Logo Przewdonik Katolicki

735. rocznica śmierci księcia Bolesława Pobożnego

735. rocznica śmierci księcia Bolesława Pobożnego

Podróż do Księstwa Kaliskiego w 735 rocznicę śmierci księcia Bolesława Pobożnego z kaliskim oddziałem Stowarzyszenia KoLiber.

Podróże w czasie są niemożliwe? Nie ma rzeczy niemożliwych! Taką zasadę wyznaje KoLiber Kalisz pracujący nad historyczną rekonstrukcją bogatej przeszłości Kalisza. Już 26 kwietnia zyskamy niepowtarzalną okazję do zapoznania się z postacią księcia Bolesława Pobożnego, którego życiorys mocno wiąże się z Ziemią Kaliską.

Lokator dzisiejszego Kalisza, fundator Katedry Kaliskiej, wyróżniający się dużą religijnością, znany jako pogromca w licznych walkach z księstwami niemieckimi, które w dobie rozbicia dzielnicowego, często prowadziły kampanie przeciwko terenom należącym niegdyś do Królestwa Polskiego. To on, jako pierwszy w polskiej historii, unormował kwestie związane z osadnictwem Żydów na terenie Księstwa Kaliskiego, przyznając im dużą autonomię oraz prawo do własnych sądów.

Z racji 735 rocznicy śmierci księcia Bolesława Pobożnego zapraszamy wszystkich kaliszan do wzięcia udziału w obchodach, które rozpoczną się Mszą Świętą w Klasycznym Rycie Rzymskim w intencji księcia Bolesława, w Katedrze Kaliskiej o godzinie 14:00. Następnie uformujemy kolumnę marszową i przejdziemy do Klasztoru o. Franciszkanów, gdzie odbędzie się modlitwa przy relikwiach małżonki księcia, błogosławionej Jolanty.

Kolejnym punktem wydarzenia będzie, przewidziane na godzinę 16:00, spotkanie w restauracji KTW połączone z sesją wykładową, podczas której odbędą się dwie prelekcje:
mgr Leszek Ziąbka - Kalisz Piastowski;
mgr Tadeusz Skarżyński  - Bolesław Pobożny. Zapomniany bohater Kalisza.
W przerwie między wykładami czeka nas wspaniała uczta dla oczu, czyli pokaz tańca średniowiecznego!

Organizatorzy imprezy zapraszają!

KoLiber Kalisz,
Bractwo Rycerskie Ziemi Kaliskiej,
Instytut Edukacji Społecznej i Religijnej im. Ks. Piotra Skargi,
Kaliskie Środowisko Wiernych Tradycji Katolickiej,
Wydarzenie objęte Honorowym Patronatem Jego Ekscelencji Księdza Biskupa Edwarda Janiaka

Link do wydarzenia na facebooku: https://www.facebook.com/events/290838674408907/

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki