"Syn" świętej

Urodził się na Mazowszu. Po śmierci rodzonej matki został duchowym synem świętej Matki Urszuli Ledóchowskiej. We wrześniu tego roku ojciec Stefan Dzierżek, jezuita, obchodzi 90. rocznicę urodzin i 70-lecie wstąpienia do zakonu. Z tej okazji w niedzielę 21 września w intencji ojca Stefana w kościele ojców Jezuitów odprawiona została Msza święta celebrowana przez ordynariusza kaliskiego,...
Czyta się kilka minut
Urodził się na Mazowszu. Po śmierci rodzonej matki został duchowym synem świętej Matki Urszuli Ledóchowskiej. We wrześniu tego roku ojciec Stefan Dzierżek, jezuita, obchodzi 90. rocznicę urodzin i 70-lecie wstąpienia do zakonu. Z tej okazji w niedzielę 21 września w intencji ojca Stefana w kościele ojców Jezuitów odprawiona została Msza święta celebrowana przez ordynariusza kaliskiego, księdza biskupa Stanisława Napierałę.

Ojciec Stefan Dzierżek jest osobą znaną w środowisku kaliskim. Kaliszanie zapamiętali go jako kapelana "Solidarności", działacza opozycji i mecenasa kultury. Piątego czerwca, w czasie obchodów miasta Kalisza, przyznano mu najwyższe wyróżnienie - Godność Honorowego Obywatela Miasta.

Urodził się 23 września 1913 roku. Pochodzi z Mazowsza. Na drodze swojego życia spotkał wielu znaczących ludzi. Jego duchową matką, po śmierci rodzonej, została wyniesiona w tym roku na ołtarze święta Matka Urszula Ledóchowska. Miał z nią kontakt do jej śmierci w 1939 roku. Do tej pory przechowuje listy od niej.

Do Kalisza pierwszy raz przyjechał w 1928 roku, by odbyć nowicjat. Maturę zdał w Pińsku, po niej przez cztery lata studiował filozofię we Francji, następnie od 1937 roku fizykę na uniwersytecie wileńskim. Jako ochotnik brał udział w kampanii wrześniowej.

W 1951 roku ponownie los zetknął go z Kaliszem. Został mistrzem kaliskiego nowicjatu oraz przełożonym domu zakonnego. Od 1962 do 1967 roku mieszkał w Warszawie, gdzie kierował jezuicką prowincją wielkopolsko-mazowiecką. Po ukończeniu kadencji powrócił do Kalisza. Tu pracuje do dziś, nazywany popularnie "ojcem od spraw beznadziejnych".

Czas wojny ojciec Dzierżek przeżył pracowicie. Od 1940 r. pracował jako fotograf w wileńskiej "Kuźni" - fałszerni dokumentów (jedyna tajna komórka ZWZ AK organizowana przez księży). Pod koniec maja 1942 roku został aresztowany i wywieziony do obozu pracy pod Kownem. Po przejściu frontu w roku 1944 wyszedł z obozu, ale nie powrócił do konspiracji. Trzeciego października tegoż roku został wyświęcony na kapłana w ostrobramskiej kaplicy. W 1946 roku przyjechał do Polski.

W latach 70-tych wokół o. Stefana gromadziła się opozycyjna elita inteligencka Kalisza. Ojciec Dzierżek czynnie działał w strajkach w latach 80-tych. Pojawiał się wśród strajkujących i podtrzymywał ich na duchu. Po 13 grudnia 1981 roku, po internowaniu opozycjonistów, ojciec Stefan postanowił działać radykalnie. 23 grudnia wystawił patriotyczną szopkę Bożonarodzeniową, którą starsi kaliszanie pamiętają do dziś. W 1982 roku za to zdarzenie został oskarżony i skazany na rok więzienia (w zawieszeniu na trzy lata). Pomimo tego nadal prowadził całkiem jawną działalność opozycyjną. Jedną z niedzielnych tac przeznaczał na zapłacenie grzywien dla skazanych. Znów został skazany, tym razem na trzy miesiące aresztu bez zawieszenia. Odbył jednak tylko 17 dni kary, gdyż do Polski przybył z pielgrzymką Ojciec Święty.

W tych latach ojciec Dzierżek był najbardziej znaną osobą w Kaliszu. Obecnie o. Stefan nie wycofuje się z życia, wciąż głosi kazania, jest kapelanem kombatantów AK, Rodziny Katyńskiej oraz KIK-u.

Ojciec Stefan został odznaczony najwyższymi odznaczeniami państwowymi.

Cały artykuł przeczytasz z aktywną subskrypcją

Odblokuj ten tekst i czytaj cały „Przewodnik Katolicki”.

W subskrypcji otrzymujesz dostęp do:

- wszystkich wydań on-line papierowego „Przewodnika Katolickiego”;

- wszystkich wydań online dodatków i wydań specjalnych „Przewodnika Katolickiego”;

- wszystkich płatnych treści publikowanych na stronie „przewodnik-katolicki.pl”.

Subskrybuj, pogłębiaj perspektywę i inspiruj w rozmowach.

Subskrypcja roczna

pk-produkt

Wybierz dostęp na cały rok i korzystaj z pełni treści w najlepszej cenie — bez przerw i bez ograniczeń.

Co otrzymujesz w subskrypcji?

- Nieograniczony dostęp do wszystkich nowych wydań online oraz bogatego archiwum numerów

- Możliwość czytania aktualnych komentarzy i analiz jeszcze przed wydaniem papierowym

- Dostęp do pełnej zawartości tygodnika w wersji internetowej

- Ekskluzywne materiały publikowane wyłącznie online

- Wygodne korzystanie na telefonie, tablecie i komputerze — w domu, pracy i podróży

- Dodatkowo: e-wydanie każdego numeru w wygodnym formacie PDF

Najlepsza cena

Wybierając płatność roczną z góry, otrzymujesz 25% rabatu i oszczędzasz 66 zł względem rozliczenia miesięcznego.

- Standardowy koszt w skali roku (płatność miesięczna): 239 zł
- Cena po rabacie przy płatności z góry: 173 zł

↺ Subskrypcja odnawia się automatycznie — możesz zrezygnować w dowolnym momencie.

172,90 zł

Artykuł pochodzi z numeru 39/2003