którzy po prostu nie mogą uiścić opłat za mieszkanie…

Ks. P.P.: Należy do tego również problem przekształcenia modelu życia. Na przykład formy pracy. Ludzie, którzy kiedyś pracowali do południa, czy do godziny trzeciej, i mogli po południu zaoferować jakoś swoim najbliższym czas, dzisiaj są zmuszeni, właśnie przez warunki materialne, do pracy często ponad siły lub też ponad określony wymiar czasowy. Doba ma 24 godziny i jeżeli ktoś pracuje 12 godzin, to dla dzieci, dla żony, delikatnie mówiąc, ma ograniczoną ilość czasu.

Dziękuję za rozmowę


Duszpasterstwo Rodzin pełni dyżur od poniedziałku do piątku w godz. 9.00 - 14.00,
tel. 851 97 53.

Komentarze

Zostaw wiadomość

 Security code

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki