Wraz z rozwojem Internetu i telefonii komórkowej coraz więcej osób popada w tzw. uzależnienia technologiczne. Wiele godzin wystukują wiadomości tekstowe na klawiaturach telefonów komórkowych lub spędzają czas na internetowych pogaduszkach. Według specjalistów, taki nałóg może być równie silny jak uzależnienie od alkoholu czy narkotyków.
Mamy sytuację, kiedy wielu ludzi patrzy z góry na alkoholików i uzależnionych od kokainy, ale potem spędza pięć godzin w Internecie - powiedział brytyjskiej prasie dr Mark Collins, szef wydziału uzależnień londyńskiej kliniki Priory leczącej m.in. alkoholików i narkomanów. Uzależnieniu sprzyjają kłopoty w realnym świecie: zanik więzi międzyludzkich, zagubienie, brak poczucia bezpieczeństwa, nieśmiałość.
Badania przeprowadzone w zeszłym roku przez Instytut Psychologii Uniwersytetu Łódzkiego wykazały, że z Internetu znacznie częściej korzystają chłopcy niż dziewczęta. Najczęściej młodzież korzysta z tzw. chatów, ale co trzeci z chłopców przyznaje się, że głównie przegląda strony erotyczne - poinformował współautor badań, psycholog Jan Chodkiewicz. Osiem procent ankietowanych spędza w Internecie ponad 20 godzin tygodniowo, a 9,4 procent jest zagrożona uzależnieniem od Internetu. Badania przeprowadzono wśród ponad 2 tys. uczniów w wieku od 12 do 18 lat. Psycholodzy są zgodni, że osoby uzależnione od Internetu przestają m.in. kontrolować czas, mają coraz więcej problemów w kontaktach międzyludzkich, mają kłopoty z nauką. Istotnym zagrożeniem jest utrata kontaktu z rodzicami.
W uzależnienie popadają nie tylko młodzi szukający towarzystwa, rozrywki, przygody, emocji, ale również dorośli m.in. poważni biznesmeni. Trudno im sobie wyobrazić urlop bez laptopa i poczty elektronicznej. SMS-y potrafią wysyłać nawet siedząc w teatrze, czy jedząc obiad w restauracji. Według statystyk, już ok. 40 proc. Amerykanów jest uzależnionych od elektronicznej poczty. Wychodzenie z uzależnienia od technologii, tak jak z każdego nałogu, jest długie i trudne. Niezbędna może okazać się pomoc psychologa, czasami terapia grupowa.